Haberler

BURSA STANDI FUARIN İLGİ ODAĞI

Font Boyutu

 01 KASIM 2013

BASIN BÜLTENİ

BURSA STANDI FUARIN İLGİ ODAĞI
- ANTALYA’DA DÜZENLENEN YAPEX YAPI VE RESTORASYON FUARI’NDA STANT AÇAN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN YAYINLARI ZİYARETÇİLERDEN BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ.
- TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ TARAFINDAN FUAR KAPSAMINDA DÜZENLENEN KENT MÜZELERİ KONULU KONFERANSTA BURSA’YA SON DÖNEMDE KAZANDIRILAN MÜZELERİ ANLATAN BURSA KENT MÜZESİ KOORDİNATÖRÜ AHMET ERDÖMEZ, BURSA’NIN MÜZECİLİK ALANINDAKİ DENEYİMLERİNİ DAVETLİLERLE PAYLAŞTI.

ANTALYA - Antalya’da düzenlenen Yapex Yapı ve Restorasyon Fuarı’nda stant açan Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yayınları ziyaretçilerden büyük ilgili gördü. Tarihi Kentler Birliği tarafından fuar kapsamında düzenlenen kent müzeleri konulu konferansta Bursa’ya son dönemde kazandırılan müzeleri anlatan Bursa Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdömez, Bursa’nın müzecilik alanındaki deneyimlerini davetlilerle paylaştı.

Antalya’daki Yapex Yapı ve Restorasyon Fuarı, Türkiye genelindeki yerel yönetimler ile yapı ve restorasyon firmalarını bir araya getirdi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bu dönem hayata geçirdiği projeler ile kentin soyut ve somut kültürel mirasının yer aldığı yayınların sergilendiği stant, fuarın ilgi odağı oldu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu ve ÇEKÜL Başkanı Prof.Dr. Metin Sözen ile protokol üyeleri fuarın açılışının ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi standını ziyaret etti. ÇEKÜL Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, özellikle tarihi ve kültürel mirasın korunmasına yönelik çalışmalarda Bursa’yı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr. Mustafa Akaydın’a örnek gösterirken, Bursa Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez ise Bursa’da müzecilik başta olmak üzere soyut ve somut kültürel mirasın gelecek kuşaklarına aktarılması yönünde hayata geçirilen çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları ve stantta sergilenen eserlerden çok etkilendiğini belirten Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın daha sonra stanttan ayrıldı. Büyükşehir Belediyesi’ni gün boyu ziyaret eden yüzlerce ziyaretçi, yayınlardan alabilmek için sıraya girdi.

Müzecilikte Bursa örneği
Fuar kapsamında Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen Kent Müzeleri konulu konferans da davetlilerden yoğun ilgi gördü. Fuar alanında oluşturulan salon tamamen dolarken, açılış konuşmasını yapan ÇEKÜL Vakfı Başkan Yardımcısı Mithat Kırayoğlu, Tarihi Kentler Birliği’nin 2000 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde ÇEKÜL’ün katkılarıyla kurulduğunu hatırlattı. Kırayoğlu, Bursa başta olmak üzere, diğer belediyelerin de katkılarıyla Tarihi Kentler Birliği’nin yaptığı çalışmalar ve belediyeler arası işbirliğiyle kısa sürede Avrupa’nın bile önüne geçtiğini kaydetti.
Konferansta daha sonra Kent Müzeleri konusunda örnek çalışmalara imza atan belediyelerdeki çalışmalara yer verildi. Bu alanda Türkiye’ye örnek gösterilen belediyeler arasında gösterilen Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını Bursa Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez, katılımcılarla paylaştı.

Güler yüz, disiplin ve halkla ilişkiler
Müzecilik konusunda Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin son dönemde önemli çalışmalara imza attığını ifade eden Erdönmez, Kent Müzesi’nin yanı sıra, Tekstil Sanayi Müzesi, Enerji Müzesi ve İpek Müzesi’nin kısa zamanda kentin en önemli değerleri arasında yer aldığını kaydetti. Göç Müzesi, Teleferik Müzesi, Maden Müzesi, Para Müzesi ve Panaroma Tarih Müzesi’nin de kente kazandırılması için çalışmaların devam ettiğini ifade eden Erdönmez, iyi bir müzecilik çalışmasının hayata geçirilmesi için katılımcı belediyelere tavsiyelerde bulundu. Koleksiyon oluşturmak için öncelikle belirli bir kaynak aktarılması gerektiğini ve kendilerinin yılda en az 400 bin TL bu iş için kaynak ayırdıklarını ifade eden Erdönmez, “’Bizim elimizde koleksiyon yok’ diyerek ümitsizliğe kapılmayın sakın. Bu konuda halkla ilişkiler çok önemli. Teyzeleri amcaları sakın ihmal etmeyin. Onlarla iyi bir diyalog içinde olun. Bursa’da sadece bir gelinlikle yola çıktık. İyi diyalog ve güler yüzle sandıklar açıldı ve kısa zamanda Osmanlı döneminde kalma 100 gelinlik geldi müzemize ve gelinlik sergisi açtık. Güler yüz çok önemli. Siz müzeye gelenlere güler yüz göstermeyip, onlara hırsız muamelesi gösterirseniz o müze yaşamaz. Oysa güler yüzle karşılanan bir ziyaretçi size yeni koleksiyonların kapılarını açar. En önemlisi de iyi bir ekip çalışması. Disiplinli bir ekip çalışması ise yaşadığınız kentin hafızasını sürekli diri tutabilirsiniz. Eğer iyi bir ekip çalışması olmazsa verim almanız mümkün değil. Biz Bursa’da tüm bunları başardık ve açtığımız müzelerin yanında düzenlendiğimiz sergilerle kentin somut olmayan mirasını gelecek kuşaklara aktarma yönünde önemli mesafeler kat ettik” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 01.11.2013 | Okunma sayısı:1615

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir