Haberler

Bursa kültür harmanıyla da örnek

Font Boyutu

 12 MART 2014

BASIN BÜLTENİ

BURSA KÜLTÜR HARMANIYLA DA ÖRNEK
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN 27 ŞEHİR DERNEĞİNE TAHSİS EDİLEN TAHTAKALE’DEKİ ANADOLU KÜLTÜR MERKEZİ, KÜLTÜRLERİN HARMAN OLDUĞU YER OLARAK ÖRNEK ÇALIŞMALARA İMZA ATMAYA HAZIRLANIYOR.
- BURSA İL DERNEKLERİ FEDERASYONU’NU OLUŞTURAN ŞEHİR DERNEKLERİNİN YÖNETİCİLERİYLE BİR ARAYA GELEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, TARİH BOYUNCA BİR TOPLANMA MERKEZİ OLAN BURSA’NIN, KÜLTÜRLERİN HARMAN EDİLMESİYLE DE ÖRNEK BİR KENT OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi tarafından 27 şehir derneğine tahsis edilen Tahtakale’deki Anadolu Kültür Merkezi, kültürlerin harman olduğu yer olarak örnek çalışmalara imza atmaya hazırlanıyor. Bursa İl Dernekleri Federasyonu’nu oluşturan şehir derneklerinin yöneticileriyle bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarih boyunca bir toplanma merkezi olan Bursa’nın, kültürlerin harman edilmesiyle de örnek bir kent olduğunu söyledi.

Ulaşımdan çevreye, spordan tarihi ve kültürel mirasa kadar her alanda dev projelerle Bursa’yı geleceğe taşıyan Büyükşehir Belediyesi’nin, kent kültürünün gelecek nesillere aktarılması amacıyla Tahtakale’de oluşturduğu Anadolu Kültür Merkezi, kültürel buluşmalara ev sahipliği yapmaya başlıyor. Bursa İl Dernekleri Federasyonu tarafından Anadolu Kültür Merkezi’nde düzenlenen kahvaltılı programa katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, federasyonu oluşturan şehir derneklerinin başkan ve yöneticileriyle bir araya geldi.

Tarih boyunca toplanma merkezi
Bursa’nın sahip olduğu doğal ve tarihi nimetler ile tarih boyunca gerek Balkanlar ve Kafkaslar gerekse Anadolu’nun diğer kentlerinden gelenlerle bir toplanma merkezi olduğunu dile getiren Başkan Altepe, kültür mozaiği oluşturması açısından da Bursa’nın örnek bir kent olduğunu söyledi. Anadolu’daki tüm kültürlerin bir arada olması ve herkesin de bu noktaya kolay ulaşımının sağlanması için kent merkezindeki önemli bir yeri derneklere tahsis ettiklerini hatırlatan başkan Altepe, “Kimimiz 600 yıl önce Balkanlar’dan, kimimiz 15-20 yıl önce Anadolu’nun diğer kentlerinden geldik. Hepimiz bu kentin nimetlerinden yararlanmak için buradayız. Burada önemli bir birlikteliği sergilerken, diğer taraftan da kültürlerimizin en iyi şekilde yaşatılmasını amaçlıyoruz. Bu merkezin de amacına uygun çalışacağına ve düzenlenen etkinliklerle Bursa kültürüne ayrı bir renk katacağına inanıyorum” dedi.

 

Başkan Altepe’ye teşekkür
Bursa İl Dernekleri Federasyonu adına söz alan Bursa Çorumlular Derneği Başkanı Hüseyin Görgülü, federasyon kurulduktan sonra il derneklerinin bir araya gelmesi fikrinin oluştuğunu belirterek, bu konuda en büyük desteği Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’den aldıklarını kaydetti. Konuyu Başkan Altepe ile paylaştıklarını hatırlatan Görgülü, “Başkanımız, ‘ben konuşmam yaparım’ düsturu ile hareket ederek, kısa zamanda bize burayı tahsis etti. Federasyonu oluşturan dernekler adına söz veriyoruz. Başkanımıza pişmanlık duygusu yaşatmayacağız. Her hafta, her ay yapacağımız kültürel etkinliklerle uzun soluklu bir birlik projesine imza atacağız. Bu merkezi bize tahsis etmesi nedeniyle Başkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Federasyon Başkanı Mustafa Dursun da Başkan Altepe’ye günün anısına teşekkür plaketi verdi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 12.03.2014 | Okunma sayısı:3256

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu