Haberler

“BURSA’DA EN BÜYÜK SIKINTI TANITIMDA YAŞANIYOR”

Font Boyutu


25 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

“BURSA’DA EN BÜYÜK SIKINTI TANITIMDA YAŞANIYOR”
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’NIN TURİZM DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKILDIĞINI KAYDEDEREK, TANITIM EKSİKLİĞİ YAŞANDIĞINI BELİRTTİ.
- BAŞKAN ALTEPE; “BURSA’DA HER ALANDA YATIRIMLARIMIZI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ, ALTYAPIYI SAĞLIYORUZ. ANCAK EN BÜYÜK SIKINTIYI TANITIM NOKYASINDA YAŞIYORUZ” DEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın çok yönlü bir şehir olduğunu ifade ederek, “Bursa elindeki fırsatları en güzel şekilde değerlendiren bir kent. Bursa’da hizmet sektörünün ve turizmin gelişmesi için gerekeni yapıyoruz” dedi.

Bursa Valiliği, Bursa Kültür Turizm Tanıtma Birliği ve TÜRSAB işbirliğiyle düzenlenen ‘Bursa – İstanbul Destinasyon Projesi’ tanıtım toplantısı, Almira Otel’de Bursa ve İstanbul’dan gelen turizmcilerin katılımıyla gerçekleştirildi. Bursa’nın kültürel birikimlerini ve doğal güzelliklerini öne çıkararak kentin turizmde de öne çıkmasını sağlamayı hedefleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konuşmasında, “Bursa, turizm, kaplıca ve sanayi şehri. Bugüne kadar sanayi ve üretim şehri kimliğiyle öne çıkan ve 25’in üzerinde sanayi bölgesi bulunan Bursa, diğer sektörlerde atıl kaldı” dedi.

“Bursa’nın nimetlerini en iyi şekilde değerlendirelim”
Bursa’nın çok yönlü bir şehir olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Bursa elindeki fırsatları en güzel şekilde değerlendiren bir kent. Bursa’da hizmet sektörünün ve turizmin gelişmesi için gerekeni yapıyoruz. Son yıllardaki krizlerden en çok etkilenen şehir Bursa, turizmde son yıllarda geriye gitti. Bursa’daki oteller ve konaklama tesisleri sanayiciler ve tüccarlar tarafından kullanılıyor, turist göremiyoruz. Bursa’nın nimetlerini en iyi şekilde değerlendirelim istiyoruz. İstanbul’un gölgesinde kalan Bursa’yı öne çıkaralım istiyoruz. Bu konuda altyapı noktasında da gerekli yatırımı yapıyoruz. Bursa’nın tarihi eserlerin canlandırılıp fonksiyon kazandırılması için çalışıyoruz. Bursa’da örnek çalışmalar var. Bursa yaşayan canlı bir tarih şehri. Arkeopark 8500 yıllık tarihi günyüzüne çıkarıyor. Bunu gelecek günlerde göreceğiz. Uludağ başlı başına bir değer, kriter gölleri, yaylaları, şelaleleri hepsi birer değer. Bursa’nın doğal güzlellikleri ile ilgili her türlü proje bu kentte var. Sahillerimiz, kongre merkezimiz, geleneksel sanatların yaşadığı Bursamız geçmişle bugünün buluştuğu önemli bir tarih, turizm ve kaplıca şehri. Çalışmalarımız sonucunda Bursa kazanacak, hem bu kent hem ülkemiz için önemli katkılar sağlayacak” diye konuştu.

“Altyapı çalışmalarını yapıyoruz, tanıtım desteği bekliyoruz”
Başkan Altepe, Bursa’nın her köşesinde 20 civarında otel inşaatı olduğunu belirterek, kentin gelişimine işaret etti. Kentin her konuda eksikleriyle ilgilendiklerini bildiren Başkan Altepe, “Şehre tesisler kazandırma, şehrin her konuda gelişmesi arkeoparktan havaalanına, tarihi eserlerin ayağa kaldırılması, şehre her türlü vizyoner tesis kazandırma noktasında herşeyi yapıyoruz. Önemli olan bu katkıların sağlanması. Biz her türlü değerlerimize sahip çıkıyoruz. Havayolundan deniz ulaşımına kadar her alanda çalışmaya gayret ediyoruz. Düşünülen ne varsa biz de yapmaya çalışıyoruz. Burada sektör de kendi üzerine düşeni yapmalıdır” dedi.
İstanbul’un başlıbaşına bir marka olduğunu, dünya başkenti olduğunu kaydeden Başkan Altepe, Bursa’nın tanıtım konusunda eksiklik duyduğunu dile getirerek, “Biz altyapıyı hazırlıyoruz, sektör de tanıtım konusunda daha aktif olmalıdır. Biz tarihi eserlerden külliyelere kadar Uludağ’a kadar her türlü çalışmayı yapıpyoruz. Eksiklerin giderilmesi konusunda gerekeni yapıyoruz. Bursa’da materyal çok. Her konuda Büyükşehir Belediyesi çalışıyor. 22 dakikada teleferiin bitmesi önemli kazanç sağlayacak. Tanıtım desteği bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Bursa büyük bir dev ve bu dev uyandırılmalı”
Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç, Bursa’nın potansiyelini bildiğini ve turizmle ilgili her konuda destek olacağını beliterek, Bursa’daki turizm kapasitesinin yetersiz olduğunu ifade ederek, “Bursa’da hayretle gördüm ki kent, çok küçük kapasitede turizme açılmış. Bunda tanıtımın eksikliği olduğunu hissediyorum. Burada Valimiz üzerinde çalışıyor. Daha sonra çalışma grubu kurulup Bursa’nın kendi kaynaklarının daha rantable kullanmasıyla turizmi Bursa’da yükselteceğiz. Bursa’nın ev sahipliği çok güzel ve insanları çok sıcak. Bursa’ya gelen turiste ‘para bırakacak bir obje’ gözüyle değil evlerine gelen bir misafir gözüyle bakabilecek bir Bursa var. Hanlar, hamamlar çok güzel. Meclis Başkanı olduğumda ilk işim Hünkar Köşkü’nü restore etmek oldu. Bursa’nın büyük bir dev olduğunu, bu devin harekete geçirilmesi ve uyandırılması gerektiğini düşünüyorum. Turizmin önemine inanıyorum ve Bursa’nın çok güzel potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Biz gereken çalışmaları yapacağız ama bizi siz yönlendireceksiniz” diye konuştu..

“Bursa, şu anda hava ulaşımına kapalı”
Bakan Arınç, Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’ya kazandırdığı Atatürk Kongre Kültür Merkezi’ne dikkatleri çekerek, “Bursa’ya müthiş bir kongre merkezi, kültür alanı yapılmış. Merinos’ta öyle güzel değerlendirilecek alanlar var ki, buradan bir insanın yararlanmaması için bilmiyor olması gerekir. Öte yandan geldiğimden beri bahsediyorum, ulaşımda, hem Türk Hava Yolları’na hem de özel havayollarına güveniyoruz. Belki küçük gövdeli uçaklarla seferler yapılmalı. Bursa, şu anda havayolu ulaşımında Türkiye’ye ve dünyaya kapalı. Bursa’da hem Yunuseli’ni açarak hem de Yenişehir’i daha aktif hale getirerek ulaşımı hareketlendirmeliyiz” dedi.

“Turizmde olması gerektiği yerde değil”
Vali Şahabettin Harput ise Osmanlı’nın iki başkenti Bursa ve İstanbul arasındaki kültür turizm işbirliği noktasında neler yapılabileceğinin konuşulduğunu ifade ederek, “Bu işbirliğinin hem iki kente, hem bölgeye ve ülkeye tarifsiz kazanımlar sağlayacağına inanıyoruz. Dünyada turizm çok önemlidir. Dünyada 1 milyar insan turizm olgusu içinde yer almaktadır. Ülkemiz 29 milyonla turizmde dünyada 7. sırada. Bursa’nın son yıllarda hakettiği büyük başarıyla turizmde önemli bir mesafe katettiğini ifade edebilirim. Hem yatak kapasitesi, hizmet kalitesiyle tüm dünyanın desteğini alan kalitesiyle Bursa’da adeta patlama yaşandı. Turizmde 30 yıldan fazla zamandır ülkeye 270 milyar doların üzerinde sağlanan bir katkı vardır ve bu ciddi bir rakamdır. Turistler ciddi lokomotif görevi görüyor. Bursa, maalesef turizm açısından olması gerektiği yerde değil. Dünyada birçok şehir tek özelliğiyle marka olmuş durumda. Bursa’da bu özelliklerin hepsi var. Dağı, denizi, termali, tarihi ve kültürü var ama turizm istediğimiz yerde değil, çok gerilerdeyiz” diye konuştu.

“Bursa önemli bir merkez olacak”
Vali Harput, Bursa’da geçmiş yıllarda önde olan turizmin zamanla sanayinin öne çıkması ve kentin bundan ciddi pay sağlaması nedeniyle turizmde geride kaldığını ifade ederek, “Bursa sanayiye doydu. Artan nüfusa yeni istihdam imkanı vermek gerek. Turizm 35 sektöre iş alanı sağlıyor, dünya barışına hizmet etmek ve turizm pastasından yeterli payı almak bu noktada önemli. Bursa’nın turizm konusunda önemli bir merkez olacağını düşünüyorum” dedi.
Vali Harput, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde diğer belediyelerin de katkılarıyla tarihi değerlerin ayağa kaldırıldığını belirterek, Bursa’da turizmde farkındalık başladığını söyledi. Bursa’da ciddi bir hareket başladığını anlatan Vali Harput, “Bursa’nın güzelliğini herkes fark etti ve turizmde yeni bir dönem başladı. İstanbul’un böyle bir güzelliğe sahip olması Bursa için şanstır. Artık İstanbul’u her hal ve şartta Bursa ile beraber düşünmek kaçınılmazdır. Çok benzeyen iki şehir, tarih aynı, doku aynı. İstanbul’u Bursa besliyor, rahatlatıyor, dağıyla eğlendiriyor. Bunu neden değerlendirmeyelim?” diye konuştu.
Bursa’nın ruhaniyetli bir ipek şehri olduğunu belirten Vali Harput, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nin Bursa’ya kongre kenti kimliği kazandırdığını anlattı. Vali Harput, kongre merkezinin Bursa’nın yanı sıra İstanbul’un da ihtiyacını karşılayacak kapasitede olduğunu, inanç turizmi açısından önemli bir cazibe merkezi olduğunu ve Hilton, İbis, Crowne Plaza gibi otellerin kentte yapılanmasıyla Bursa’nın marka kimliğinin öne çıkaracağını bildirdi. İstanbul’a gelecek turistlerin Bursa’ya da yapacak kentin tanıtılacağını kaydeden Vali Harput, “Bursa özellikle Körfez, Ortadoğu ve Arap ülkelerinden gelen tursitlerin tercih ettiği bir destinasyondur. Bursa’nın güzellikleriyle İstanbul’u da destekleyelim, ortak çalışmalar yapalım istiyoruz. Bursa, İstanbul’da yaşayanların da her zaman tercih ettiği bir destinasyon olmuştur” dedi.

“Biz güçlü bir ülkeyiz”
TÜRSAB Genel Başkanı Başaran Ulusoy da dünyanın değiştiğini söyleyerek Turizm Seyahat İşletmeciliği kanununun çıkışıyla ilgili bilgiler verdi. Geçmiş yıllarda yaşanan sıkıntılara değinen Ulusaoy, bugün 47 ülkeye vizesiz gidilen şanslı bir dönem yaşandığına dikkat çekerek, “Türkiye artık karar verilen değil karar verenler listesinde. Biz eskiden bir ülkeye kendimizi davet ettirmek için yer ararken, şimdi sıraya koyduğumuz ülkeler var. 2014 yılına randevu veren bir ülkeyiz. Bu ülkede şehirleri birbirine bağlıyoruz. Toplu taşımacılık ve raylı sistem çok önemli. Bizi kurtaracak olan da budur. Bu ülkede yaşamayı cebimde taşıdığım ayyıldızlı bayrağa borçluyuz. AB vize bakımından sıkıntı çektirmektedir. Ancak onların bildiği bir Türkiye değil bugünkü Türkiye. Gün gelecek, onlara vize verecek bir ülke olacağız. Biz güçlü bir ülkeyiz. Bursa’da huzurlu bir turizmi sağlayacağımızı düşünüyorum. Bursa mütevazı olmasın. Nefes alacağımız yer bugün Bursa’dır” diye konuştu.

“Uludağ 11 ay hizmete açılsın”
Bursa’nın tarihe sahip çıkan bir kent olduğunu söyleyen Ulusoy, Bursa’nın değerlerinin öne çıkarılması gerektiğini vurgulayarak, “Uludağ’ın 3 ay değil 11 aya yayılan bir Uludağ olmasını istiyorum, biz de ona göre program yapalım. Hükümetin bu konuya destek vermesini önemsiyorum. Türkiye artık sağlıkta ihracat yapan bir ülke olmuştur. Yavaş yavaş Türkiye 55 milyar Euro değerindeki sağlık turizmden pay alacaktır. Bursa nasibini İstanbul’dan almalıdır” dedi.
Bursa’da kongre turizmine destek isteyen Ulusoy, Bursa’nın hem ulusalı taşıyacak hem ulusararası kongre yapılacak bir ülke olduğunu söyledi. Kentte 3 noktayı kongre merkezi alanı olarak tespit ettiklerini ifade eden Ulusoy, “Bursa’nın tanıtıma ihtiyacı var. Destek vereceğiz. Öte yandan 2023 hedefimizi koyduk. 50 milyon ziyaretçi, 50 milyar dolar döviz. Türkiye’nin geleceği turizmdir. Biz Bursa’ya elimizi uzatmaya hazırız. İstanbul’un Türkiye’nin Bursa’ya ihtiyacı var” şeklinde konuştu.
Daha sonra turizmciler, Bursa ile ilgili önerilerini paylaştı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 25.05.2011 | Okunma sayısı:4479

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu