Haberler

BURSA YENİDEN ŞEKİLLENİYOR

Font Boyutu

20 HAZİRAN 2011

BASIN BÜLTENİ

BURSA YENİDEN ŞEKİLLENİYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN KENTİN GELECEĞİNİ YENİDEN ŞEKİLLENDİRECEK OLAN 1/100 BİNLİK İL ÇEVRE DÜZENİ PLANI HAZIRLIKLARI İÇİN TÜM KURUM, KURULUŞ, SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ, ÖZEL SEKTÖR TEMSİLCİLERİ, AKADEMİSYENLER VE UZMANLARIN BİR ARAYA GELDİĞİ ODAK GRUP TOPLANTILARI BAŞLADI.

BURSA – Bursa’nın geleceğinin yeniden şekillendirileceği 1/100 binlik İl Çevre Düzeni Planı hazırlıkları kapsamında ve tüm kurum, kurulu, sivil toplum örgütleri, özel sektör temsilcileri ile akademisyen ve uzmanların katılımıyla düzenlenen odak grup toplantıları başladı.
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, İl Çevre Düzeni Planı çalışmaları kapsamında Bursa’nın stratejik kararları belirlenerek, geleceğinin şekillendirileceğini söyledi. İl Çevre Düzeni Planı ile ilgili çalışmalarının Büyükşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresi ile birlikte nisan ayından bu yana devam ettiğini hatırlatan Avşar, bundan sonraki çalışmaların odak grup toplantıları ile bölgesel değerlendirme, doğa ve tarihsel mirasın korunması, sanayi, ticaret ve hizmetler, konut ve sosyal donatı alanları, ulaşım, altyapı, turizm ve tarım alanları, orman alanları ve yer bilimleri bazında devam edeceğini söyledi.

Bursa herkesin katılımıyla şekillenecek
Bu hafta yapılacak odak grup toplantılarının 5 gün süreceğini hatırlatan Avşar, “Paralel oturumlarla devam edecek 40 toplantıya 700’e yakın kurum, kuruluş, sivil toplum örgütü, özel sektör temsilcisi ile uzmanlar katılacak. Artık dünyada katılımlı planlama süreci benimsenmiş olup 1976 ve 1996 yıllarında yapılan habitat toplantılarında sivil katılımcılığa vurgu yapılmıştır. Biz de bu sürecin en başından beri gerek kent konseyi aracılığıyla yaptığımız çalışmalarda gerekse şu an devam etmekte olan 1/100000 ölçekli Bursa İl Çevre Düzeni Planı süreci ile katılımlı planlamaya önem vermekteyiz. Yapmakta olduğumuz ve gelecekte de devam edecek olan toplantılar bu amaçla yapılmaktadır. Böylelikle Bursa’nın sorunları tespit edilerek çözüm yolları birlikte bulunacaktır. Toplantılarımız süreç içerisinde daha da yoğunlaşarak devam edecek. Bursamız İçin iddia sahibi olan her kesimin katılımıyla bu süreci yürüteceğiz” diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Bayram Vardar ve Mustafa Altın ile Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy’un da katıldığı toplantıda, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Handan Türkoğlu, yaptığı konuşmada bu toplantıların bir beyin fırtınası olduğunu belirtti. Karar vericiler, sektör, sivil toplum temsilcileri, uygulayıcılar ve uzmanlarla yapılacak tüm toplantıların, raporlanacağını kaydeden Prof. Dr. Türkoğlu, alınacak sonuçlara bağlı olarak stratejiler ve bu stratejilere göre eylem planları ve son olarak da planların belirleneceğinin altını çizdi.
Çalıştayın açılış toplantısının ardından, karar vericiler, sektör, sivil toplum temsilcileri, uygulayıcılar ve uzmanlar kendi alanlarındaki odak grup toplantılarına geçti. 5 gün sürecek toplantıların sonunda 1/100 binlik İl Çevre Düzeni Planı süreci ile ilgili önemli sonuçlar elde edilecek.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 20.06.2011 | Okunma sayısı:5735

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu