Haberler

Bursa Zoo’nun en yeni üyesi Amur Kaplanı

 25 TEMMUZ 2014

BASIN BÜLTENİ

BURSA ZOO’NUN EN YENİ ÜYESİ AMUR KAPLANI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN SON 5 YILDA FİZİKİ KAPASİTENİN GENİŞLETİLMESİNİN YANINDA YENİ HAYVAN TÜRLERİNİN GELMESİYLE DE OLDUKÇA HAREKETLİ GÜNLER GEÇİREN HAYVANAT BAHÇESİ’NE ALMANYA’DAN BİRİ DİŞİ OLMAK ÜZERE 2 ADET AMUR KAPLANI GETİRİLDİ.
- YAŞAM KOŞULLARINA GÖRE ÖZEL OLARAK HAZIRLANAN, İÇİNDE KÜÇÜK BİR HAVUZ DA BULUNAN BARINAĞINA UYUM SAĞLAYAN AMUR KAPLANI’NIN İLK ZİYARETÇİLERİ ARASINDA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE DE YER ALDI.
- BAŞKAN ALTEPE, AMUR KAPLANI BAŞTA OLMAK ÜZERE SON 5 YILDA HAYVANAT BAHÇESİ’NE KAZANDIRILAN 32 YENİ TÜRÜN GÖRMEK İSTEYEN VATANDAŞLARI ÖZELLİKLE BAYRAM TATİLİNDE HAYVANAT BAHÇESİ’Nİ GEZMEYE DAVET ETTİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından son 5 yılda fiziki kapasitenin genişletilmesinin yanında yeni hayvan türlerinin gelmesiyle de oldukça hareketli günler geçiren Hayvanat Bahçesi’ne Almanya’dan biri dişi olmak üzere 2 adet Amur Kaplanı getirildi. Yaşam koşullarına göre özel olarak hazırlanan, içinde küçük bir havuz da bulunan barınağına uyum sağlayan Amur Kaplanı’nın ilk ziyaretçileri arasında Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de yer aldı. Başkan Altepe, Amur Kaplanı başta olmak üzere son 5 yılda Hayvanat Bahçesi’ne kazandırılan 32 yeni türün görmek isteyen vatandaşları özellikle bayram tatilinde Hayvanat Bahçesi’ni gezmeye davet etti.

Bursa’da 1998 yılında 206 bin metrekare alan üzerine Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde son 5 yıldır yaşanan değişim devam ediyor. Hayvanat Bahçesi’nin fiziki alanlarının düzenlenmesinden, yeni barınaklar yapılması ve yeni türlerin getirilmesi yönündeki çalışmalara hız veren Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği’ne (EAZA) tam üyeliğin sağlanmasıyla birlikte zürafa, zebra, kanguru ve gülen kuş gibi yeni türlerin ardından şimdi de Bursa’ya Amur Kaplanı kazandırdı. EAZA aracıyla yapılan görüşmeler sonucu Almanya’daki iki hayvanat bahçesinden bir dişi ve bir erkek Amur Kaplanı getirildi. Yaşam koşullarına göre özel olarak hazırlanan ve içinde küçük bir havuzun da bulunduğu barınakta uyum süreçlerini başarıyla tamamlayan kaplanlar, barınağın açık bölümüne çıkarak kendilerini göstermeye başladı.

5 yılda 32 yeni tür
Amur Kaplanı’nın ilk ziyaretçileri arasında yer alan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, geçen 5 yıl içinde Hayvanat Bahçesi’nin gelişmesine büyük önem verdiklerini belirterek, değişimin önümüzdeki süreçte de devam edeceğini söyledi. Türkiye’nin en modern hayvanat bahçelerinden birini Bursa’ya kazandırmak istediklerini vurgulayan Başkan Altepe, “Geçen dönem 32 yeni türü hayvanat bahçemize kazandırdık. Bu yeni türlerle birlikte hayvan sayımız bin 10’u buldu. En son olarak Almanyan’dan getirdiğimiz 2 Amur Kaplanı da barınaklarına uyum sağladı. Penguen, fok balığı, anakonda gibi yeni türlerin getirilmesine yönelik çalışmalarımız da hızla sürüyor. Her geçen gün yeni türlerle zenginleşen hayvanat bahçemizin yeni üyesi olan Amur Kaplanlarını görmek için bayram tatilinde vatandaşlarımızı buraya bekliyoruz” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 25.07.2014 | Okunma sayısı:8800

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir