Haberler

Bursa Siyah İnciri Uzakdoğu pazarında

Font Boyutu

25 EYLÜL 2017

BASIN BÜLTENİ

BURSA SİYAH İNCİRİ UZAKDOĞU PAZARINDA
- BURSALI ÇİFTÇİLERİN GELİRLERİNİN ARTMASI VE ÜRÜNLERİN DÜNYA PAZARLARINDA YER BULMASI İÇİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN KURULAN TARIM A.Ş.’NİN GEÇEN YIL İHRACATINA BAŞLADIĞI BURSA SİYAH İNCİRİ, AVRUPA’NIN ARDINDAN UZAKDOĞU PAZARINDA DA ALICI BULDU.
- İHRACATA BAŞLADIĞI İLK YIL 22 TON OLAN SİYAH İNCİR İHRACATINI BU YIL 200 TONA ÇIKARAN TARIM A.Ş., TAYLAND VE HONG KONG’A YAPILAN DENEME İHRACATLARIYLA UZAKDOĞU PAZARINA DA GİRMEYİ BAŞARDI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ‘BLACK BURSA’ MARKASI İLE AVRUPA’DAN SONRA UZAKDOĞU PAZARINDA DA ALICI BULAN TARIM A.Ş. SAYESİNDE BURSA SİYAH İNCİRİ’NİN DEĞERİNİN DAHA DA ARTTIĞINI, SONUÇTA KAZANANIN BURSALI ÜRETİCİLER OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

BURSA - Bursalı çiftçilerin gelirlerinin artması ve ürünlerin dünya pazarlarında yer bulması için Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Tarım A.Ş.’nin geçen yıl ihracatına başladığı Bursa Siyah İnciri, Avrupa’nın ardından Uzakdoğu pazarında da alıcı buldu. İhracata başladığı ilk yıl 22 ton olan Siyah İncir ihracatını bu yıl 200 tona çıkaran Tarım A.Ş., Tayland ve Hong Kong’a yapılan deneme ihracatlarıyla Uzakdoğu pazarına da girmeyi başardı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘Black Bursa’ markası ile Avrupa’dan sonra Uzakdoğu pazarında da alıcı bulan Tarım A.Ş. sayesinde Bursa Siyah İnciri’nin değerinin daha da arttığını, sonuçta kazananın Bursalı üreticiler olduğunu söyledi.

Kırsalda kalkınmayı sağlayarak köyden kente göçün önüne geçmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, bu hedef doğrultusundaki yatırımlarını hız kesmeden sürdürüyor. Özellikle merkeze yeni bağlanan tüm ilçelerde kırsal kalkınma yatırımlarına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, arazi yollarının düzenlenmesinden sulama göletlerine, kaliteli tohum, fide ve fidan temininden üretilen ürünlerin pazarlanmasına kadar her alanda yatırımlara devam ediyor. Özellikle iç piyasada değeri düşen ürünlerin dış pazarlarda alıcı bulmasına yönelik faaliyetlerde bulunun ve bu doğrultuda geçtiğimiz yıl siyah incir, armut, ayva ve biber ihracatı gerçekleştiren Tarım A.Ş., bu yıl ihracatla siyah incir üreticisinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz Hollanda ve Almanya’ya 22 ton siyah incir ihracatı gerçekleştiren Tarım A.Ş. bu yıl ise ihracatı yaklaşık 10 kat artırarak 200 tona çıkardı. Danimarka, Finlandiya, Belçika, İngiltere, Almanya başta olmak üzere Avrupa pazarında boy gösteren Tarım A.Ş., şimdi de rotayı Uzakdoğu pazarına çevirdi. Uzakdoğu ülkelerinde düzenlenen tarım fuarlarına katılıp, Bursa Siyah İnciri’nin tanıtımını yapan Tarım A.Ş., uçak kargo ile Hong Kong ve Tayland’a deneme ihracatı gerçekleştirdi. Bursa Siyah İnciri ‘Black Bursa’ markası ile Uzakdoğu ülkelerinin Pazar tezgahlarında boy göstermeye başladı.

Üretici daha çok kazanıyor
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kırsal kalkınma yatırımlarında temel hedeflerinin üretecinin daha çok kazanıp, refah seviyesinin yükselmesi olduğunu hatırlatarak, Tarım A.Ş. tarafından yapılan ihracatla bu amaca emin adımlarla ilerlediklerini söyledi. Özellikle incir ihracatında İncir Üreticileri Birliği ile ortak hareket ederek incir üreticilerinin daha organize bir yapıya dönüştürerek Avrupa’da olduğu gibi üretici birliklerini de pazarlama süreçlerinde daha aktif olmasını sağladıklarını dile getiren Başkan Altepe, ihracat sayesinde ürünün iç piyasa değerinin de yükseldiğini vurguladı. Bu yıl da siyah incirin ortalama değerinin 6 liranın üstünde olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Ekiplerimiz farklı coğrafyalardaki fuarlara katılarak, Bursa’da yetiştirilen ürünlerin tanıtımını yapıyor. Bu sayede Avrupa’nın ardından Uzakdoğu pazarına da girdik, Hong Kong ve Tayland’a deneme ihracatlarını gerçekleştirdik. Diğer Uzakdoğu ülkeler ve deniz aşırı ülkelere de ihracat gerçekleştirmek için Pazar arayışlarımız sürüyor” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 25.09.2017 | Okunma sayısı:2185

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir