Haberler

BURSA’DA ‘19 MAYIS’ COŞKUSU

Font Boyutu

19 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

BURSA’DA ‘19 MAYIS’ COŞKUSU
- ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN TÜRK GENÇLERİNE ARMAĞAN ETTİĞİ ‘19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI’NIN 92. YILDÖNÜMÜ, BURSA´DA COŞKULU TÖRENLERLE KUTLANDI.

BURSA – Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere armağan ettiği ‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 92. yıldönümü, Bursa´da görkemli bir törenle kutlandı.

Bursa´da 19 Mayıs Atatürk´ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı kutlamaları, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç´ın da katıldığı çelenk sunma töreniyle başladı.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Bursa Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Zeki Es, Atatürk Anıtı´na çelenk sundu. İlçe belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de katıldığı 19 Mayıs kutlamaları, Atatürk Stadı´ndaki program ile devam etti.

“Kültürümüze sahip çıkmak en önemli sorumluluğumuzdur”
Atatürk Stadı’ndaki tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı. Tören sırasında Nilüfer Özel Eğitim Meslek Lisesi işitme engelli öğrencileri, İstiklal Marşı’nı özel işaret diliyle söyleyerek, alkış topladı.
Vali Harput, Başkan ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Es’in özel araçla halkı selamladığı törende konuşan Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, 19 Mayıs’ın Atatürk’ün millet egemenliğine dayanan, tam bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak, Türk Ulusu’nun onurlu ve şerefli bir ulus olarak yaşamasını sağlamak amacıyla başlattığı ulusal hareketin ilk adımı olduğunu söyledi. Atatürk’ün Türkiye’yi gençlere emanet ettiğini de belirten Gülsar, “Atatürk başta olmak üzere ulusumuzun yetiştirdiği tüm kahramanlarımız, yurdumuz için canını ortaya koymaktan çekinmeyen şehitlerimiz ve gazilerimiz bizlere övünç duyduğumuz bir tarih bırakmışlardır. Tarihimize, kültürümüze sahip çıkmak, geleceğimizin güvencesi gençlerimizi de aynı bilinçle yetiştirmek bu ülkeye karşı en önemli sorumluluğumuzdur” diye konuştu.

Gençlerden renkli görüntüler
Konuşmaların ardından öğrenciler, günün anlam ve önemini ifade eden şiirler okudular. Işıklar Askeri Hava Lisesi, Uludağ Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Bölümü öğrencileri ve gösteri gruplarına katılan lise ve dengi okulların öğrencileri, daha sonra tören yürüyüşünü gerçekleştirdi. Işıklar Askeri Hava Lisesi ve Bursa Anadolu Kız Lisesi’nin bando takımlarının marşlarıyla coşkulu anların yaşandığı törende, Işıklar Askeri Hava Lisesi öğrencilerinin akrobasi gösterisi, Uludağ Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Bölümü öğrencilerinin karizma basketbol şovu ile halk oyunları ve modern dans gösterileri renkli görüntülere sahne oldu. Öğrenciler, Bursaspor’u temsilen gerçekleştirdikleri gösterinin ardından sahaya gelen Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam’a temsili şampiyonluk kupasını takdim ettiler.
Programın sonunda protokol üyeleri coşkulu törenin mimarı olan komiteyi tebrik etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 19.05.2011 | Okunma sayısı:10352

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu