Haberler

BURSA MARKALI TRAMVAYLARIN MOTORLU ÇEKİŞ TEKNOLOJİSİ SIEMENS’TEN

Font Boyutu

3 Haziran 2010

BASIN BÜLTENİ

BURSA MARKALI TRAMVAYLARIN MOTORLU ÇEKİŞ TEKNOLOJİSİ SİEMENS’TEN
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, OTOMOTİVDEN SONRA BURSA’YI TRAMVAY ÜRETİM MERKEZİ HALİNE GETİRME HEDEFİ DOĞRULTUSUNDA SİEMENS A.Ş. İLE PROTOKOL İMZALADI.
- BAŞKAN ALTEPE, ‘BİR DÜNYA PROJESİ’ OLARAK NİTELENDİRDİĞİ TRAMVAY ÜRETİMİNDE SİEMENS A.Ş. İLE İŞBİRLİĞİ YAPACAKLARINI SÖYLEDİ.
- TRAMVAY ÜRETİM PROJESİ ORTAKLARINDAN DURMAZLAR MAKİNE YÖNETİM KURULU BAŞKANI HÜSEYİN DURMAZ, ÜRETTİKLERİ TRAMVAYLARIN ÖNÜMÜZDEKİ YIL RAYLARDA OLACAĞINI KAYDETTİ.
- SIEMENS A.Ş. ENDÜSTRİ DİREKTÖRÜ KAYA TÜTENGİL, BURSA’NIN TRAMVAY VE METRO VAGONU ÜRETİM MERKEZİ OLMASI KONUSUNDAKİ ÇALIŞMALARINA ORTAK OLMAKTAN MUTLULUK DUYDUKLARINI BELİRTTİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’yı otomotivden sonra tramvay üretim merkezi haline getirme hedefi doğrultusunda önemli bir protokole imza atıldı. Tramvay üretimini üstlenen Durmazlar Makine ve Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Siemens A.Ş. arasında imzalanan protokolle, tramvayların motorlu çekiş sistemi Siemens tarafından karşılanacak.

Teknoloji Siemens’ten
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bu döneme damgasını vuracak en önemli projelerinden biri olan tramvay üretimi ile ilgili önemli bir adım daha atıldı. Üretilecek tramvayların teknolojik aksamlarından bir kısmının teminini sağlayacak olan Siemens A.Ş.’nin üst düzey yöneticileri ile protokol imzalandı. İmza töreni öncesi İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde Siemens A.Ş. Endüstri Direktörü Kaya Tütengil ve Durmazlar Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz ile bir araya gelen Başkan Recep Altepe, proje hakkında bilgi alışverişinde bulundu. Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Taha Aydın’ın da hazır bulunduğu toplantıda projenin teknik detayları ele alındı.

Dünya çapında bir proje
Daha sonra Siemens’in Topkapı Sarayı’nda düzenlendiği toplantıya katılan Başkan Altepe, burada Siemens AG CEO’su Peter Löscher ve Siemens Türkiye Genel Müdürü Hüseyin Gelis ile bir araya geldi. Bursa’yı tramvay üretim merkezi haline getirecek projeyle ilgili protokol de Başkan Altepe, Durmazlar Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz ve Siemens AG CEO’su Peter Löscher arasında imzalandı. Tramvay üretim projesini ‘bir dünya projesi’ olarak nitelendiren Başkan Altepe, “Büyükşehir Belediyemiz’in yönlendirmesi ve Durmazlar Makine işbirliğiyle bu konudaki çalışmalarımız hızla sürüyor. Kendi dizaynımız olan araçları üretmek ve bu konuda marka olmak için çalışıyoruz. Tüm çalışmalarımız dünya standartları ve normlarına uygun. Üretimi kim yaparsa yapsın belli konularda işbirliği yapma zorunluluğu var. Biz de ana firma olarak Siemens’le anlaşma yaptık. Elektrik motoru ve bazı teknolojik aksamlar konusunda Siemens’le proje ortaklığı yapmış oluyoruz. Amacımız biran evvel bu projenin gerçekleşmesi ve üretilen tramvayların tüm dünyaya Bursa’dan yayılması” diye konuştu.

“Önemli bir işbirliğinin başlangıcındayız”
Siemens A.Ş. Endüstri Direktörü Kaya Tütengil ise sadece Bursa’nın değil, Türkiye’nin ihtiyacı olan tramvayların üretilmesi noktasında önemli bir işbirliğinin gerçekleştiğini vurguladı. Tütengil, “Durmazlar’ın teknolojik imkanları, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sağlayacağı imkanlar ve Siemens’in teknoloji katkısı ile bu tramvayları üretip, diğer şehirlere de pazarlayacağız. Böylelikle şu ana kadar hep yurtdışından ithal edilen bir ürünü de yurtiçinde üretmiş olacağız. Ben inanıyorum ki bu ileride çok daha farklı boyutlarda genişleyebilecek bir işbirliğinin başlangıcı olacak. Bursa’nın otomotiv sanayinin kalbi olmasının yanında tramvay ve metro vagonu üretim merkezi olmasını sağlamak için ilk adımı atmış olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

“Tramvaylar önümüzdeki yıl raylarda olacak”
Durmazlar Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz da bu projenin kendisi için ayrı bir önemi olduğunu kaydetti. Durmaz, “Rahmetli babam, araba fabrikası kurmak istiyordu ama ömrü vefa etmedi. Bugün evlatları olarak bizler, Bursa’da üretilen bir araba fabrikası kuramadık ama inşallah bu tramvayları memleketimiz, çalışanlarımız, Siemens ve projede birlikte olduğumuz arkadaşlarımızın destekleriyle önümüzdeki sene Bursa caddelerinde göreceğiz. Bizim gibi gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde toplu taşıma araçları artık metro ve tramvaylardan oluşuyor. Bu nedenle bir dünya projesini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.
Başkan Altepe ve beraberindeki heyet, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki Siemens standını da gezdi. Siemens üretimi olan Türkiye´nin 12 metre uzunluğundaki elektrikli ilk çevreci otobüsünü inceleyen Başkan Altepe, firma yetkililerinden otobüs hakkında da bilgiler aldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 03.06.2010 | Okunma sayısı:12707

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu