Haberler

BURSA TERMALİ İÇİN DERS ZİLİ ÇALDI

Font Boyutu

 16 OCAK 2013

BASIN BÜLTENİ

BURSA TERMALİ İÇİN DERS ZİLİ ÇALDI

BURSA – Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ‘Etkin Şehir’ projesi kapsamında Bursa’nın güzelliklerini ve değerlerini tanıtmayı amaçlayan ‘Bir derste Bursa’ programının ‘Bir derste termal’ dersinin ilkini Bursa Sağlık Turizm Derneği (BUSAT) Başkanvekili Uz. Dr. Metin Yurdakoş verdi.

Şehir Kütüphanesi Üftade Gösteri ve Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda Uz. Dr. Metin Yurdakoş, kentin termal potansiyelini anlattı. Yurdakoş, sunumunda, “Tarih boyunca kaplıca, şifalı su ile tedavi gibi farklı ifade biçimleriyle anlatılan termal denince akla Bursa gelirdi. İçerdiği mineral zenginlik ve sağlık açısından gerekli doğa ortamı bakımından Bursa gerçekten dünyada eşine az rastlanır bir şehrimiz. İçerdiği kaynak suların farklı özelliklerine göre yapılandırılmış tedavi merkezleri, halkın yararlandığı doğal göletler ve keşfedilmeyi bekleyen birer tedavi merkezi olan mağaraları ile Bursa’mız maalesef bugün bu nimetlerden gerektiği kadar yararlanamıyor ve bu imkânı termal turizmi açısından verimli kılamıyor” dedi.
Bu durumun iki önemli nedeni olduğunu anlatan Yurdakoş, “Farkındalık eksikliği ve bütünleşik girişimcilikteki dağınıklığımız. Bu iki temel psikolojik eşiği aşmak adına BUSAT olarak elimizden geleni yapıyoruz. Bunun yanı sıra Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin etkin şehir projesi kapsamında başlatılan farkındalık hedefli ‘Bir Derste Bursa’ programına termal imkânlarımızın ve kullanma kültürümüzün ABC’sini öğretmek diyebileceğimiz ‘Bir Derste Termal’ dersleri ile katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu arada Karagöz Sinema Atölyesi’nin Bursa’nın kaybolmuş değerlerini anlatan ‘Kaos’ adlı kısa filmine emek verenleri bu konuya dikkat çektikleri için kutluyorum” diye konuştu.

“Farkındalık kazanılmalı”
Yurdakoş, tüm Bursalıların en büyük nimetlerden biri olan termal kentinde yaşamanın farkındalığını kazanması gerektiğine işaret ederek, “Hem dersler hem de sinema atölyesinin bizlere vereceği destekle tüm mahallelerimize sadece bu imkânın hatırlatılmasıyla birlikte el ele vererek hiç olmazsa spor tesislerimizin tümüne kaplıca suyumuzu götürme imkânına kavuşacağız. Dünyadaki benzerlerine kıyasla oldukça iyi özelliklere sahipse termalimiz neden dünyada hakkettiği yerde olmasın” şeklinde konuştu.
Yoğun ilgi gören programa ‘Etkin Şehir’ projesini koordine eden Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesindeki müdürlükler adına Kütüphane ve Müzeler Şube Müdürvekili Muhterem Çevik ev sahipliği yaptı. Proje ortağı olan kurum temsilcilerinin de katıldığı gecede Çevik, “Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’mızca koordine edilen ‘Etkin Şehir’ projesine yönelik Kültür Şube Müdürlüğü, Orkestra Şube Müdürlüğü ve Sosyal İşler Şube Müdürlüğü ile birlikte kültürel sanatsal ve sosyal projeler üretirken her zaman etkin resmi ve sivil kurumlarla işbirliğini önemsiyoruz” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 16.01.2013 | Okunma sayısı:3692

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir