Haberler

Bursa Şehir Logosu tanıtıldı

Font Boyutu

22 EKİM 2014

BASIN BÜLTENİ

Bursa Şehir Logosu tanıtıldı
- Tarihi Çarşı, Hanlar Bölgesi, Cumalıkızık ve Sultan külliyelerinin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesiyle dünyanın dikkatini üzerine çeken Bursa’nın yeni tasarlanan şehir logosu gün yüzüne çıktı.

BURSA – UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınan ve Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği’ne Türkiye’den kabul edilen ilk ve tek şehir olan Bursa’nın lale figürlü yeni şehir logosu törenle tanıtıldı.

Lale temasının ağır bastığı yeni logo, tüm kamu kurumlarında resmi yazışmalarda kullanılacak. Atatürk Merinos Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen şehir logosu lansman toplantısı şair Serdar Tuncer’in sunumuyla yapıldı. Belediye başkanları ve kamu kurum müdürlerinin de katıldığı toplantıda konuşan Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Türkiye’nin uluslararası ürünlerinde yer alacak logosunun tanıtım çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirdi.
Vali Karaloğlu, “Logo amblem çalışmasını yaparken, birbirinden özel hiçbir değerimizi, arkada bırakmayan, birbirine gölge ettirmeyen bir logo tercih etmeye çalıştık. Belediyelerimiz, kurumlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız tarafından logolaştırılan değerlerimizle çakışmamasına özen gösterdik. Tek bir değerimizi değil, birliği seçtik. Seçtiğimiz Bursa şehir logosunun bütün değerlerimizle bağlantısı var. Şehir logomuzda 2 ana figür, 3 renk var. Birinci ve baskın figür lale. Lale, Orta Asya’dan beri yoldaşımız. Medeniyetimizin ürettiği sanatın en vazgeçilmez deseni. Bizim çiçeğimiz. Birliğin çiçeği. Dünyanın neresinde yetişirse yetişsin bizi temsil ediyor. Lalenin medeniyetimizi temsil etme gücü Bursa’da inşaa edilen eserlerle başlamış. Stilize edilerek her mimari eserimizde baş köşeye kurulan lale, Bursa’dan bütün Osmanlı coğrafyasına yayılmış. Kültür Bakanlığımızın kullandığı Türkiye logosunun bilinirliğinden hareketle tanıtım çalışmalarımızda Bursa Türkiye’ye, Türkiye Bursa’ya referans olsun istedik” dedi.
Logoda ikinci ve biraz geride duran figürün Çintemani teması olduğuna işaret eden Vali Karaloğlu, “Çintemani, Büyük Selçuklu, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı’dan zarif bir miras. Medeniyetimiz bu figüre; ‘Adalet, güç, bilgelik’ anlamını yüklemişiz. Aynı zamanda devlet örfümüzün 3 temel prensibi olan bu kavramlar, Bursa’dan bütün Osmanlı coğrafyasına yayılmış. Zarafet, cömertlik, huzur demişiz. Arınmış bir ruhun üç mertebesini ifade eden bu üç kavram, Emir Sultan, Şeyh Edebali, Süleyman Çelebi, Aziz Mahmut Hüdayi eliyle, diliyle, gönlüyle şehrimize ve aleme adeta ruh üflemiş. Dün, bugün, yarın demişiz. Akıştaki ahenge, nizama, sürekliliği dikkat çekmişiz. Bursa kökü mazide ati olduğundan, bu kavramlar logomuzda temsil bulsun istedik” diye konuştu.

Ulu Şehir Bursa
Logoda 3 ana renk olduğunu anlatan Vali Münir Karaloğlu, kırmızının; Bursa’nın gizemine, sırlarına, efsanelerine, termal kaynaklarına işaret ettiğini söyledi. Lacivertin de sonsuzluğu, gücü, verimliliği temsil ettiğini belirten Karaloğlu, “Lacivert içindeki desenler, hem Bursa’nın sosyal çeşitliliğine, hem de bunların birbiri içindeki uyuma gönderme yapıyor. Ve üçüncü rengimiz mavi. Suyu temsil ediyor. Evliya Çelebi´nin, ‘Velhasıl Bursa sudan ibarettir’ sözüyle, çok veciz bir şekilde ifade ettiği su kaynaklarımıza işaret ediyor. Mavi şeklin formu, hayatın kaynağı ve zirve yolculuğunu birlikte dile getiriyor. Bursa markamızın logo ve amblem dışında bir de temel slogana ihtiyacı vardı. Muhtelif öneriler arasında ‘Ulu Şehir’ sloganını tercih ettik. Bu tercihle, bir şehrin insana, insanlığa vaat ettiği herşeyin daha fazlasını, Bursa’nın yaşayanlarına, misafirlerine, sevenlerine vadettiğini ifade etmek istedik” şeklinde konuştu.

“Bursa’ya yıldızlara komşu olmak yakışır”
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de, “Şehir logomuzla birlikte Bursa ve Bursa markalarını zihinlere daha derin kazımış olacağız. Logomuz her yerde şehrimizi, ürünlerimizi, değerlerimizi temsil edecek. Markalarımızın kalite ve prestij sembolü olacak. Logo önemli ama sadece logoyu ortaya koymak yeterli değil, bunun için emek, mesai lazım. Bu, sabır isteyen uzun bir yolculuk. Bunun içini doldurmalı, ürün ve hizmet kalitemizi yakışır hale getirmeliyiz” diye konuştu.
Başkan Altepe, yollar, çevre temizliği, toplu taşıma, altyapı ve üstyapı faaliyetlerinin artık rutin hizmetler olduğunu hedeflerinin ise Bursa’ya yeni ufuklar çizmek, o ufka sağlam adımlarla ilerlemek olduğunu vurguladı. Bursa’nın medeniyet harikalarını, kıymetlerini, Bursa ve Türkiye adına katma değere dönüştürmek için emek verdiklerinin altını çizen Başkan Altepe; “Bursa’ya yıldızlara komşu olmak yakışır, bunun için çalışıyoruz. Logomuz bizi hedeflerimize biraz daha yaklaştıracak” dedi.

Logo ne anlatıyor?
Türk İslam sanatının en gözde motifi olan lale ve Büyük Selçuklu ve Anadolu Selçuklu’dan kalan zarif miras çintemani deseni Bursa şehir logosunun temel bileşenleri olarak dikkat çekiyor. Lale, birliği ve zerafeti; çintemani Türk devlet örfünün esasını oluşturan güç, adalet ve bilgeliğe gönderme yapıyor. Osmanlı’nın Bursa’da inşa ettirdiği eserlerde stilize edilerek kullanılan lalenin Anadolu’ya ve tüm imparatorluk coğrafyalarına Bursa’dan yayıldığı biliniyor. Lale bir medeniyet formu haline Bursa’da gelmeye başlıyor. Kültür Bakanlığı’nın kullandığı Türkiye logosunun uluslararası arenada bilinirliğinden yararlanmak da avantaj olarak görünüyor.

Kayıp mercan kırmızısı
Üç temel renk kullanılan logoda, kırmızı, İznik çini atölyelerinin teknik bir zaferi olarak kabul edilen, 300 yıl önce sırra kadem basan mercan kırmızısı anısına kullanıldı. Bursa’nın sırları, efsaneleri, termal kaynakları bu kırmızıda saklanırken lacivert ile, Bursa’nın sosyal çeşitliliğine, uyum ve ahengine; Evliya Çelebi’nin ‘Velhasıl Bursa sudan ibarettir’ sesi gelen maviyle de, pınarlarda billur; doruklarda buz kesen Bursa’nın su kaynaklarına işaret edildi.

bursasehirlogosu.com
Kültür Tanıtma Birliği tarafından logo tanıtım filminin, kurumsal kimlik kılavuzunun ve logo broşürünün yayınlanacağı bir web sitesi de hazırlandı. İsteyen herkesin, kurumsal kimlik kılavuzunda istediği dokümanı indirebileceği, logo kullanımıyla ilgili bütün teknik detayların anlatıldığı site, logonun doğru kullanımı için bir rehber olacak.
Özel olarak üretilen şehir logolu bayraklar ise gelecek haftadan itibaren kurumlara, işletmelere takdim edilecek ve Bursa şehir logosu Bursa semalarında dalgalanmaya başlayacak. Toplantıda ayrıca, Bursa Kültür Tanıtma Birliği’nin Bursa’yı dünyanın en önemli destinasyonlarından biri haline getirmeye kararlı olduğu da vurgulandı.
Toplantının ardından Vali Karaloğlu ve Başkan Altepe, Bursa logosu bayrağını Heykel’deki Valilik Binası önünde göndere çekti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 22.10.2014 | Okunma sayısı:10886

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu