Haberler

BURSA’DA TARİHİN İZLERİ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Font Boyutu

 23 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

BURSA’DA TARİHİN İZLERİ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR
‘ULUSLARARASI HOCAZADE SEMPOZYUMU’ SONA ERDİ
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE İLAHİYAT FAKÜLTESİ’NİN ‘BURSA TARİHİNDEN GÜÇ ALIYOR’ TEMASIYLA DÜZENLENDİĞİ ULUSLARARASI HOCAZADE SEMPOZYUMU, SONA ERDİ.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’NIN TARİHİNDE İZ BIRAKAN DEĞERLERİN GÜN YÜZÜNE ÇIKARILDIĞINI VE ÖNEMLİ ŞAHSİYETLERİN ANILMAYA DEVAM EDECEĞİNİ SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi işbirliğiyle hayata geçirdiği Uluslararası Hocazade Sempozyumu, Dobruca Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen plaket töreni ile sona erdi.

Bursa’da yetişen ve Fatih Sultan Mehmed’in hocası olmasının yanında fikirleri ve eserleriyle Osmanlı düşünce geleneğini önemli ölçüde etkileyen Hocazade Muslihuddin Mustafa’nın tüm yönleriyle tanıtıldığı sempozyum, anlamlı bir törenle sona erdi.
Büyükşehir Belediyesi’nin kentin soyut değerlerinin de öne çıkarılması fikriyle gerçekleştirilen Uluslararası Hocazade Sempozyumu’na Türkiye’nin yanı sıra ABD, İngiltere, Türkmenistan, Macaristan, Malezya ve İran gibi ülkelerden de uzmanlar katıldı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sempozyumun Dobruca Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen kapanış gecesinde yaptığı konuşmada, tarihi ve kültürel zenginliğiyle göz kamaştıran Bursa’nın her sokağına ansiklopedi yazılacak özelliklere sahip olduğunu vurguladı.

Bursa belleği yeni bir eser daha kazandı
Başkan Altepe, Hocazade Muslihuddin Mustafa’nın 15. yüzyılda Bursa’da doğan ve burada yaşadığı asra damgasını vuran, ilme yön veren bir karakter olduğunu belirterek, “Hocazade Muslihuddin Mustafa’nın yaşamının incelendiği sempozyum sayesinde hazırlanan kitabın Bursa belgeliğine kazandırılması bizi çok mutlu ediyor” dedi.
Başkan Altepe, tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Bursa’da yaşamanın ve bu kentte yönetici olmanın onurunu yaşadığını da kaydetti. “Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa, ilk medeniyet eserlerinin de oluştuğu bir kent. Her köşesinde ayrı bir özellik bulunan Bursa’nın her sokağında Osmanlı’dan izler var” diyen Başkan Altepe, kentteki değerlerin izlerini ortaya çıkarmak için yoğun bir çalışma sürdürdüklerini dile getirdi. Bursa’da hem Osmanlı, hem de Bitinya dönemini yeniden ayağa kaldırma noktasında çalışıldığını belirten Başkan Altepe, “Eserler ayağa kalktıkça, Bursa da gelişen, canlı ve yaşayan bir tarih kenti olma yolunda ilerliyor. Bursa’da yapılan bu çalışmalar ve özellikle bunları yerel yönetimlerin hayata geçiriyor olması çok önemli. Dünyaya bunun örneğini göstermiş oluyoruz. Kültürün gelişmesi adına soyut adımlarla da dünyaya örnek olduk” diye konuştu.
Başkan Altepe, Bursa’da iz bırakan önemli şahsiyetlerin anılmaya devam edeceğini sözlerine ekleyerek, sempozyuma emeği geçenlere teşekkür plaketi takdim etti. Gecede sunulan özel musiki dinletisi de konuklar tarafından beğeniyle izlendi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 23.10.2010 | Okunma sayısı:6349

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu