Haberler

Bursa şehitlerine sahip çıkıyor

Font Boyutu

 17 ARALIK 2014

BASIN BÜLTENİ

BURSA ŞEHİTLERİNE SAHİP ÇIKIYOR
- ÇANAKKALE’NİN GELİBOLU YARIMADASI’NDA BULUNAN VE BURSALI 5000’E YAKIN ÇANAKKALE ŞEHİDİNİN YATTIĞI KİREÇTEPE ŞEHİTLİĞİ, BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN TAMAMEN YENİLENİYOR.
- YAKLAŞIK 10 BİN METREKARELİK ALANIN BAĞLANTI YOLLARIYLA BİRLİKTE SİLBAŞTAN DÜZENLENECEĞİNİ BELİRTEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, “1 AY ÖNCE BAŞLAYAN ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR. İNŞALLAH BURADAKİ FAALİYET ŞUBAT AYINDA BİTECEK VE ŞEHİTLİĞİMİZ, ZAFERİN 100. YILDÖNÜMÜNDE YENİ YÜZÜYLE ZİYARETLERE AÇILACAK” DEDİ.
- ÇANAKKALE’DE EN FAZLA ŞEHİT VEREN İLİN BURSA OLDUĞUNU KAYDEDEN BURSA VALİSİ MÜNİR KARALOĞLU, YAPILAN ÇALIŞMANIN ‘BURSA’NIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ELİYLE ŞEHİTLERİNE SAHİP ÇIKMASI ANLAMINI’ TAŞIDIĞINI KAYDETTİ.
- BAŞKAN ALTEPE’NİN ŞEHİTLİK ZİYARETİNE ÇANAKKALE VALİSİ AHMET ÇINAR VE BURSA GARNİZON VE JANDARMA BÖLGE KOMUTANI TÜMGENERAL SEYFULLAH SALDIK DA EŞLİK ETTİ.

ÇANAKKALE - Çanakkale’nin Gelibolu Yarımadası’nda bulunan ve Bursalı 5000’e yakın Çanakkale şehidinin yattığı Kireçtepe Şehitliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamen yenileniyor. Yaklaşık 10 bin metrekarelik alanın bağlantı yollarıyla birlikte silbaştan düzenleneceğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “1 ay önce başlayan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. İnşallah buradaki faaliyet şubat ayında bitecek ve şehitliğimiz, zaferin 100. yıldönümünde yeni yüzüyle ziyaretlere açılacak” dedi.

Başkan Altepe, Gelibolu Yarımadası’nda yer alan ve Çanakkale Savaşları’nda çarpışan Bursa ile Gelibolu seyyar jandarma taburlarına ait askerlerin yattığı Kireçtepe Şehitliği’nde incelemelerde bulundu. Başkan Altepe’ye gezisinde; Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar ve Bursa Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık da eşlik etti.

Bahara yetişecek
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kireçtepe Şehitliği’nin bulunduğu 10 bin metrekarelik alanın bağlantı yollarıyla birlikte yeniden düzenleneceğini ve Çanakkale Savaşları’nın 100. yılında yeni haliyle ziyaretlere açılacağını söyledi. Gelibolu Yarımadası’nın tarih açısından dünyanın en önemli noktalarından biri olduğunu kaydeden ve sadece Kireçtepe Şehitliği’nde 5000’e yakın Bursalı askerin medfun bulunduğunu belirten Başkan Altepe, “Şehitlerimize olan vefa borcumuzu kısmen de olsa ödemek için bölgeyi yaklaşık 1 asır sonra düzenliyoruz. Onların anılarını tazeliyoruz. İnşallah zaferin 100. yılında burayı yeni yüzüyle açmış olacağız” dedi.

Şehitliğe yeni yol
Kireçtepe Şehitliği’ndeki düzenlemenin sadece şehitlik alanını kapsamadığını, bölgeye gelen 6000 metrelik yolun asfaltlanacağını, şehitliğin örnek olması için gereken tüm işlemlerin yerine getirileceğini vurgulayan Başkan Altepe, “Burada yatmakta olan, her iki kahraman taburumuzun şehitlerini rahmet ve minnetle anıyoruz” diye konuştu.

Başkan Altepe’ye teşekkür
Çanakkale’de en fazla şehit bırakan ilin Bursa olduğunu kaydeden Bursa Valisi Münir Karaloğlu ise, Bursa Seyyar Jandarma Taburu askerlerinin yer aldığı alanın vefa borcu olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden düzenleneceğini ifade etti. Yapılan çalışmanın ‘Bursa’nın Büyükşehir Belediyesi eliyle şehitlerine sahip çıkması anlamını’ taşıdığını kaydeden Vali Karaloğlu, “Bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Onlara layık olmamız için daha çok çalışmamız gerektiğini biliyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’yi, düşüncesinden dolayı kutluyorum. Hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar da, Çanakkale Savaşları ve zaferinin 100. yılına girerken onarılan şehitlik nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Bursa Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık da, şehitlere yakışır bir şehitlik için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 17.12.2014 | Okunma sayısı:4589

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu