Haberler

BURSA, MODERN ÇOCUK KÜTÜPHANESİNE KAVUŞUYOR

Font Boyutu

 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ


BURSA, MODERN ÇOCUK KÜTÜPHANESİNE KAVUŞUYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN KİRALANAN LALA PAŞA MEDRESESİ, 2011 – 2012 EĞİTİM ÖĞRENİM DÖNEMİNDE MODERN BİR ÇOCUK KÜTÜPHANESİ OLARAK HİZMET VERECEK.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmanlı döneminin ilk medresesi Lala Şahin Paşa’nın restorasyonunun tamamlanmasının ardından, Bursa’ya çocuk kütüphanesi olarak hizmet vereceğini müjdeledi.

Tophane Hisar bölgesinde bulunan Lala Şahin Paşa Medresesi’ndeki restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın değerlerinin korunarak yaşatılması ve geleceğe taşınması için Türkiye’de eşi olmayan çalışmaya imza attıklarını belirtti. Büyükşehir Belediyesi Tarihi ve Kültürel Miras Projeleri Danışmanı ve Ar-Ge Şube Müdürü Aziz Elbas’tan medresedeki çalışmalarla ilgili bilgiler alan Başkan Altepe, restorasyonu Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan medresenin eksiklerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanacağını ve mekanın modern bir çocuk kütüphanesi haline getirileceğini söyledi.

Çocuklar tarihi bölgede geçmişi de öğrenecek
Başkan Altepe, Tophane’de kale içinde Kavaklı Caddesi üzerinde yer alan Lala Şahin Paşa Medresesi’nin, Orhan Gazi ve Sultan 1. Murad’ın kumandanı, Rumeli beylerbeyi Lala Şahin Paşa tarafından 1339 yılında inşa edildiğini, bu yapının çocuk kütüphanesi olarak hizmet vermesinin gelecek nesillerin tarihi eserlerle dolu bölgeyi de gezmelerine imkan sağlayacağının altını çizdi.

Bursa’nın değerleri geleceğe taşınıyor
Bursa’nın tarihi ve kültürel mirasının ayağa kaldırılması konusunda çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, uzun süredir kullanılmayan Lala Şahin Paşa Medresesi’ndeki incelemesi sırasında Bursa’nın tarihinde iz bırakan yapıların geleceğe taşındığını söyleyerek, “Bursa’daki Osmanlı’nın ilk dönemine ait anıtsal yapılar, bizim için çok değerli. Bize ecdadımızın emaneti olan bu yapılar, Bursa’nın en önemli ziynetleridir. Bursa’nın farklı köşelerinde bulunan tüm bu yapıları restore ederek, kullanılabilir hale getiriyoruz. Mülkiyeti değişik kişilerde olan anıtsal yapılara fonksiyon kazandırmaya devam ediyoruz” dedi.

Büyükşehir’den çocuk kütüphanesi
Tophane Hisar bölgesinde Kavaklı Mahallesi’nde bulunan Lala Şahin Paşa Medresesi’nin tarihi değerine vurgu yapan Başkan Altepe, “Daha önce çocuk kütüphanesi olarak değerlendirilen ve sonrasında kullanılmayan bu yapı, bakım ve onarımlarla daha iyi bir hale getirilecek. Daha önce Vakıflar Bölge Müdürlüğü himayesinde olan ve restorasyonu yapılan medreseyi Büyükşehir Belediyesi olarak Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden kiraladık. Bizler de buranın eksiklerini tamamlayıp, çocuklarımızın yararlanabileceği bir çocuk kütüphanesi haline getireceğiz” diye konuştu. Altepe, çocuk kütüphanesinin 2011 – 2012 eğitim öğrenim dönemine yetiştirileceğini de söyledi.

Medresenin Tarihi
Lala Şahin Paşa Medresesi, Orhan Gazi ve Sultan 1. Murad’ın kumandanı, Rumeli beylerbeyi Lala Şahin Paşa tarafından 1339 yılında inşa edildi. Savaş ganimetleri ile yapıldığı söylenen medresenin inşaatında, köfeki taşı ve tuğla kullanılmıştır. Kuzey güney doğrultusunda tonozlu bir eyvan ile bunun önünde üzeri kubbeli bir kare mekan, iki yanında da sekiz adet tonozlu birbirlerine simetrik odalar bulunmaktadır. Medresenin mermer söveli girişinden sonra, zeminden 0.60 m yüksekliğinde tonozlu bir bölüme geçilmektedir. Buradaki tonoz ile kubbeyi birbirinden ayıran kemer Bizans dönemine ait, Bizans başlıklı iki mermer sütun üzerine oturtulmuştur. Medrese 1515, 1787, 1818, 1844 ve 1968 yıllarında onarılmıştır.


BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 25.07.2011 | Okunma sayısı:8633

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu