Haberler

BURSA SOKAKLARI RENK CÜMBÜŞÜ

Font Boyutu

 7 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

BURSA SOKAKLARI RENK CÜMBÜŞÜ
‘ALTIN KARAGÖZ’ KORTEJ İLE BAŞLADI
BURSA’DA GÖRSEL ŞÖLEN
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN ‘25. ULUSLARARASI ALTIN KARAGÖZ HALK DANSLARI YARIŞMASI’, ATATÜRK ANITI’NDAN KÜLTÜRPARK AÇIKHAVA TİYATROSU’NA KADAR UZANAN KORTEJLE BAŞLADI.
- 41 ÜLKEDEN BURSA’YA GELEN EKİPLER, GÜVERCİN UÇURARAK BURSA’DAN DÜNYAYA BARIŞ MESAJLARI GÖNDERDİ.
- HALK DANSLARI EKİPLERİNİN VATANDAŞLARLA BULUŞMASI RENKLİ GÖRÜNTÜLERE İMZA ATTI.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 25. kez gerçekleştirilen ‘Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’na katılmak üzere 35 ülkeden Bursa’ya gelen 1100 dansçı, Heykel’den başlayan festival yürüyüşünden görsel bir şölene imza attı.

‘25. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’, kortej yürüyüşü ile başladı. 35 farklı ülkeden Bursa’ya gelen halk dansları ekipleri, Heykel Atatürk Anıtı önündeki törende, güvercin uçurarak Bursa’dan tüm dünyaya barış, birlik ve beraberlik mesajları gönderdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Mehter Takımı’nın da konser verdiği törende yaptığı konuşmada, 50 yıldır barış meşalesi yakan Uluslararası Bursa Festivali’nde Altın Karagöz heyecanı yaşandığını söyledi. Halk dansları ekiplerinin kendilerine özgü özellikleriyle Bursa’ya renk kattığını belirten Başkan Altepe, “Bursa, dünyanın dört bir yanından 35 ülkeden gelen 35 ayrı kültür ve 35 ayrı rengi ağırlıyor. Bugün dostlar Bursa’da buluştu. Dostluk, kardeşlik ve evrensel barışın mesajları Bursa’dan yükselecek. Her zaman için barıştan fayda var. Medeni insanlara dostlukla dünyayı güzelleştirmek yakışır. Dini, dili, rengi birbirinden farklı farklı kültürler 6 gün boyunca Bursa’da özel gösteriler yapacaklar. Bu güzel heyecanı tüm Bursa yaşayacak” diye konuştu.
Başkan Altepe, daha sonra Büyükşehir Belediyesi bürokratlarıyla güvercin uçurarak, organizasyonun startını verdi. Heykel’den Cumhuriyet Caddesi’ne geçek gruplar, Altıparmak Caddesi’ni takiben Kültürpark’a kadar yürüdü. Vatandaşların sevgi seli eşliğinden konfetiler altında yürüyen dansçılar, yöresel danslarından örnekler sergiledi.

35 ülke Bursa’da
‘25. Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nda Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çeçenistan, Çibuti, Çin, Çuvaşistan, Endonezya, Fransa, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, İrlanda, İskoçya, İtalya, Karadağ, Kazakistan, Kosova, Kosta Rika, KKTC, Letonya, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Meksika, Mısır, Nijerya, Polonya, Romanya, Rusya Federasyonu, Senegal, Slovakya, Slovenya, Sudan, Tayland, Venezuela ve Yunanistan ekipleri, yarışma boyunca kentin 7 farklı noktasında yöresel danslarını sahneleyecek.

Festivalin 50 yılı
Öte yandan festival kapsamında hazırlanan “Bursa Basınında Festivalin 50 Yılı” sergisi de Heykel”de Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi üzerindeki meydanda izlenime açıldı. Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ, açılış kurdelesini kestiği sergiyi gezerek, haberlerle festivalin 50 yılını ilgiyle inceledi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 07.07.2011 | Okunma sayısı:7044

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu