Haberler

BURSA TARİHİNDEN GÜÇ ALIYOR

Font Boyutu

22 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

BURSA TARİHİNDEN GÜÇ ALIYOR
ULUSLARARASI HOCAZADE SEMPOZYUMU BAŞLADI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE İLAHİYAT FAKÜLTESİ’NİN ‘BURSA TARİHİNDEN GÜÇ ALIYOR’ TEMASIYLA DÜZENLENDİĞİ ULUSLARARASI HOCAZADE SEMPOZYUMU, BURSA’NIN ÖNEMLİ BİR DEĞERİNİ DAHA TÜM YÖNLERİYLE GÜN YÜZÜNE ÇIKARIYOR.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANVEKİLİ ABDULLAH KARADAĞ, GELECEĞİ SAĞLAM TEMELLER ÜZERİNE İNŞA ETMENİN YOLUNUN TARİHİ DOĞRU OKUMAKTAN GEÇTİĞİNİ SÖYLEDİ.
- SEMPOZYUM HAZIRLAMA KOMİTESİ BAŞKANI DOÇ.DR. TEVFİK YÜCEDOĞRU, SEMPOZYUMUN BURSA’NIN KÜLTÜR MİRASININ TANITILMASINA ÖNEMLİ BİR KATKI SAĞLAYACAĞINI VURGULADI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi işbirliğiyle hayata geçirdiği Uluslararası Hocazade Sempozyumu, Fatih Sultan Mehmed’in hocası olmasının yanında fikirleri ve eserleriyle Osmanlı düşünce geleneğine önemli ölçüde etki eden ve Bursa’da yetişen Hocazade Muslihuddin Mustafa’yı tüm yönleriyle gün yüzüne çıkarıyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin kentin tarihi ve kültürel mirasını ayağa kaldırma çalışmaları kapsamında İlahiyat Fakültesi işbirliğiyle düzenlendiği Uluslararası Hocazade Sempozyumu, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Osmangazi Salonu’nda düzenlenen açılış töreni ile başladı. Törene Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ahmet Saim Kılavuz, İl Müftüsü Mahmut Gündüz, yerli ve yabancı akademisyenlerin yanı sıra çok sayına üniversiteli genç katıldı.

“Tarihi doğru okumalıyız”
Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, geleceği sağlam temeller üzerine inşa etmenin yolunun tarihi doğru okumaktan geçtiğini söyledi. Tarihin doğru okunması amacıyla Büyükşehir Belediyesi olarak unutulan tüm değerleri gün yüzüne çıkarmak için önemli çalışmalara imza attıklarını dile getiren Karadağ, “Geçmişine yabancı kalan, görmezden gelen, gerekli dersleri çıkarmayan milletlerin ilerleme kaydetmekte sorunlar yaşaması kaçınılmazdır. Medeniyetleri ayakta tutan birçok değer vardır. 150 yıl boyunca Osmanlı’ya başkentlik yapan Bursa, medeniyetin şekillenmesinde, gelişmesinde ve genişlemesinde etkin bir rol üstlenmiştir. Bağrından bir cihan devleti çıkarmakla kalmamış, o devlete yön veren sultanların eğitim hayatına ciddi katkılar sağlamıştır. Hocazade, özellikle Fatih Sultan Mehmed’in değer verdiği hocalarından biridir. Hocazade bu anlamda da imparatorluğun görünmez dinamiklerinden sayılmaktadır” diye konuştu.

Kültürel mirasın tanıtımına önemli bir katkı
Sempozyum Hazırlama Komitesi Başkanı Doç.Dr. Tevfik Yücedoğru ise geçen yıl yapılan Uluslararası Molla Fenari Sempozyumu’nun ardından Büyükşehir Belediyesi ile ikinci uluslararası sempozyumu hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Doç.Dr. Yücedoğru, Fatih Sultan Mehmed döneminin önde gelen alimlerinden biri olan ve Bursa’da yetişen Hocazade Muslihuddin Mustafa’nın, Fatih’in hocası olmasının yanında fikirleri ve eserleriyle Osmanlı düşünce geleneğine önemli ölçüde etkide bulunmuş bir şahsiyet olduğunu vurguladı. Yücedoğdu, bu sempozyumun Bursa’nın kültürel mirasının tanıtılmasına önemli bir katkı sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Bursa tarihinden güç alıyor
İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ahmet Saim Kılavuz da ‘Bursa tarihinden güç alıyor’ sloganıyla geçen yıl ilk uluslararası sempozyumu hayata geçirdiklerini ve yaklaşık 1 yıl süren yoğun bir çalışma temposunun ardından da Hocazade Sempozyumu’nun hazırlandığını vurguladı. Bursa’nın unutulmaya yüz tutan tüm değerlerine sahip çıkması nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve ekibine teşekkür eden Kılavuz, üniversitelerin ürettiklerini toplumla paylaşma görevini bu sempozyumlar aracılığıyla yerine getirdiğini kaydetti.
Törende söz alan İl Müftüsü Mahmut Gündüz de düzenlenen sempozyumla Bursa’nın kültürel mirasının gün ışığına çıkarıldığını vurguladı.
Sempozyum, açılış töreninin ardından Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Mustafa Kara ve Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü Başkanı Prof.Dr. Ahmet Aslan’ın sunum yaptığı açılış oturumu ile devam etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 22.10.2010 | Okunma sayısı:8380

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu