Haberler

Bursa’da tarih ilmek ilmek işleniyor

Font Boyutu

 28 ŞUBAT 2014

BASIN BÜLTENİ

BURSA’DA TARİH İLMEK İLMEK İŞLENİYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, SULTAN 2. MURAD’IN VEZİRLERİNDEN FAZLULLAH PAŞA TARAFINDAN 1426 YILINDA YAPTIRILAN VE BAKIMSIZLIK NEDENİYLE HARABEYE DÖNEN TARİHİ MESCİDİ İLK GÜNKÜ İHTİŞAMINA KAVUŞTURDU.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BİNALAR ARASINA SIKIŞIP KALAN VE İLGİSİZLİK NEDENİYLE HARABEYE DÖNEN TARİHİ MESCİDİN, EMİRSULTAN BÖLGESİNİN RUHANİYETİNE YAKIŞIR HALE GETİRİLDİĞİNİ SÖYLEDİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi, Sultan 2. Murad’ın vezirlerinden Fazlullah Paşa tarafından 1426 yılında yaptırılan ve bakımsızlık nedeniyle harabeye dönen tarihi mescidi ilk günkü ihtişamına kavuşturdu. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, binalar arasına sıkışıp kalan ve ilgisizlik nedeniyle harabeye dönen tarihi mescidin, Emirsultan bölgesinin ruhaniyetine yakışır hale getirildiğini söyledi.

Tarihi ve Kültürel Mirasın ayağa kaldırılması çalışmalarıyla UNESCO tarafından da örnek gösterilen Bursa Büyükşehir Belediyesi, yok olmaya yüz tutmuş 588 yıllık bir Osmanlı eserini daha ayağa kaldırdı. Sultan 2. Murad’ın vezirlerinden Fazlullah Paşa tarafından 1426 yılında yaptırılan, ilk dönem Osmanlı eserlerinden biri olmasına rağmen ilgisizlik nedeniyle harabeyi andıran Fazlullah Paşa Mescidi restorasyon çalışmalarının ardından özgün kimliğine kavuştu. Restorasyon çalışmaları kapsamında Emirsultan Aşevi ile tarihi mescit arasındaki 5 parsel üzerinde bulunan 7 bina yıkılırken, bölgeye aynı zamanda içinde çocuk oyun aletlerinin de olduğu bir park kazandırılmış oldu. Yaklaşık 600 yıl sonra yeniden özgün kimliğine bürünen tarihi mescit, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, İl Müftüsü Mehmet Emin Ay ve AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’un da katıldığı törenle yeniden ibadete açıldı.

Bölgenin ruhaniyetine yakıştı
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın ruhaniyetli bir kent olduğunu, kentin Osmanlı sultanları tarafından kurulan mahallelerden oluştuğunu hatırlattı. Yıldırım ilçesinin de birçok Osmanlı eserini bünyesinde barındırdığını ve bugüne kadar ihmal edilen çok sayıdaki tarihi eseri ayağa kaldırdıklarını hatırlatan Başkan Altepe, günümüze sadece iki yan duvarı ulaşan Çukur Mescidi, ilk günkü orijinal haline kavuşturduklarını, Yıldırım Camii’nin yıkılan minarelerinin yıllar sonra aslına uygun hale getirildiğini hatırlattı. İncirli Hamamı, Dökümhane Hamamı gibi önemli eserleri kültür merkezi olarak Yıldırım’a kazandırdıklarını ifade eden Başkan Altepe, “Emirsultan bölgesi de Yıldırım’ın en ruhaniyetli noktalarından biri. Burada da gasilhanenin kaldırılmasıyla önemli bir dönüşüm başlatmıştık. Bu sayede vatandaşlarımızın en acılı günlerinde yaşanan karmaşa ortadan kalktı. Yine bu çalışma kapsamında hizmete açtığımız aşevinin yanında bulunan ve harabeyi andıran tarihi mescidimizi de bugün orijinal haliyle bölgeye kazandırıyoruz. Mescit ile aşevi arasında kalan yere de bölgeye nefes aldıracak bir park kazandırdık. Bölge halkına hayırlı olsun” dedi.

Bursa ve Yıldırım’ın çehresi değişiyor
Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin de merkezi hükümet, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin çalışmalarıyla Bursa’nın daha da güzelleştiğini ve geliştiğini vurguladı. Yerel seçimlerde görevi devredecek olmasına rağmen bir nefer olarak verilecek her göreve hazır olduğunu dile getiren Keskin, “İlk dönemimizde 185, bu dönem de 274 proje ile Yıldırım’a hizmet etmeye çalıştık. Büyükşehir Belediyemizin de destekleriyle önemli eserler bıraktık. Aynı hizmetlerin bundan sonra da devam edeceği inancındayım. Yıldırım’a böyle bir eser kazandıran Başkanımız Recep Altepe’ye teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılması çalışmaları nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür eden İl Müftüsü Mehmet Emin Ay ise, “Yaklaşık 6 asır önce Fazlullah Paşa’nın samimi duygularla yaptırdığı mescit, uzun zaman kendisinden haberdar olmadığımız bir harabe halindeydi. Ecdatla aynı samimiyete sahip nesli tarafından tarihi mescidin yeniden ihya edildiğini görmek bizleri mutlu etti. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
Konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesen protokol üyeleri, ilk Cuma namazını kıldıkları mescidi ibadete açmış oldu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 28.02.2014 | Okunma sayısı:4049

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu