Haberler

BURSA YATIRIMCILARI BEKLİYOR

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği tarafından düzenlenen ‘Gelişen Kentler Zirvesi’nde, Bursa’nın yeni yatırım alanları hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Büyükşehir Belediyesi olarak yatırım yapılabilecek alanlarla ilgili gerekli projeleri hazırladık. Artık yatırımcıları bekliyoruz” dedi.

 

“Kentsel dönüşümde önceliğimiz; uzlaşma”

Başkan Altepe, Gelişen Kentler Zirvesi kapsamında düzenlenen “Bursa’da Kentsel Dönüşüm Projeleri ve Yatırım Fırsatları” konulu oturumda, kentsel dönüşümde Türkiye’ye örnek olacak projelere imza attıklarını söyledi. Kentsel dönüşüme açılacak alanlarda uzlaşmaya büyük önem verdiklerini dile getiren Başkan Altepe, “Herkes kendi mahallesine kentsel dönüşüm yapılmasını istiyor. Ancak dönüşümün de kendine göre zorlukları var. En zor konulardan biri konsensüs sağlanması. Biz kimin arsasıyla ilgili çalışma yaparsak yapalım öncelikle onayını almak istiyoruz. Gönüllülük esasına büyük önem veriyoruz. Dönüşümün yapılacağı arsanın rantını yine o arsanın sahipleri alsın istiyoruz. Vatandaşı bir köşeye atıp, oranın rantını başkasına vermek bizim mantığımıza aykırı” diye konuştu.

Türkiye’ye örnek gösterilen Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi öncesinde mülk sahiplerinin yüzde 99’u ile anlaşma sağlandığını hatırlatan Başkan Altepe, yatırıma açık tüm alanlarda da mal sahipleriyle anlaşma sağlandığının altını çizdi.

 

“Projelerimiz yatırımcı bekliyor”

Başkan Recep Altepe, zirveye katılan gayrimenkul firması temsilcilerine yatırıma açık bölgeleri detaylıca anlattı. Sıcaksu kentsel dönüşüm alanının, kentin tam kalbinde 200 bin metrekare alanı kapsadığını dile getiren Başkan Altepe, bölgede yıkımların önemli ölçüde yapıldığını ve inşaata hazır durumda olduğunu vurguladı. Konaklama tesisi, konut, afis ve alışveriş merkezlerini kapsayan projeye yatırımcı beklediklerinin altını çizen Başkan Altepe, “Santral Garaj projesi, İntam projesi, Yalova Yolu kentsel dönüşüm projesi, Gökdere Eğlence ve Spor Parkı, Mudanya sahil bandı projesi gibi çok sayıda çalışmamız hazır. Gerekli imar planları ve projeleri de yapıldı” şeklinde konuştu.

 

“Yaptıklarımız örnek alınsın istiyoruz”

Bir taraftan yatırımcı beklerken diğer taraftan da Büyükşehir Belediyesi olarak öncelikle ulaşım projelerini hızla sürdürdüklerini dile getiren Başkan Altepe, teleferik projesinin yanı sıra Uludağ’a dişli trenle ulaşımın da sağlanmasıyla kent merkezindeki bir kişinin 21 dakikada Uludağ’a çıkabileceğini ifade etti. Özellikle Uludağ konusunda atılacak çok adım olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Yaptıklarımızın örnek alınmasını istiyoruz. Bu nedenle Uludağ’da da tek otorite olmak için çalışmalarımızı başlattık. İlk olarak altyapı yetkisini aldık. Uygulama imar planlarının bitmesinin ardından da üst yapı yetkisini alacağız ve Uludağ’ı sil baştan planlayacağız” dedi.

 

“Bursa’nın geleceği ‘yeşil kent’te”

Kentsel dönüşümün gelişmiş ülkelerde ve Türkiye’deki uygulamaları hakkında bilgiler veren Kentsel Strateji ve Şehir Plancısı Faruk Göksu ise yıllar önce ‘yeşil’ imajıyla anılan Bursa’nın bu değerini kaybettiğini ancak gelecek planlarında mutlaka buna önem verilmesi gerektiğini söyledi. Bursa’nın gelecek 10-15 yılı planlanacaksa öncelikle kent merkezinde kalan 5 sanayi bölgesinin dönüşümünün de ele alınması gerektiğini dile getiren Göksu, “Bursa’nın geleceğini yeniden kurgulayacaksak yeşil kent kimliğiyle, yeşil kent ekonomisini de dikkate alarak, yeşil koridorları yeniden kurgulayarak ovayı yeniden kazanmak durumundayız” dedi. Göksu, Paşa Çiftliği’nin kent merkezinde kalan önemli bir yeşil alan olduğunu ve bunun mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Gökdere ve Nilüfer vadilerinin yeniden ele alınması gerektiğini de ifade eden Göksu, mavi-yeşil kuşağın kurgulanmasının kente önemli bir değer katacağını bildirdi.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Fiziki Planlama Şube Müdürü Bülent Üncü de kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili yasal mevzuat hakkında bilgiler verdi. Kentsel dönüşümün yerel yönetimler tarafından yürütüldüğünü dile getiren Üncü, bakanlık olarak belediyelere her türlü rehberlik desteğini verdiklerini belirtti. Türkiye Sanayi Kalkınma Bankası Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdürü Işıl Dinçer de Sıcaksu kentsel dönüşüm projesi üzerine hazırladıkları raporu sundu.

 

6 yılda 238 bin konut ihtiyacı doğacak

Ekonomi ve Stratejik Danışmanlık Hizmetleri Başkanı Dr. Can Fuat Gürlesel, ’Bursa Gayrimenkul Sektörü Değerlendirme ve Öngörüler 2015 Raporu’nu açıkladı. Bursa’nın hızlı nüfus artışı gösteren illerin başında geldiğini belirten Gürlesel, yıllık 35 bin 594 kişilik net göçle Bursa’nı?????????????????????????????????n aynı zamanda en fazla göçü alan il olduğunu belirtti. Konut sektörünün genişlemesi açısından bu iki göstergenin büyük önem taşıdığını ifade eden Gürlesel, “Göç ve nüfus artışına paralel olarak 2015’te Bursa nüfusunun 3 milyona ulaşması bekleniyor. Hane halkı sayısındaki artışla 166 bin yeni konuta ihtiyaç var. Kentsel dönüşüme de yılda 10 bin konut ilave edilmesi gerekecek. Eskiyen binaların yenilenmesini de ele alırsak 2015 yılına kadar Bursa’nın 238 bin konuta ihtiyacı olacak. Bunun yanı sıra kentin turizm potansiyelini de düşünürsek, konaklama tesisleri ve alışveriş merkezlerinin sayısında da bir artış olacağı kaçınılmaz” diye konuştu.

 

Projeler göz doldurdu

‘Gelişen Kentler Zirvesi’nin son günü, Büyükşehir Belediyesi’nin devam eden projeleri ile yatırım alanlarını içeren teknik geziye ayrıldı. Başkan Recep Altepe’nin de katıldığı gezide, yatırımcılara ilk olarak Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi gezdirildi. Yaklaşık 400 bin metrekare alan üzerindeki bölgeyi ve kongre salonlarını gezen yatırımcılar, çalışmaları hayranlıkla izledi. Sıcaksu kentsel dönüşüm alanı, İntam, Atatürk Stadyumu, Zafer Parkı, Kent Meydanı ve Doğanbey Kentsel Dönüşüm alanını gezen yatırımcılara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar tarafından bilgiler verildi. AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar da heyetle birlikte yatırımları gezdi.

 

“Yatırımcıların geleceğine inanıyorum”

Teknik gezide yatırımcıların sorularını yanıtlayan Başkan Altepe, “Marka kent olma yolunda hızla ilerleyen Bursa’nın özellikle gayrimenkul sektörü açısından potansiyelini ortaya koymak için böyle bir zirve düzenledik. Yatırımcı firmaların Bursa’ya özel bir ilgi gösterdiklerini ve bu potansiyeli değerlendirmek istediklerini gördük. Bu zirvenin ardından çok sayıda yatırımcının Bursa’ya gelmesini bekliyoruz” dedi.

 

“Bursa’da yapılacak çok iş var”

Yatırımcıların izlenimleri hakkında bilgi veren GYODER Başkanı Turgay Tanes ise Büyükşehir Belediyesi’nin imza attığı başarılı çalışmaları yerinde görme fırsatı bulduklarını dile getirdi. Tanes, “Çok güzel çalışmalar yapılmış. Ancak Sıcaksu ve Kent Meydanı bölgesinde daha yapılacak çok iş var. Yatırımcı ortaklarımız bu bölgeleri yakından incelediler ve bu bölgelere yönelik yatırım planları düşündüklerini belirttiler. Bursa’nın sahip olduğu potansiyelle her türlü yatırıma açık olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

Tarih: 08.01.2010 | Okunma sayısı:5967

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir