Haberler

Bursa surlarına sürdürülebilirlik ödülü

Font Boyutu

10 KASIM 2013

BASIN BÜLTENİ

BURSA SURLARINA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÖDÜLÜ
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN RESTORASYONU DEVAM EDEN SUR VE SUR KAPILARI RESTORASYONU PROJESİ, TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ TARAFINDAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ.

ŞANLIURFA- Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu devam eden sur ve sur kapıları restorasyonu projesi, Tarihi Kentler Birliği tarafından sürdürülebilirlik ödülüne layık görüldü. Şanlıurfa’da düzenlenen ve üye belediyeleri teşvik etmek amacıyla düzenlenen törende Bursa’nın ödülünü Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ödünç aldı.

Türkiye Tarihi Kentler Birliği üyesi yaklaşık 400 kişiden oluşan büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanları ile destek veren kurum ve kuruluşların temsilcileri, Şanlıurfa buluşmasında bir araya geldi. “Ortak Akılda Buluşmaya Çağrı: 2014 – 2015’in Gündemini Birlikte Belirleyelim” temalı toplantının açılış törenine Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, TKB Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ödünç, ÇEKÜL Vakfı Başkanı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ile TKB´ye üye büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, "Şanlıurfa´da belediye başkanlığı yapmak kültür açısından çok zor değil. Allah öyle hazineler vermiş ki, yavaş yavaş bunların üzerindeki tozu kaldırdığınız zaman eserler ortaya çıkar. Elimizden geldiği kadar ortak akılla hep birlikte el ele verilip yapılan çalışmalarda Şanlıurfa için çok iyi şeyler çıkmıştır. Bizler Şanlıurfa´yı güzelleştirmek için uğraşıyoruz. Tarihi yerlerimizi korumaya çalışıyoruz" dedi.
TKB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ise, çalışmalarında sürekli bilim insanları ve uzmanların yanlarında bulunduğunu belirterek, “İlk yıllarda bize yol gösteren uzmanlarımız vardı fakat bugün TBK´nin üyeleri birbirini eğitmeye başladı. Şehirlerimizin tarihi değerlerini ortaya çıkaran çalışmalara önem vermemiz gerekir" diye konuştu.
ÇEKÜL Başkanı Prof.Dr. Metin Sözen de birliğe üye belediyelerin kısa zamanda hayal bile edilemeyecek çalışmaları hayata geçirmeye başladığını belirterek, tarih bilincine sahip tüm belediyeleri kutladı.

Bursa surlarına ödül
Geçtiğimiz yıl Merinos Tekstil Sanayi Müzesi projesiyle, Tarihi Kentler Birliği’nin en büyük ödülü olan ‘Prof. Dr. Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü’nü alan Bursa Büyükşehir Belediyesi, bu yılki yarışmadan da boş dönmedi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2300 yıllık Bitinya Surları ve sur kapılarını ayağa kaldırma çalışmalarını kapsayan proje, Tarihi Kentler Birliği tarafından sürdürülebilirlik ödülüne layık görüldü. Bursa’nın ödülünü, törene Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe adına katılan Başkanvekili Atilla Ödünç aldı. ÇEKÜL Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Bursa’nın bu alanda süregelen başarılı çalışmaları nedeniyle Başkanvekili Atilla Ödünç’ü kutladı.
Şanlıurfa buluşması kapsamında TKB üyesi belediyelere Şanlıurfa Belediyesi’nin hayata geçirdiği tarihi ve kültürel miras çalışmaları gezdirildi. Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, gezi boyunca Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Atilla Ödünç’e projeler hakkında detaylı bilgi verdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 10.11.2013 | Okunma sayısı:3052

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir