Haberler

BURSA'DA KÜLTÜREL BULUŞMA

Font Boyutu

Türkiye ve Bosna arasındaki kardeşlik bağlarının geliştirilmesi, iki ülke gençlerinin birbirlerini yakından tanıyarak kültürleri ve gelenekleri hakkında bilgi sahibi olmaları amacıyla gerçekleştirilen ‘Kültürler Buluşması’ projesi meyvelerini veriyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem 21 Genel Sekreterliği ve Sümeyye Vakfı ortaklığında gerçekleştirilen proje sebebiyle Bursa’da bulunan Saraybosnalı gençler, Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri Rıfat Bakan’a teşekkür ziyaretinde bulundu.
Merinos’ta gerçekleştirilen ziyarette, konuklar, Sümeyye Vakfı’nın Saraybosna’da 1991 yılında Boşnak kadınlar tarafından savaşın yaralarını sarmak amacıyla kurulduğunu belirttiler. Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri Rıfat Bakan’a nezaketinden ve misafirperverliğinden dolayı teşekkür eden konuklar, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle özel bir şehir olan Bursa’dan çok etkilendiklerini belirtti. Bursa’yı çok beğendiklerini söyleyen gençler, Bursa ile Saraybosna’nın fiziki anlamda da birbirine benzediğini ve bu benzerliğin kendilerini evlerinde hissetmesine neden olduğunu kaydetti.

“Kültürel paylaşımlar için biraraya gelelim”
Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri Rıfat Bakan, Saraybosna’da yakın geçmişte yaşanan savaşın acısının Türkiye’de ve Bursa’da da yoğun olarak yaşandığını söyledi. Bakan, “Osmanlı’nın Balkanlar’daki en gelişmiş kentlerinden biri Saraybosna. Bizler de savaşın acısını sizler gibi hissederek yaşadık ve buradan tepkimizi her şekilde göstermeye gayret ettik. Varlığınız Türkiye için çok önemli. Hepsinden önemlisi ise Türkiye ile Bosna’nın zor günlerinizde yanyana olmasıdır. Temennimiz, bir daha bu gibi dramların yaşanmaması ve bugün olduğu gibi gençlerimizin kültürel paylaşımlar için bir araya gelmesidir” diye konuştu.
Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri Rıfat Bakan’a ülkelerinden getirdikleri kahve takımını hediye eden Saraybosnalı konuklar, Bursalı dostlarıyla birlikte hatıra fotoğrafı da çektirdiler.

Tarih: 25.08.2009 | Okunma sayısı:4291

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir