Haberler

‘Bursa Vefadır’ programının ilk konuğu Mustafa Kavurmacı oldu

Font Boyutu

20 KASIM 2014

BASIN BÜLTENİ

‘Bursa Vefadır’ programının ilk konuğu Mustafa Kavurmacı oldu
- Bursa Kent Konseyi (BKK) Çekirge Çalışma Grubu tarafından başlatılan ‘Bursa Vefadır’ programlarının ilkinde Türkiye’nin ilk üniversite mezunu camii imamı Mustafa Kavurmacı’nın hayatı anlatıldı.
- Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir ve Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı’nın katıldığı Bilecik Kurt Köyü doğumlu Mustafa Kavurmacı’nın programı coşkulu geçti.

BURSA – Bursa Kent Konseyi (BKK) tarafından başlatılan ‘Bursa Vefadır’ programlarının ilkinde Türkiye’nin ilk üniversite mezunu camii imamı Mustafa Kavurmacı’nın hayatı anlatıldı. Duygusal anların yaşandığı programda, Mustafa Kavurmacı Türk sanat müziğinin önemli eserlerini de seslendirdi.

BKK Çekirge Çalışma Grubu ‘Bursa Vefadır’ programlarının ilkinde, Hacılar Camii’nde yıllarca imamlık yapmış ve sesiyle birçok kişiyi kendisine hayran bırakmış Mustafa Kavurmacı’nın hayatı anlatıldı. Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Yıldırım Bayezid Salonu’ndaki programa, Bilecik Kurt Köyü doğumlu olduğu için Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, BKK Başkanı Semih Pala, Mustafa Kavurmacı’nın ailesi, eski dönem milletvekilleri ve belediye başkanları, sevenleri ve BKK gönüllüleri katıldı.

Mustafa Kavurmacı’nın fotoğrafları, gazete yazıları ve röportajlarından oluşan sergiyle başlayan programda konuşan BKK Başkanı Semih Pala, Bursa’ya ve gelecek nesillere örnek olacak program dizisini başlattıklarını söyledi. ‘Bursa Vefadır’ isimli etkinliklerin ilkinde Mustafa Kavurmacı’yı konuk ettiklerini belirten Pala, “Şehrimize değer katan, farklı özellikleri olan insanlarımızı ve büyüklerimizi hayattayken tanıtmak istiyoruz. Onları kendi ağızlarından dinlemek istiyoruz. Bunun için Türkiye’nin en büyük ve en güçlü kent konseyi Bursa Kent Konseyi bünyesindeki Çekirge Çalışma Grubu bu projeyi başlattı. İlk olarak Mustafa Kavurmacı hocamızı konuk ettiler. Büyükşehir Belediyesi ve BKK olarak bu programları destekliyoruz. Mustafa Hocamız, şehrimizde yaşayan kendine has özellikleri olan sevilen bir şahsiyettir. Örnek bir insandır. Hem kendisini tekrar tanıma, hem de gelecek nesillere aktarma imkanı bulduk. Mustafa Kavurmacı hocamıza uzun ve sağlıklı ömürler diliyorum” dedi.

‘Bursa Vefadır’ çalışmalarının değişik meslek gruplarına mensup insanları konuk ederek devam edeceğini ifade eden Pala, tüm Bursalıları kent konseyinin çalışmalarına davet etti.

Türkiye’nin ilk üniversite mezunu cami imamı olan Mustafa Kavurmacı’nın biyografisi hazırlanan filmle anlatıldı. Kendisine bu nimetleri veren Allah’a şükür, üzerinde emeği olan annesi, babası ve eşine teşekkür ederek konuşmasına başlayan Mustafa Kavurmacı, programı düzenleyen ve filmi hazırlayanlara da teşekkür etti. Duygusal anlar yaşayan Kavurmacı, ilk günden emekli olana kadar işini severek yaptığını, bunun karşılığını da seneler sonra aldığını belirtti. Kendi kuşağı başta olmak üzere genç nesil dahil birçok kişiyle tanışma imkanı bulduğunu anlatan Kavurmacı, hala ‘keşke daha çok çalışsaydım’ dediğini de dile getirdi. Kavurmacı, “Programda topladığım enerjiyle sıfıra indim. Hala birçok hizmetler bulunabilirim. Şuan çok mutluyum. ‘Bursa Vefadır’ programları sayesinde şehrimizin birçok değeri tekrar hatırlanacak. Ben bir ilim adamı değilim, ama gönül adamıyım. Ben musikiyi seven bir imamım. Karşısında değilim. Çocuklarımın sünnet düğününde özellikle musiki icra ettirdim. Ben de bir imam olarak 50 yıl önce bir eseri seslendirdim. Diyanet İşleri Başkanlığı yeni yeni musiki dersleri düzenliyor” diye konuştu.

Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, bu hayattan göç etmiş değerlere insanımızın her zaman gerekli değeri gösterdiğini, ancak hayattayken iken değer göstermekte cimri davranıldığını dile getirdi. Bursa Kent Konseyi’nin başlattığı programla, artık değerlerin hayattayken anlaşılacağını söyleyen Nayir, topluma faydalı olan isimlerin yeni nesillere tanıtılmış olacağını anlattı.

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, kuruluş ve kurtuluşun beşiği, Şeyh Edebali diyarı, Ertuğrul sancağı Bilecik’ten Bursa’ya selam getirdiklerini söyledi. Bilecik’te her zaman gurur duydukları Mustafa Kavurmacı gibi şahsiyetlerin yetiştiğini belirten Yağcı, Bilecik’in medarı iftiharı bir sanatçıya önemli gününde yalnız bırakmadıklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı sanatçıları ile birlikte Mustafa Kavurması sahne aldı. ‘Yıldızlı Semalar’ isimli eseri seslendiren Kavurmacı, dinleyenlerden alkış aldı. Solo ve koro halinde eserlerin seslendirildiği programda, ünlü sanatçılar Amir Ateş ve Erdinç Çelikkol da beğenilen şarkıları okudu.

Programın sonunda BKK Başkanı Semih Pala ve protokol tarafından Mustafa Kavurmacı’yı günün anısına plaket takdim edildi.

“Mustafa Kavurmacı’nın özgeçmişi”
1936 senesinde Bilecik’in Kurt Köyü’nde doğan Kavurmacı, ilkokulu ve hafızlığı köyünde tamamladı. 1954 yılında Ankara radyosunda Kur’an-ı Kerim okuyan ve 1959’da Bursa İsmail Hakkı Tekkesi Kur’an Kursu’na öğretmen olarak tayin olan Kavurmacı, 1962’de Bursa Hacılar Camiine tayin oldu ve 30 yıl aynı camide görev yaptı. Bu arada ortaokulu ve liseyi dışardan bitiren, Bursa İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nin İktisat bölümünden mezun olan Kavurmacı, çeşitli okullarda öğretmenlikler yaptı. Bursa gazetelerinde köşe yazarlığı yapan, yurtdışında çeşitli görevlerde bulunan Kavurmacı, halen BKK Çerge Çalışma Grubu’nun ve Türk Sanat Müziği Çalışma Grubu’nun aktif gönüllülerindendir. Kavurmacı, 4 çocuk babasıdır.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 20.11.2014 | Okunma sayısı:2460

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir