Haberler

“BURSA YEREL YÖNETİMLERDE ÖNDER OLACAK”

Font Boyutu

31 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ


“BURSA YEREL YÖNETİMLERDE ÖNDER OLACAK”
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, YENİ STADYUM VE BELEDİYE HİZMET BİNASININ ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE İHALEYE ÇIKARILACAĞINI BELİRTEREK, BURSA’NIN YEREL YÖNETİMLERDE DE ÖNDER BİR KENT OLACAĞINI SÖYLEDİ.
- DEVLET BAKANI FARUK ÇELİK, 100 BİN METREKARE ALAN ÜZERİNE İNŞA EDİLECEK ADLİYE SARAYININ TEMELİNİN YAKIN BİR ZAMANDA ATILACAĞINI VURGULADI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeni stadyum ve belediye hizmet binası inşaatlarının önümüzdeki günlerde ihale edileceğini söyledi. AK Parti İl Danışma Meclisi’nde konuşan Başkan Altepe, tüm ilçe belediyeleri ile uyum içinde sergiledikleri çalışmayla Bursa’nın yerel yönetimlerde de önder bir kent olacağını vurguladı.

AK Parti 25. İl Danışma Meclisi Toplantısı Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKMM) Osmangazi Salonu’nda yapıldı. Toplantıya Devlet Bakanı Faruk Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın’ın yanı sıra, Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, partinin il, ilçe başkan ve yöneticileri ile çok sayıda partili katıldı.

“Yerel yönetimde de önder olacağız”
Büyükşehir Belediyesi icraatlarının anlatıldığı film gösterisinin ardından kürsüye çıkan Başkan Altepe, tüm ilçe belediye başkanları ile uyum içinde Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri hayata geçirdiklerini belirterek, Bursa’nın yerel yönetimlerde de önder bir kent olacağını söyledi. Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen belediye hizmet binası ile yeni stadyum inşaatının önümüzdeki günlerde ihale edileceğini müjdeleyen Başkan Altepe, “Bursa’nın sağlıklı, yaşanabilir ve çağdaş bir kent haline gelmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Her semtimizin kalkınması için merkezi ve yerel yönetimler olarak el ele, gönül gönüle çalışıyoruz. Kaynakları ve zamanı en iyi şekilde kullanarak, bu kentin rantının bu kente kalmasını sağlayarak yapacak daha çok işimiz var” dedi.

Altyapıya rekor yatırım
Konuşmasında geçtiğimiz haftalarda yaşanan sel baskınları sonrası gündeme getirilen ‘altyapı yetersizliği’ şeklindeki iddialara da cevap veren Başkan Altepe, son 6 yıl içinde yağmursuyu, kanalizasyon ve yağmur suyu hatları olmak üzere 3 bin 500 kilometrelik altyapı hizmeti verildiğini vurguladı. Bursa’nın normalde 3 ayda aldığı yağışın bir gecede gerçekleştiğinin altını çizen Başkan Altepe, “Bursa Büyükşehir olduktan sonra 2002 yılına kadar yapılan yağmur suyu hattı 275 kilometre. Son 6 yılda yapılan ise 590 kilometreyi aştı. Yani 15 yılda yapılan yatırımın 2 katı son 6 yılda yapıldı. Sadece altyapıya 6 yıl içinde 575 milyon TL harcandı. Son bir yılda altyapıya yaptığımız yatırım 120 milyon TL’yi aştı. Altyapı hizmetleri görülmediği için bunlar bilinmiyor” diye konuştu.

Bursa’ya hizmet yağmuru sürüyor
Devlet Bakanı Faruk Çelik ise ağırlıklı olarak ülke gündemini değerlendirdiği konuşmasında, merkezi yönetim tarafından yapılacak yatırımların Bursa’ya gelmeye devam edeceğini kaydetti. Yaklaşık 100 bin metrekare alan üzerine inşa edilecek ve Bursa’nın gelecekteki 30 yıllık ihtiyacına cevap verecek olan Adliye Sarayı inşaatının temelinin yakın bir zamanda atılacağını dile getiren Bakan Çelik, “Bursa ikinci üniversiteye kavuştu. Şimdi bir de vakıf üniversitesi kuruluyor. Başkanımız söyledi, stadyumun temeli atılıyor. 1200 yataklı sağlık kampüsünün temelini nisan ayında atıyoruz. Hızlı tren projesini 5 Kasım’da ihale ediyoruz. Bursa’yı İstanbul ve İzmir’e daha da yakınlaştıracak olan İstanbul-İzmir otoyolunun temeli atıldı ve eski parayla söylüyorum 11 katrilyonluk bu işin 5 yıl içinde bitirilmesi hedefleniyor. Bu yatırımlar tamamlandığında Bursa, Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olacak inşallah” dedi.
AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın ise, partilerinin girdiği tüm seçimlerden halkın teveccühünü alarak çıktığını hatırlatarak, “Maçı hakemin desteğiyle değil, iyi oynayarak kazanmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
Toplantıda ayrıca Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. İbrahim Öztürk ise, ‘Yeni bir dünyanın eşiğinde Türkiye ekonomisinin dönüşümü: Krizlerden büyük fırsatlara’ konulu bir sunum yaptı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 31.10.2010 | Okunma sayısı:5206

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir