Haberler

BURSA ÖZLENEN SİLÜETİNE YENİDEN KAVUŞUYOR

Font Boyutu

5 KASIM 2010

BASIN BÜLTENİ

BURSA ÖZLENEN SİLÜETİNE YENİDEN KAVUŞUYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YILDIRIM CAMİİ’NİN 156 YIL ÖNCE YIKILAN MİNARELERİNİ ORİJİNALİNE UYGUN OLARAK YENİDEN AYAĞA KALDIRIYOR.
- BAŞKAN ALTEPE, 1,5 ASIRLIK HASRETİ SONA ERDİRMENİN MUTLULUĞUNU YAŞADIKLARINI SÖYLEDİ.
- DEVLET BAKANI FARUK ÇELİK, ECDAT YADİGARI ESERLERİN SADECE BURSA’DA DEĞİL BALKANLAR, ORTADOĞU VE AFRİKA’NIN DA İÇİNDE BULUNDUĞU TÜM OSMANLI COĞRAFYASINDA AYAĞA KALDIRILDIĞINI VURGULADI.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi Yıldırım Camii’nin 1854 depreminde ve 1949 yılında yaşanan doğal afetlerde yıkılan iki minaresini orijinaline uygun olarak yeniden ayağa kaldırıyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin 7 merkez ilçede sürdürdüğü 253 tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma projesi arasında yer alan Yıldırım Camii orijinal minarelerinin yeniden yapılması çalışmalara başlandı. Yıldırım Külliyesi bahçesindeki caminin önünde düzenlenen ilk harç koyma törenine Devlet Bakanı Faruk Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İl Müftüsü Mahmut Gündüz, Vakıflar Bölge Müdürü Mürsel Sarı, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve vatandaşlar katıldı.

“150 yıllık hasreti bitiyoruz”
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe törende yaptığı konuşmada, Osmanlıya 130 yıl başkentlik yapması ve ilk 6 padişaha ev sahipliği ile ‘tarih başkenti’ olan Bursa’nın bu özelliğini ön plana çıkarmak amacıyla bu dönem 253 tarihi ve kültürel miras projesinin startını verdiklerini söyledi. Özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı kontrolünde olan sultan külliyelerinin Büyükşehir Belediyesi’nin himayesine almak için yoğun çaba harcadıklarını hatırlatan Başkan Altepe, “Devlet Bakanımız Faruk Çelik’in de destekleriyle sonunda sultan külliyeleri, bakım, onarım ve güvenlik gibi tüm hizmetleriyle bizim himayemize geçti. Onayı alır almaz ilk çalışmamızı burada başlatıyoruz. 1854 depreminde yıkılan ve bir daha yapılamayan minare ile 1949 yılında yıkılan diğer minareyi kısa zamanda orijinaline uygun olarak yeniden ayağa kaldırmak için çalışmalarımızı başlatıyoruz” dedi.

“Geceleri ayrı bir güzelliğe bürünecek”
Yıldırım Beyazıd tarafından şehrin en doğusuna bir anlamda ipek yolunu gözetler şekilde hakim bir tepe üzerine kurulan külliye bütünlüğü içerisinde yer alan cami minarelerinin restorasyonun ardından led sistemle aydınlatılacağını ifade eden Başkan Altepe, caminin geceleri de ayrı bir güzelliğe bürüneceğini ve geceleri de Bursa’nın siluetine ayrı bir renk katacağını kaydetti.

“Çalışmalarımız tüm Osmanlı coğrafyasında sürüyor”
Törende konuşan Devlet Bakanı Faruk Çelik ise önceki gün Başbakan Erdoğan ile birlikte Kosova’da bir cami açılışını gerçekleştirdiklerini belirterek, “Priştine’deki Fatih Sultan Mehmet Camii’nin açılışını yaptık. Yine Prizren’deki ecdat yadigarımız Sinan Paşa Camii’nin restorasyonundaki çalışmaları inceledik. Balkanlarda, orta doğuda ve Afrika’da ecdadımızın tüm eserlerini ayağa kaldırmak için yoğur bir çaba içindeyiz. Bu çalışmaları sürdürürken, ecdadımıza başkentlik eden Bursa’mızı da ihmal etmiyoruz. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımızın gayretli çalışmalı ile tüm ecdat yadigarı eserler bir bir ayağa kalkıyor” diye konuştu.
Törende söz alan İl Müftüsü Mahmut Gündüz de tarihi eserleri ayağa kaldıran başta Başkan Altepe olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.
Konuşmaların ardından restore edilecek minareye ilk harç protokol üyeleri tarafından kondu.

Yıldırım Külliyesi
Yıldırım Beyazıd tarafından şehrin en doğusuna bir anlamda ipek yolunu gözetler şekilde hakim bir tepe üzerine kurulan külliye bütünlüğü içerisinde; câmi, medrese, hamam, imaret, han, ahır, kuyu ve darüşşifa yer almakta idi. Bugün sadece cami, türbe, hamam, medrese ve dârüşşifâ günümüze gelebilmiştir.
Yıldırım Câmi
Sultan Yıldırım Bâyezid tarafından miladi 1390-1395 tarihinde inşa ettirilmiştir. Ters ‘T’ plânlı (Tabhâneli-Zâviyeli) câmilerdendir. Kuzey-güney doğrultusunda ard arda iki büyük kubbe, doğu-batı yönünde küçük kubbeli yan eyvanlar ve bu eyvanların iki tarafında aynalı tonoz örtülü birer oda vardır.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 05.11.2010 | Okunma sayısı:8401

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu