Haberler

Bursa’da gürültü seferberliği

Font Boyutu

3 AĞUSTOS 2017

BASIN BÜLTENİ

Bursa’da gürültü seferberliği
- ‘Bursa Gürültü Eylem Planları’nın hazırlanması hedefiyle Büyükşehir Belediyesi’nde toplantılara başlandı.

BURSA – ‘Bursa Gürültü Eylem Planları’nın hazırlanması hedefiyle Büyükşehir Belediyesi’nde toplantılara başlandı.

Bursa’da çevresel gürültünün azaltılarak halkın yaşam konforunun arttırılması ve Avrupa Birliği destekli ‘Çevresel Gürültü Direktifinin Uygulama Kapasitesi için Teknik Yardım Projesi’ kapsamında karayolu ve endüstri kaynaklarının değerlendirilmesi amacıyla ‘Bursa Stratejik Gürültü Haritaları’ hazırlandı ve gürültü eylem planlarının hazırlanması aşamasına geçildi. ‘Bursa Gürültü Eylem Planları’nın hazırlanması çalışmalarının 6 ay içinde tamamlanması hedefleniyor.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen açılış toplantısına katılan ilçe belediyeleri, Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimlerinden yetkililer de sürece destek veriyor.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Nalan Fidan, açılış toplantısında, hazırlanan çevresel gürültü haritalarından bahsederek elde edilen sonuçların çevre düzeni planları ve imar planlarının hazırlanması aşamasında göz önünde bulundurulacağını ve ileride oluşabilecek gürültü problemlerinin büyük oranda planlama aşamasında önlenebileceğini belirtti. Fidan, sıcak noktaların belirlenmesiyle gürültüye maruz kalan hassas kulanım alanlarında gürültü azaltımı sağlanabileceğini söyledi.

Karayolu gürültü sebebi
Bursa’da karayolundan kaynaklanan çevresel gürültüden etkilenme oranının yüksek olduğu, hassas kullanımlar içerisinde karayolu yakınında bulunan konutların gürültüden yüksek düzeyde etkilendiği vurgulandı. İlk aşamada gürültüden en çok etkilenen bölgelerin Yüksek İhtisas Hastanesi Kavşağı, Gökdere Bulvarı (Şükraniye), Atatürk Caddesi, Setbaşı, Ulucami, 15 Temmuz Şehitleri Meydanı, Kemal Bengü Caddesi Kent Meydanı, Cemal Nadir Caddesi, Altıparmak, Eski Stadyum Önü, Sırameşeler, Mudanya Yolu Geçit, Emek, Karaman, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı, Çekirge Zübeyde Hanım Caddesi, Acemler Kavşağı ve Yalova Yolu Ovaakça olduğu ifade edildi. Çevresel gürültünün okul, hastane ve konutları etkilediği de belirtilerek, kamuoyu bilincinin arttırılması, ilave trafik yükünün artmasının önüne geçilmesi, toplu taşımanın arttırılması, bisiklet kullanımının teşvik edilmesi gibi hususların gürültüyü azaltabileceğine değinildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 03.08.2017 | Okunma sayısı:1181

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir