Haberler

Bursa´da tiyatro festivali coşkusu

Font Boyutu

 21 EKİM 2013

BASIN BÜLTENİ

BURSA´DA TİYATRO FESTİVALİ COŞKUSU
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN BU YIL 18.´Sİ DÜZENLENEN ´ULUSLARARASI BURSA ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROLARI FESTİVALİ´ COŞKULU GÖRÜNTÜLERLE BAŞLADI.
- İSTANBULLU JONGLÖR USTASI KEREM ESER´İN AÇILIŞTA YAPTIĞI GÖSTERİ, MİNİK SEYİRCİLERİN BÜYÜK İLGİSİNİ ÇEKTİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) ve ASSITEJ Türkiye Merkezi işbirliğiyle bu yıl 18.´si düzenlenen ‘Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’, Kent Müzesi´nin önünde gerçekleştirilen coşkulu bir törenle başladı.

Bursa’da 21-26 Ekim tarihleri arasında renkli gösterilerin sunulacağı festivale bu yıl 8 ülkeden çeşitli topluluklar katılıyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ödünç, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, nadide bir kent olan Bursa’nın kültür ve sanat yaşamının canlılığına dikkati çekti. Bursa’nın tiyatro anlamında Türkiye’nin en şanslı illerinden biri olduğunu söyleyen Ödünç, “Kentimizde devlet tiyatrolarının yanında özel ve belediyelerimize ait tiyatrolar bulunmaktadır. Bu yönden çocuklarımız çok şanslı" dedi. Büyükşehir Belediyesi’nin çocuklara, gençlere ve sanata değer verdiğini anlatan Ödünç, “Bizler gençlere değer veren bir toplumuz. Çocuklarımızın ve gençlerimizin gelişimine yönelik her faaliyeti destekliyoruz. 18. kez açılışını gerçekleştirdiğimiz festivalimiz, Bursa’nın kültür harmanında bir gelenek haline gelmiştir” diye konuştu.

Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği (ASSITEJ) Türkiye Merkezi Başkanı Haluk Yüce ise, 16 yıl önce Bursa’da başlatılan festivalin her yıl aynı heyecanla hayata geçirildiğini vurguladı. Bu yıl festivalin ikinci 10 yılı tamamlama yolculuğunu sürdürdüğünü ifade eden Yüce, yapılan festivallerin çocuklar ve gençler açısından çok olumlu neticeler doğurduğunu, bunlardan en önemlisinin ise ortak çalışma kültürünün edinilmesi olduğunu söyledi.

Bursa Kültür ve Sanat Vakfı Genel Sekreter Yardımcısı Kenan Çelik de, festival hakkında katılımcıları bilgilendirdi. 26 Ekim´e kadar sürecek festival kapsamında 8 ülkeden toplam 19 oyun, 7 atölye çalışması ve 1 söyleşinin yapılacağını belirten Çelik, "Toplam 44 etkinliğin yer alacağı festival, 9 sahnede siz tiyatro severlerle buluşacaktır" şeklinde konuştu.
Bursa´daki ilköğretim okullarından öğrencilerin katıldığı açılış töreninde, konuşmaların ardından Jongler ustası Keres Eser´in gösterisi yapıldı. Gösteri, minikler tarafından ilgi ve coşkuyla takip edildi.

Bu yıl düzenlenen festivale yurt dışından Moldova, Gürcistan, İran, Estonya, Bulgaristan, İtalya ve Danimarka’dan (Türkiye’den Tiyatro BeReZe ile ortak yapımla) gruplar katılırken, Türkiye’den de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ‘Damlaların Dansı’, Tiyatro Tempo ‘Uçmak Özgürlüktür’, Kuklaevi ‘Yeşil Pingi’nin Masalı’, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu ‘Müsahipzade ile Temaşa’, Tiyatro Tem ‘Böyle Devam Edemeyiz’, Tiyatro BeReZe ‘Fil’, Onur Kaya Pantomim Gösterisi ‘Rengarenk’ adlı oyunları sergilerken, ASSA topluluğu Canlı Heykelleriyle ve Kerem Eser de jonglör gösterileriyle açık alanlarda genç izleyicilerle buluşacak.

Bu yıl festivalde atölye çalışmaları da önemli bir yer tutuyor. Uzun yıllar çocuk tiyatrosuna hizmet etmiş ve Türkiye’de 70’li yıllarda çocuk tiyatroları arasında önemli bir yere sahip olan AÇT (Ankara Çocuk Tiyatrosu) kurucularından oyuncu ve yönetmen Salih Kalyon da festivalin konukları arasında yer alıyor ve ‘70li yıllarda Türkiye’de Çocuk Tiyatrosu ve AÇT’ konulu bir söyleşi gerçekleştirecek. Danimarka’dan Peter Manscher ve Henrik Köhler festival katılımcılarına yönelik atölye gerçekleştirirken, Uçaneller Kuklaevi çocuklara yönelik ‘ipli kukla yapımı’, Tiyatro Tempo ‘sopalı kukla yapımı’, Onur Kaya liseli gençlere yönelik ‘pantomim teknikleri’, Ahmet Önel ‘çocuklarla öykü oluşturma’ üzerine ve Çağdaş Drama Derneği Bursa Temsilciliği Ceyhun Özer yönetiminde festivalde izlenecek bir oyunla ilişkili ‘oyun izleme ve drama’ konulu atölye çalışmaları gerçekleştirecekler.

Bursa Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’nin bir geleneği haline gelen ‘akşam toplantıları’ bu festivalde de devam ediyor. Her akşam yemek sonrası tüm gruplar bir araya gelerek o gün izlenmiş oyunları konuşuyor, oyunu sergileyen grup, oyunun sahnelenme süreci ve tiyatro anlayışı üzerine merak edilen sorulara cevap bulmaya çalışılıyor. Tüm gözlemci ve katılımcıların bir arada bulunup ‘çocuk ve gençlik tiyatrosu’ üzerine düşünce ve görüşlerini paylaştıkları bu buluşmalar bu festivalin bir simgesine dönüştü.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 21.10.2013 | Okunma sayısı:3010

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu