Haberler

BURSA’DA TARİHİ GÜN

Font Boyutu

28 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

BURSA’DA TARİHİ GÜN
- TRAMVAYLA NOSTALJİK YOLCULUK BAŞLADI
- TARİHİ ÇARŞI VE HANLAR BÖLGESİ’Nİ BURSA’NIN YENİ VİTRİNİ HALİNE GETİRECEK NOSTALJİK TRAMVAY SEFERLERİ TÖRENLE BAŞLADI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, CUMHURİYET CADDESİ’NİN BURSA’NIN GECE GÜNDÜZ YAŞAYAN BİR MERKEZİ OLACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin yeni cazibe merkezi haline getirilen Cumhuriyet Caddesi’nde projelendirilen nostaljik tramvay, seferlerine coşkulu bir törenle başladı.

Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ni kentin vitrini haline getirmeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyesi’nin, Cumhuriyet Caddesi’ni Bursa’nın ‘İstiklal Caddesi’ haline getirecek olan nostaljik tramvayı seferlerine başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, deneme seferlerinin vatandaşlardan büyük ilgi gördüğü nostaljik tramvayın Cumhuriyet Caddesi’ne hareket getireceğini söyledi.
Başkan Altepe, Gökdere’den başlayıp, Zafer Meydanı’na ulaşan yaklaşık 1,5 kilometrelik güzergahta çalışacak olan tramvay hattının yanı sıra cadde üzerindeki çevre düzenleme çalışmalarının bir ay içinde bitirileceğini belirtti.

Nostaljik tramvay 5 ayda seferlerine başladı
Başkan Altepe, çarşıya can katacak olan Cumhuriyet Caddesi tramvayının proje çalışmalarının Ocak ayı başında başladığını ve Mayıs ayında tamamlandığını söyleyerek, “Hedefimiz Bursa’nın güzelleşmesi, canlanması. Bursa’nın atardamarı olan çarşının hareketlenmesini istiyoruz. Çarşı çökerse kent çöker, çarşı canlanırsa kent canlanır. Bizler bütün kurum ve kuruluşlarımızla bu bölgeyi yaşatıyoruz. Bu bölge ecdadımızın emaneti. Hanlar Bölgesi, Sultan Orhan’ın Bursa’yı fethinden sonra kurduğu ilk semt. İlk çarşı burada kuruldu, buradan dünyaya ihraç edildi. Bu bölgenin canlanması konusunda 7 yıl önce çalışmaya başladık. Çarşımızı vizyon çarşı haline getirdik” dedi.

“Tarihi eserlere fonksiyon veriyoruz”
Bölgedeki tarihi yapıların, ana aksıyla ve sokaklarıyla elden geçirildiğini vurgulayan Başkan Altepe, tüm mirasın ayağa kaldırıldığını vurgulayarak, “Gerek satın aldığımız, gerek tahsisle, kat karşılığı veya kiralayarak aldığımız tüm eserleri canlandırıp, fonksiyon veriyoruz. Yüzyıllarca önce yapılan göz nuru eserleri gelecek nesillere yaşayan canlı bir tarih şehrinin unsuru olarak devredeceğiz. Reyhan, komple düzenleniyor. Kayhan bölgesi, turistik bölgelerimizin en önemli noktası olup Kayıhan çarşısında düzenlemeler devam ediyor. Eskişehir Hanı, tamamlanıp butik otel olarak hizmet verecek. Yoğurtlu ve Şadırvanlı hanlarda da çalışmalar sürüyor. Yıktığımız Tekel binasının 8500 metrekarelik alanında güzel bir meydan önümüzdeki 10 gün içinde faaliyete başlayacak. Cumhuriyet Caddesi’ndeki binaların da hepsini elden geçiriyoruz” diye konuştu.

“Bölge gece gündüz yaşayan bir merkez olacak”
Tarihi çarşı ve hanlar bölgesinin yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen noktaların başında geldiğini hatırlatan Başkan Altepe, “Bölgenin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınması yönündeki çalışmalarımız hızla sürüyor. Tramvay hattımızla bölgeye olan ilgi daha da artacak. Aynı zamanda bölge yayalara terk edilmiş olacak. Tramvay seferlerinin yanında yaptığımız cephe düzenlemeleriyle burası Bursa’nın gece gündüz yaşayan bir merkez olacak. Kaliteli bir alışveriş mekanı olacak bu bölgeye, bu çarşımıza yatırım yaptığımız müddetçe rakibimiz olmayacak. Bu konuda esnafa da büyük iş düşüyor. Hızlı bir dönüşüm ve değişim yaşıyoruz” dedi.

“Bursa’ya ne yapsak azdır”
Ticari hareketliliğin yoğun olduğu Cumhuriyet Caddesi’nin yayalaşmasının önemine değinen Başkan Altepe, “Burada artık boydan boya 1,5 km tramvay çalışacak. Alman malı 3 adet tramvayı Bursa’ya getirdik. Moda hattında da kullanılan bu tramvaylar tamamen elden geçirildi, içi dışı yenilendi. Cazip ücretlerle çalışacak. Çarşımıza kent aksesuarı olarak burayı kazandırmak ve örnek bir çalışma olarak, sosyal alanlarıyla, restoranlarıyla kafeleriyle, sosyal yaşamın merkezi haline gelecek projeyi Bursa’ya kazandırıyoruz. Dünyanın en güzel çarşısını yapalım istiyoruz. Bu birikim bizde var. Buradaki ziynetler, güzellikler görülecek. Bir ay sonra cepheler tamamlandığında çok daha farklı Cumhuriyet Caddesi göreceğiz. Bursa’ya ne yapsak azdır. Bu faaliyetlerimizi artırarak devam ediyoruz. Her konuda olduğu gibi çarşımızla esnafımızla yine örnek olacağız” şeklinde konuştu.

“Bursa’yı dünya çapında bir merkez haline getiriyoruz”
Bursa Valisi Şahabettin Harput, dünya çapında bir marka şehir olan Bursa’nın yıllardır unutulmaya yüz tutan değerlerinin öne çıkarılması gerektiğini hatırlatarak, “Bursa denince akla yeşil, tarih, dünyaya asaletin dalga dalga yayıldığı bir şehir gelirdi. Bursa’nın güzelliklerini yeniden öne çıkarmak gerekli. Ben de bu güzel projenin gerçekleştirilmesi nedeniyle Başkan Altepe’yi tebrik ediyorum. Bundan sonra Bursa, Uludağ’ı, Yeşil’i, termali, tarihi, sokaklarıyla değer kazanacak. Bu hepimizin ortak görevi. Bursa’yı dünya çapında bir merkez haline getiriyoruz. Hepimize görev düşüyor. Bu hizmetler unutulmayacak” dedi.

“Bursa hazinelerle dolu bir kent”
AK Parti Bursa Milletvekili Hayrettin Çakmak ise Bursa’nın gençliğinde emekliler şehri olduğunu ve son 40 yılda çok büyüdüğünü belirterek, “Bursa büyürken hormonlu büyüdük. Bursa bir antik kent. Şimdi bu hazineleri ortaya çıkarıyoruz. Kolay bir iş değil, çok zor. Bursa hazinelerle dolu bir kent. Belediye başkanlarımızı tebrik ediyorum. Cumhuriyet Caddesi, kentin ganimeti oldu. Rahatsızlık verdik ama bu güzelliklerin keyfini çıkaracağız. Böyle kentlerde ciddi işler yapmak radikal kararlar almakla mümkündür. Kent merkezinin cazibe noktalarının kentin dışına kaydırılması noktasında kent merkezindeki yoğunluğun belirli yerlere taşınması gerektiğini düşünüyorum. Bunları rahatlıkla söylüyorum, bedel ödemeye hazırım. Esnaf ilerleyen günlerde yaşadığı sıkıntıyı unutacak” dedi.

“Bursa, küllerinden doğuyor”
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Bursa kendini buluyor. Büyükşehir ve Osmangazi belediyelerinin tarihi mirasa sahip çıkmalarıyla Bursa kendine geliyor, küllerinden doğuyor. Bu sayede bizler tarihimizi tanıyor ve gurur duyuyoruz” dedi.
Osmanlı’yı kuran şehir Bursa’da tarihi eserlerin ayağa kalkmasıyla kentin Türkiye dışında da adını duyurduğunu kaydeden Dündar, “Bursa’da herkes en az belediyeler kadar Bursa’ya sahip çıkmalıdır. Bu sayede Bursamız ve ülkemiz şahlanacak” şeklinde konuştu.

Hayaller gerçek oldu
Cumhuriyet Caddesi Esnafları Sanayici İşadamları Derneği (CUMSİAD) Başkanı Erkan Öncel, uzun yıllardır kurdukları hayali gerçeğe döndüren Başkan Altepe’ye Cumhuriyet Caddesi’ndeki düzenlemeler için teşekkür etti. Öncel, Cumhuriyet Caddesi’nin Bursa ekonomisinin can damarı olmasına rağmen yıllarca ihmal edildiğini, gürültü ve trafik karmaşası içinde çalışmalarını yaptıklarını söyleyerek, “Bugün herşeyin değiştiği gün olarak tarihe geçecektir” dedi.
CUMSİAD Başkanı Öncel, tarihi mirasa önem veren Başkan Altepe’ye şampiyon Bursaspor’u temsil eden bir tablo hediye etti.
Büyükşehir Belediye Bandosu ve Bursa Anadolu Kız Lisesi Bandosu’nun konserleriyle renk kattığı törene Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Bursa Emniyet Müdürü Halil Yılmaz, AK Parti İl yöneticileri ve milletvekili adayları, Bursa Kent Konseyi üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
Büyükşehir Belediyesi Karagöz Halk Dansları Topluluğu’nun Bursa yöresi halk danslarını sergilediği törende kentin simgelerinden olan Karagöz ve Hacivat da esprileriyle vatandaşları kahkahaya boğdu.
Başkan Altepe, törenin sonunda protokol üyeleriyle birlikte nostaljik tramvayın açılış kurdelesini keserek, nostaljik tramvayın Gökdere’den Zafer Meydanı’na uzanan ilk seferini gerçekleştirdi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 28.05.2011 | Okunma sayısı:14731

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu