Haberler

Bursa’da kentsel dönüşüme devam

Font Boyutu

21 ARALIK 2017

 

BASIN BÜLTENİ

 

BURSA’DA KENTSEL DÖNÜŞÜME DEVAM

  • BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ, BURSA’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARININ SÜRECEĞİNİ AÇIKLADI.
  • GEÇEN HAFTA OSMANGAZİ, YILDIRIM VE NİLÜFER BELEDİYE BAŞKANLARI İLE İLGİLİ SORUMLULARLA KONUYU MASAYA YATIRDIKLARINI, YOL HARİTASI ÖNCESİ SON TOPLANTININ ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA YAPILACAĞINI BELİRTEN BAŞKAN AKTAŞ, CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN TALEBİ DOĞRULTUSUNDA, YATAY MİMARİYLE ADA VE MAHALLE BAZINDAKİ KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN YANA OLDUKLARINI İFADE ETTİ.

 

BURSA - Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’da kentsel dönüşüm çalışmalarının süreceğini açıkladı. Geçen hafta Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer belediye başkanları ile ilgili sorumlularla konuyu masaya yatırdıklarını, yol haritası öncesi son toplantının önümüzdeki hafta yapılacağını belirten Başkan Aktaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talebi doğrultusunda, yatay mimariyle ada ve mahalle bazındaki kentsel dönüşümden yana olduklarını ifade etti.

 

Büyükşehir Belediyesi’nin Aralık ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Ankara Yolu’ndaki meclis binasında gerçekleşen toplantıda; rutin gündem maddeleri ve önergelerin yanı sıra Bursa’da sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmaları, Doğanbey konusu ve Başkan Aktaş’ın projelerin revizyonu noktasında ilçelere yaptığı inceleme gezileri de gündeme geldi.

 

Büyük ölçekli dönüşüm

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’daki dönüşüm çalışmalarının realiteye uygun olarak süreceğini ifade etti. Kentsel dönüşümün Bursa’da çok konuşulduğunu, ne yapılabilir noktasında belediye başkanları, başkan yardımcıları ve imar komisyonu üyeleri, akademik oda temsilcileriyle geçen hafta bir toplantı yaptıklarını hatırlatan Başkan Aktaş, 3 saatlik değerlendirmede tüm katılımcıların kentsel dönüşümün yapılması noktasında fikir birliğine vardığını söyledi. Kendisinin de Bursa’da dönüşüm çalışmalarının sürmesi noktasında inancı bulunduğunu vurgulayan, bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan şifahi talimat aldıklarını ve dönüşümü gerçekleştirmek için harekete geçtiklerini belirten Başkan Aktaş, Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda tüm kolaylıkları sağlayacaklarını fakat çalışmalar yapılırken insanların sosyal yaşam alanlarına, otopark ve rekreasyon alanlarına dikkat edeceklerini vurguladı. Dönüşüm yapılırken yüksek katlı binaları tasvip etmediklerini ifade eden Başkan Aktaş, “İnşallah yakın zamanda alacağımız kararlarla sürecin sağlıklı şekilde devamı için zemin hazırlayacağız. Küçük ölçekli dönüşümlerden ziyade ada bazında, semt ve mahalle bazında büyük ölçekli dönüşümleri düşünüyoruz. O zaman çözümlemelerin daha kolay ve sonuç odaklı olacağını düşünüyoruz” dedi.

 

Olmazsa olmaz öncelik değil

Başkan Aktaş, şehrin merkezinde bulunan ve halk arasında büyük tepkiye neden olan Doğanbey konusuna da değindi. Doğanbey’de yer alan yüksek katlı binaların ortadan kaldırılması ve sakinlerin yerlerinden taşınması noktasında bir karar almadıklarını vurgulayan Başkan Aktaş, bu yönde bir eğilimin olduğunu fakat mülk sahiplerinin rızası olmadan bu tür bir işlemi gerçekleştiremeyeceklerini belirtti. Bursa’nın tek yüksek katlı binasının Doğanbey olmadığını, bölgenin şehir merkezinde yer alması ve Ulu Camii, Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği gibi kültürel değerleri gölgelediği için bu yönde bir istek doğduğunu söyleyen Başkan Aktaş, “Mülk sahiplerinin rızaları olmadan ruhsatlı, tapulu binalarını nasıl alabiliriz? Böyle bir şey mümkün müdür? Bizim olmazsa olmaz önceliklerimizden bir tanesi değil. Görsel anlamda kötü bir algıya neden olduğu için konuyu tartışıyoruz” diye konuştu.

 

Hedef; hayatı kolaylaştırmak

Başkan Aktaş, meclis üyelerini son 2 hafta içerisinde ilçe belediyelerine yaptığı ziyaretler hakkında da bilgilendirdi. Gezilerde Büyükşehir programında yer alan ilçe yatırımlarının ilgili belediye başkanları ve ekipleriyle birlikte yeniden değerlendirildiğini kaydeden Başkan Aktaş, devam edecek, revize edilecek ve iptal edilecek projelerin masaya yatırıldığını kaydetti. Bugüne kadar 11 ilçede incelemeleri tamamladıklarını, önümüzdeki hafta dağ ilçeleri ve son olarak da Osmangazi ve Yıldırım ilçeleriyle turları sonlandıracaklarını belirten Başkan Aktaş, “Hedefimiz sistemi daha işler hale getirmek. İnsanların hayatlarını kolaylaştırmak adına devam etmesi gereken projelerin devamı, revize edilmesi gereken projelerin revizyonu ve rantabl olmayan projelerin iptali noktasında görüşlerimizi ifade ettik. Buna dair ilçelerimizi tek tek geziyoruz. Önümüzdeki hafta 4 dağ ilçesini ve son olarak da Osmangazi ve Yıldırım ile süreci sonlandıracağız. Sonrasında esnaf ve STK ziyaretleri planlıyoruz. Aksaklıklar varsa onları halletmek adına bir hayalimiz var” şeklinde konuştu.

 

İçme suyunda sorun yok

Bu arada Bursa’da suyun çeşmelerden içilmediği yönündeki iddialar da meclis toplantısında değerlendirildi. Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) Genel Müdür Vekili Güngör Gülenç, söz alarak konuya ilişkin açıklama yaptı. Bursa’da içme sularının günlük, 2 günlük, haftalık ve aylık olarak sürekli denetlendiğini belirten Gülenç, denetimlerin hem kurum tarafından hem de Bursa Halk Sağlığı Merkezi tarafından bağımsız olarak sürdüğünü kaydetti. Gülenç, şu ana kadar yapılan laboratuvar çalışmalarından herhangi bir olumsuz sonucun çıkmadığını, ağır metale rastlanmadığını vurguladı.

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 21.12.2017 | Okunma sayısı:4733

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir