Haberler

BURSA MERKEZ ETABININ ŞAMPİYONU GEMLİKSPOR

Font Boyutu

Garanti Bankası ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) işbirliğiyle Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Garanti Plaj Futbol Ligi Bursa Merkez Etabı’nın şampiyonluk sevincini yaşayan Gemlikspor, önümüzdeki ay Bursa’yı Alanya’da temsil edecek. 

Gemlikspor, Muradiyespor, Altınokspor, Ertuğrulgazi Meskenspor, Akçalarspor, Yeni Karamanspor, Ayyıldızspor ve Ahmetpaşaspor takımlarının mücadele ettiği Garanti Plaj Futbolu Ligi Bursa (Merkez) Etabı’nı, finalde Ayyıldızspor'u 5 – 1 yenen Gemlikspor kazandı. 

Şöhretler kurtlarını döktü

Kültürpark Spor Kompleksi’nde üç gün boyunca coşkulu anlar yaşanan ligin son gününde eski futbolcular Murat Erol, Mustafa Günden, Algun Erdem, Hüseyin Hürsoy, Bahtiyar Yorulmaz, Ümit Şengül, Yılmaz Tükel ile Ayhan Bahadır, Cemal Ayyıldız ve İhsan Nuri Erdoğan’dan oluşan iki takım, eski milli sporcu Şamil Bilgin’in yönettiği ‘Şöhretler Maçı’nda yeteneklerini konuşturdu. 

Şampiyon Gemlikspor

Şöhretler maçı sonrasında yapılan final maçında Gemlikspor ve Yıldırım Ayyıldızspor takımları karşı karşıya geldi. Heyecanlı görüntülerin yaşandığı karşılaşmayı Bursa Milletvekili Ali Kul ve AK Parti Bursa İl Başkanı Nagip Vardar ile Büyükşehir Belediyesi’nin Başkanvekili Abdullah Karadağ, Genel Sekreteri Seyfettin Avşar, Başkan Danışmanı Taha Aydın, Büyükşehir Belediyespor Kulübü Başkan Yardımcısı İlhan Satık ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yetkilileri izledi. Gemlikspor, rakibini 5 –1 yenerek şampiyon oldu. 

Ödüller sahibini buldu

Final maçının ardından Garanti Plaj Futbol Ligi Bursa Merkez Etabı’nda dereceye giren takımlara ödülleri verildi. Merkez etabının birincisi Gemlikspor, şampiyonluk kupasını AK Parti Milletvekili Ali Kul’un elinden aldı. Turnuvada ikinci olan Yıldırım Ayyıldızspor’a ödülünü Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ, üçüncü takım olan Ahmetpaşaspor’a da kupasını Bursa Futbol Lig Temsilcisi Cem Gençoğlu verdi. Gemlikspor’dan Sinan Sevim ile Servet Badruk’un toplamda 4 golle 18. etabın ‘en az gol yiyen kalecisi’ seçildiği turnuvada, Gemlikspor’dan Gökhan Karadeniz 10 golle ‘gol kralı’ ödülünü aldı. Yıldırım Ayyıldızspor takımından Mustafa Erezkara’nın ‘en değerli oyuncu’ olarak belirlendiği turnuvada, ‘Fair-Play’ ödülünü de Ertuğrulgazi Meskenspor takımı kazandı. 

Büyükşehir’e teşekkür

Eski milli sporcu Şamil Bilgin, organizasyonun düzenlenmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi adına Başkanvekili Abdullah Karadağ ile Belediyespor Kulübü Başkan Yardımcısı İlhan Satık’a teşekkür plaketi verdi. Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyon için güzel bir tesis hazırladığını kaydeden Bilgin, gençlerin bu spora teşvik edilmesi gerektiğini belirterek, “Türkiye’nin genelinde Haziran ayının sonunda başladığımız Türkiye Şampiyonası’nı 18. etapla, çok güzel bir şekilde noktaladık. İki yıldır Mudanya’da yaptığımız turnuvayı Bursa’nın potansiyeli çok yüksek olduğundan merkezde de yapalım istedik. Bursa’daki amatör, şirket ve üniversite takımlarının bu sporu benimsemesini ve ileride çok daha fazla takımla katılımı arttırmayı hedefliyoruz” dedi. Çalışmalarındaki, bir hedefin de milli takıma uzandığını dile getiren Bilgin, Türkiye’de genç yaşta milli olmak isteyen sporcular arasında ciddi bir rekabet başladığını belirtti. 

Türkiye Brezilya’ya rakip olacak

Şampiyon Gemlikspor’un Mudanya etabında birinci olan Zaferspor ile birlikte 25 – 30 Eylül tarihleri arasında Alanya’da yapılacak ‘Süper Finaller’de Bursa’yı temsil edeceğini söyleyen Bilgin, plaj futbolunda kavga eden sporcuların elemine edildiğini söyleyerek, “Bu spor Brezilya’da doğu, Avrupa’ya geldi ve 2006’dan sonra Türkiye’ye bulaştı. Yaz boyu 18 etapta 8 takımla yüzlerce maç yapıldı. Kavga gürültü yaşanmadı, küfür yok. Çünkü burada fairplay ruhu var, centilmenlik var” diye konuştu.

Çıplak ayakla oynanması nedeniyle doğayla mücadele içeren plaj futbolunun özgürlük sporu olduğunu kaydeden Bilgin, Avrupa’da alternatif sporlar arasında ilk sırada yer alan bu sporun zorluğuna rağmen başarıyla yapıldığına dikkat çekti. Türkiye’nin de bu süreci aşacağını dile getiren Bilgin, “Biz gençleri teşvik edip bu sporu yaygınlaştırdıkça Brezilya’nın futbol zenginliğini Türkiye’ye de getireceğiz. Amatör küme sporcuları bunu oynadıkça fiziki yönden güçleniyorlar ve bu durum profesyonelliğe yükseldikçe daha iyi görülüyor, daha başarılı oluyorlar. Bu nedenle FIFA da bunu resmileştirdi” dedi. Plaj futbolu anlamında Türkiye’nin Avrupa’nın Brezilyası olarak görüldüğünü söyleyen Bilgin, “Türkiye, plaj futbolunda Brezilya’ya rakip olur, gençler bu sporu benimsediği takdi????????????????????????’?’????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????rde olmaması için hiçbir neden yok” şeklinde konuşarak, Zaferspor’un ve Gemlikspor’un Alanya’dan derece ile dönmesini diledi.

Tarih: 18.09.2009 | Okunma sayısı:7938

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir