Haberler

BURSA’DA ‘ETKİN DAYANIŞMA’ BAŞLADI

Font Boyutu

 10 OCAK 2013

BASIN BÜLTENİ

BURSA’DA ‘ETKİN DAYANIŞMA’ BAŞLADI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN KÜLTÜREL, SANATSAL VE SOSYAL PROJELERİNİN ETKİN RESMİ VE SİVİL KURUMLARLA İŞBİRLİĞİYLE ŞEHRE YAYILMASINI AMAÇLAYAN ‘ETKİN ŞEHİR’ PROJESİ, ‘SAĞLIK TURİZMİ’ ANA TEMASI İLE START ALDI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kültürel, sanatsal ve sosyal projelerinin etkin resmi ve sivil kurumlarla işbirliğiyle şehre yayılmasını amaçlayan ‘Etkin Şehir’ projesi, Bursa Muhtelif Esnaf ve Sanatkar Odası (MESO) ev sahipliğinde Bursa Sağlık Turizm Derneği (BUSAT) Başkanı Dr. Mustafa Esgin´in ‘Sağlık Turizmi’ sunumu ile start aldı.

Resmi ve sivil kurumlar arası dayanışmanın artırılmasının amaçlandığı etkinliğe MESO, BUSAT, U.Ü. İlahiyat Fakültesi, SGK, Aile Akademisi, Yıldırım Kent Konseyi, Nilüfer Hatun AKSED, Tabipler Odası Bursa Şubesi, BESOB, İlim Yayma Cemiyeti, ve BİHMED’in başkan ve yöneticileri katıldı. Etkinlikte konuşan Bursa Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Mustafa Esgin, sağlık turizmi trendinin kaçırılmaması için ufuk açıcı, şehri kuşatıcı ve toplam kalite odaklı makro projeler üretilmesi gerektiğini vurguladı. Etkin Şehir Projesini, şehrin dinamikleriyle dayanışma ve ortak hedefe yönelik birlikteliği kapsaması nedeniyle önemsediklerini ifade eden Esgin, “Sağlık turizmi açısından yapılacak atılımlar noktasında STK olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirme çabasındayız. Yerelde, ulusalda ve uluslararasındaki girişimlerimizi kamuoyu ile paylaşmanın yanı sıra; etkin şehir proje ortaklarıyla dayanışma içinde bu bilincin tüm şehre yayılması noktasında sunumlarımız bir program dahilinde devam edecektir. Etkin bir şehir, içinde yaşayan insanların oluşturdukları ortak hedeflere birlikte çalışarak ulaşılabileceğinden bu kuşatıcı ve etkinleştirici projesi sebebiyle başta Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe olmak üzere tüm çalışanları ve proje ortağı kurum ve kuruluşları tebrik ediyorum” diye konuştu.

Etkin Şehir Projesinin ilk adımı olan “Bir Derste Bursa” etkinlikler zincirine “Bir Derste Kaybolan Zanaatlar” sunumuyla katkıda bulunacak olan Muhtelif Esnaf ve Sanatkar Odası (MESO) Başkanı Fehmi Duban da etkin şehir projesinin start aldığı ilk etkinliğe ev sahipliği yapmanın gurur verici olduğunu söyledi. Duban, “Şehir yaşamının her karesinde özveri ile çalışan esnaflarımız büyük sorunlarına rağmen; sabırla ve gönülden hizmete devam etmektedir. Bursa Büyükşehir Belediyesine her aşamada verdiği desteklerden ötürü teşekkür etmenin yan sıra; esnafın ayakta durması adına ürettiğimiz birçok projeye destek vermesini bekliyoruz. Bugün bu salonda şehrin en önemli kurum ve kuruluşların başkan ve yardımcılarının yanı sıra; halkımızın esnafımızın gösterdiği yoğun ilgi ve onların iradesini temsil eden değerli siyaset kurumunun önde gelenlerinin varlığı büyük bir aile olduğumuzun ve etkin şehir projesinin büyüyerek gelişeceğinin en büyük delilidir” dedi.

Bursa tüm zamanlarda etkin şehir olmayı başardı
Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ da Bursa’nın tüm zamanlarda her alanda etkin şehir olmayı başardığını vurguladı. Son yıllarda bu başarı grafiğini ulusal ve uluslararası ölçeğe taşımada haklı bir gurur yaşandığını dile getiren Karadağ, “Kuşkusuz şehre ait sorunlar nasıl bu şehirde yaşayan hepimizin bazı eksikliklerinin hatta ihmalkarlıklarının bir sonucu ise; bunları çözmek, yaşanılır bir şehir var etmek de el ele vererek; dayanışma içinde birlikte hareket ederek gerçekleşecektir. Nitekim zamanla önemli bir sorun haline gelen ulaşım adına, hava, deniz ve kara yollarındaki atılımlarımız “Etkin Şehir Bursa” vurgusunun önemli göstergelerindendir. Tıpkı tarihi kültürel miras vizyonumuzdaki başarının artık uluslararası ölçekte takdir edilmesi gibi. Bugün de bu vizyonun kültürel, sanatsal ve sosyal yönünü siz değerli etkin resmi ve sivil kurumlarla dayanışma içinde tüm şehre yaymanın çabası içindeyiz. Bu çabayı değerli kılacak tüm projelere açığız ve her alanda desteğimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 10.01.2013 | Okunma sayısı:3625

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir