Haberler

Bursa’da ‘Ahilik’ coşkusu

Font Boyutu

22 EYLÜL 2014

BASIN BÜLTENİ

Bursa’da ‘Ahilik’ coşkusu
- 22 – 28 Eylül tarihleri arasında kutlanan ‘Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı’ programı nedeniyle Bursa, esnaflık kültürünün tarihten bugüne uzanan gelişim ve değişimine şahit oldu.
- ‘Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı’ kutlamalarına, vatandaşlar da coşkuyla eşlik etti.

BURSA – Her yıl 22 – 28 Eylül tarihleri arasında kutlanan ‘Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı’ törenleri, esnaflığın ve bu köklü kültürünün tarihten bugüne uzanan gelişimini Bursa’da gözler önüne serdi.

Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) tarafından gerçekleştirilen program kapsamında önce BESOB Başkanı Arif Tak ile esnaf odaları temsilcileri, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret etti. Tarihi Belediye Binası’nda gerçekleştirilen ziyaretin ardından ‘Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı’, Ulucami yanındaki Orhangazi Meydanı’nda devam etti. Esnafların stant açtığı programa, Uludağ Mehter Takımı ile Tahtakıran Kılıç Kalkan Ekibi gösterileriyle renk kattı.

“Ahilik iyi ahlak, doğruluk, kardeşlik ve yardımseverliği içerir”
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, törende yaptığı konuşmada, ahilik kültürünün özelliklerini anlattı. Ahiliğin, Ahi Evran Hazretleri tarafından Hacı Bektaş-I Veli Hazretleri’nin tavsiyesiyle kurulan esnaf dayanışma teşkilatı olduğunu belirten Başkan Altepe, “Ahilik, yenilik ve güzellik hareketi olarak adeta bir rönesanstır. Asırlarca toplumumuzun fertlerini birbirine yaklaştırıp aralarında dayanışma kurulmasını sağlamış, birlik ve beraberliğimizin en önemli unsurlarından olmuştur. Ahilik, din, dil, ırk ve cinsiyet farkı gözetmeyen, herkese eşit muamele yapılan bir anlayışın simgesidir. Zengin-fakir ayrımı yapmayan ahilikte, çalışmak ve üretmek, alın teri ile kazanmak ahlak kuralıdır” dedi.
Bugünün esnafından da örnekler veren Başkan Altepe, “Ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin, bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyoekonomik düzendir. Bu güzel meziyetlerin içinde bizim değerlerimiz olan dostluk, kardeşlik, birbirimizin kusurunu affetmek, dürüstlük, çalışkanlık, açık olmak, hak, helal, haram, kul hakkı gözetmek, yapılan bir işi en iyi şekilde yapmak, mert olmak, vatanını, toprağını, ülkesini, insanlarını sonuna kadar koruyabilmek gibi kavramlar da vardır” diye konuştu.
Başkan Altepe, bu değerlerin nitelikli toplumun olmazsa olmazlarından olduğuna da işaret ederek, “Her zaman işimizi daha iyi yapacağız ve aynı zamanda güçlü olacağız, büyük olacağız. Herkes yaptığı işi en iyi şekilde yaparsa, en kaliteli şekilde yaparsa, Türkiye güçlü, Türk ekonomisi daha büyük, hepimizin işi de çok daha iyi olacaktır” dedi.
Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi’nin de her zaman esnafın yanında olduğunu sözlerine ekledi.

“Esnafımız, toplumun omurgasıdır”
Bursa Valisi Münir Karaloğlu da konuşmasında esnafın önemine işaret ederek, “Ahilik tabiriyle yetişmiş esnafta komşusu siftah etmeden kendisi siftah etmeyen bir bilinç vardır. Bugün de esnafımız, toplumumuzun omurgası, bel kemiğidir. Esnaf her ne kadar yardımsever olursa toplum da o derece yardımsever ve vatansever olacaktır. Tarihten alınan bu güzel değerler halen yaşatılıyor. Hükümet ve devlet de verdiği destekle esnafı ayakta tutmaya çalışıyor” dedi.

27 yıllık gelenek
BESOB Başkanı Arif Tak ise esnafın kentin değer kattığına işaret ederek, ‘Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı’nın Türkiye’de 27 yıldır kutlandığını söyledi. Esnafın memlekette dayanışma odağıyla çalıştığını anlatan Tak, Bursa’da esnafa her zaman destek olan Vali Karaloğlu ile Başkan Altepe’ye plaket verdi ve ahilik kostümü hediye etti. Programda ‘Yılın Örnek Esnafı’ seçilen minibüs esnafı Abdurrahman Aktaş’a plaket ve ödülünü de Vali Karaloğlu ve Başkan Altepe verdi. Bursa Milletvekilleri Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, Hakan Çavuşoğlu ve Turhan Tayan ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay ve Ticaret İl Müdürü Zübeyr Tokgöz’ün de katıldığı programda Bilecik Edebali Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Arif Durmuş’un anlatımıyla ‘şet kuşatma töreni’ adı verilen esnafın kalfalıktan ustalığa geçişi temsili olarak canlandırıldı. Programa vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 22.09.2014 | Okunma sayısı:4028

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu