Haberler

Bursa, ´yaşam kalitesi en yüksek´ 21. şehir

Font Boyutu

3 AĞUSTOS 2017

BASIN BÜLTENİ

BURSA, ‘YAŞAM KALİTESİ EN YÜKSEK’ 21. ŞEHİR
- DÜNYA GENELİNDE BİNLERCE KENTİ YAŞAM KALİTESİ STANDARTLARINA GÖRE KIYASLAYIP HER YIL ‘YAŞAM KALİTESİ EN YÜKSEK ŞEHİRLER’ LİSTESİ OLUŞTURAN ULUSLARARASI DERECELENDİRME MERKEZİ NUMBEO’NUN GEÇEN YILKİ LİSTESİNE 28’İNCİ SIRADAN GİREN BURSA, 2017 YILININ İLK 6 AYI ORTALAMASINDA 21. SIRADA YER ALDI.
- YAYINLANAN LİSTEYE GÖRE BURSA’NIN TÜRKİYE’NİN YAŞAM KALİTESİ EN YÜKSEK ŞEHRİ OLDUĞUNUN BİR KEZ DAHA TESCİLLENDİĞİNİ BELİRTEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAKANI RECEP ALTEPE, “5 YIL ÖNCE TÜRKİYE’DE BİRİNCİ, DÜNYADA DA 48. İLAN EDİLMİŞTİK. GEÇTİĞİMİZ YILLARDA 38. SIRADAYDIK. EN SON GEÇEN YIL 28. SIRAYA YÜKSELMİŞTİK. YAPILAN SON ÇALIŞMAYLA BERABER 2017’NİN 6. AYINDA BURSA, DÜNYADA 21. SIRAYA YÜKSELDİ. İLK 100’DE BAŞKA BİR ŞEHRİN BULUNMAYIŞI VE 21. SIRADA YER ALMAMIZ BİZİM İÇİN BÜYÜK ONUR” DEDİ.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’NIN YAŞAM STANDARTLARININ VE KALİTENİN YÜKSELMESİNİN KENTİN DEĞERLERİYLE VE EKONOMİSİYLE ORANTILI OLDUĞUNA İŞARET ETTİ.

BURSA – Dünya genelinde binlerce kenti yaşam kalitesi standartlarına göre kıyaslayıp her yıl ‘Yaşam Kalitesi En Yüksek Şehirler’ listesi oluşturan uluslararası derecelendirme kuruluşu Numbeo’nun geçen yılki listesine 28. sıradan giren Bursa, 2017 yılının ilk 6 ayı ortalamasında 21. sırada yer aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın yaşam standartlarının ve kalitenin yükselmesinin kentin değerleriyle ve ekonomisiyle orantılı olduğuna işaret etti.

Bursa’yı geleceğe taşıyan projeleriyle örnek olan Büyükşehir Belediyesi, yatırımlarının meyvesini toplamaya devam ediyor. Tarihi ve kültürel miras alanında yapılan yatırımlarla Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmasını sağlayan Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı yeni stadyum da hem Avrupa’nın en prestijli mimarlık ödülünü almış hem de dünyanın heyecan verici 10 stadyumu arasında gösterilmişti. Bunun yanında İznik Gölü içinde bulunan Batık Bazilika, dünya genelinde 2014 yılının en önemli 10 keşfi arasında yer alırken, Bursa ilk kez Avrupa Komisyonu tarafından ‘2017 Avrupa Yeşil Başkenti’ unvanına aday şehirlerarasına girmişti. Dünya genelinde bu yıl 6628 kenti yaşam kalitesi standartlarına göre kıyaslayıp her yıl ‘Yaşam Kalitesi En Yüksek Şehirler’ listesi oluşturan Numbeo’nun geçtiğimiz yılki listesine 28’inci sıradan giren Bursa, bu yılın ilk 6 ayını baz alan listede 21. sıraya yükseldi. Bursa, aldığı dereceyle yaşam kalitesini yeniden tescillemiş oldu.

“Bursa’nın gelişimi yaşam kalitesini yükseltti”
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye ve dünyaya örnek yatırımlarla Bursa’nın bundan sonra daha da fazla dünya gündeminde yer alacağını belirterek, son sıralamada 7 basamak daha yükselen Bursa’nın yaşanabilir çağdaş bir kent olma yolunda emin adımlarla yoluna devam ettiğini ifade etti. Yayınlanan listeye göre Bursa’nın Türkiye’nin yaşam kalitesi en yüksek şehri olduğunun bir kez daha tescillendiğini ve son listede başka bir şehrin bulunmadığını vurgulayan Başkan Altepe, “5 yıl önce Türkiye’de birinci, dünyada da 48. ilan edilmiştik. Her geçen yıl kademeleri yükseltiyoruz. Geçtiğimiz yıllarda 38. sıradaydık. En son geçen yıl 28. sıraya yükselmiştik. Yapılan son çalışmayla beraber 2017’nin 6. ayında Bursa, dünyada 21. sıraya yükseldi. İlk 100’de başka bir şehrin bulunmayışı ve 21. sırada yer almamız bizim için büyük onur. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Hedefimiz önümüzdeki yıllarda yerimizi daha da sağlamlaştırmak. Bursa için ne yapsak az” dedi.
Bursa’nın yaşam standartlarının ve kalitenin yükselmesinin kentin değerleriyle ve ekonomisiyle orantılı olduğuna değinen Başkan Altepe, “Büyükşehirlerde yapılan bu çalışmada sağlık, şehrin suç oranı, pahalılık, nüfus, trafik ve huzur gibi birçok kriter ele alınıyor. Bursa’nın, dünya kentleri arasında 5 yıl içerisinde 48. sıradan 21. sıraya yükseldiğini görmüş oluyoruz. Bu da yapılan yatırımların, Bursa’da tüm sektörlerdeki gelişimin bir sonucudur” diye konuştu.
Başkan Altepe, 2017 yılı çalışmasına göre Bursa’nın önünde sırasıyla Yeni Zelanda, Avustralya, ABD, Hollanda ve İngiltere şehirlerinin bulunduğunu ifade etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 03.08.2017 | Okunma sayısı:5013

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu