Haberler

BURSA KONGRE TURİZMİNE HAZIRLANIYOR

Font Boyutu

 13 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

BURSA KONGRE TURİZMİNE HAZIRLANIYOR
- ULUSLARARASI KONGRELERİN BURSA’YA GETİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLATILDI.
- BURSA’NIN SAHİP OLDUĞU TURİZM POTANSİYELİNİN DAHA İYİ DEĞERLENDİRİLMESİ AMACIYLA KURULMASI PLANLANAN KONGRE BÜROSU’NUN KURULMASI İLE İLGİLİ HAZIRLIK TOPLANTISI, KENTİN TURİZM SEKTÖRÜ AKTÖRLERİNİN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

BURSA – Bursa’nın sahip olduğu turizm potansiyelinin daha iyi değerlendirilmesi amacıyla kurulması planlanan Kongre ve Ziyaretçi Bürosu’nun değerlendirildiği toplantı, kentin turizm sektörü aktörlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Almira Otel’de Bursa Valiliği’nin öncülüğünde yapılan ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştirilen toplantıya, Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu, Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TUGEV) İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu İcra Kurulu Üyesi Dr. Özen Dallı, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Genel Koordinatörü Mehmet Semih Pala, seyahat acenteleri, organizasyon firmaları, otel işletmeleri, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), tarihi çarşı dernekleri, turist rehberliği derneklerinin temsilcileri katıldı.

Kentin kongre potansiyelinin pazarlanabilmesi amacıyla Bursa’da kurulması planlanan kongre ve ziyaretçi bürosunun tüm yönleriyle ele alındığı toplantı hakkında konuşan TUGEV İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu İcra Kurulu Üyesi Dr. Özen Dallı, “Toplantıda kongre ve turizm hakkındaki birçok konuyu görüştük. Ben de İstanbul deneyimlerimden yararlanarak Bursa’da kongre faaliyetlerinin hızlandırılması ile Kongre ve Ziyaretçi Bürosu kurulması hakkında görüşlerimi sundum. Arzumuz bu kadar turizm potansiyeli olan Bursa’da faaliyetleri biraz daha canlandırmaktır. Daha fazla yerli ve yabancı turistin buraları ziyaret etmesi için gerekli tedbirlerin alınmasını arzu ediyoruz” dedi.

Bursa’nın Bizans’tan sonra Osmanlı Hanedanlığı’na da merkezlik yaptığını, Cumhuriyet döneminde sürekli geliştiğini, şimdi ise büyük bir sanayi merkezi olduğunu hatırlatan Dr. Dallı, “Böyle bir merkeze bir yurt dışı bağlantısı kurulması, daha fazla insan getirilmesi için projeler oluşturulmalıydı. Buradaki yetkililer de bunları düşünüyor. Toplantıda bunları da konuştuk. Kongre sektörü, dünya genelinde turizm sektörünün parlayan bir segmentidir. Dünyada seyahat eden insanların yaklaşık 10’da biri, dünya turizm gelirlerinin yaklaşık 3’te biri bu sektörden kaynaklanıyor. Kongre turizmi, Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunabilecek yabancıların ülkemize gelmesi için cazip bir sektördür. Böyle bir potansiyeli bulunan Bursa da merkez haline gelmesin? İstanbul, İzmir, Antalya gibi birçok Anadolu şehrinin yanında bu potansiyeli değerlendirmek istedik. Bursa Valiliği’nin, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, üniversiteler, özel sektör, otelciler ve seyahat acenteleri ile işbirliği yaptığını gördük. Buradaki işleri formüle edeceklerdir. Biz de kendilerine yardımcı olmak için çaba göstereceğiz” diye konuştu.

Merinos AKKM Genel Koordinatörü Mehmet Semih Pala ise, büyüyen ve gelişen Bursa’nın dünyaya açılan yüzü olan Merinos AKKM’nin gelişmesi ve uluslararası kongrelerin kente çekilmesi için değişik çalışmaların yapıldığını belirtti. Buna paralel olarak toplantıda, Bursa’nın daha fazla turist çekmesi, kongre turizmi alanında gelişmesi için bir fikir birliği oluştuğunu kaydeden Pala, “Uluslararası kongrelerin Bursa’ya getirilebilmesi için çok farklı çalışmalar yapılması gerekiyor. Şehre turistlerin çekilmesi için başta Bursa Valiliği olmak üzere Bursa Büyükşehir Belediyesi ve tüm bileşenler çalışmalarına başladı. Bursa Valiliği tarafından yapılan çalışmalara Bursa Büyükşehir Belediyesi ve diğer tüm bileşenler her zaman destek vermektedir. Bu toplantıda da Bursa’da kongre ve ziyaretçi bürosu kurulması noktasında fikir birliğine varıldı” dedi.

Toplantıda, TUGEV İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Özen Dallı ile fikir alışverişinde bulunulduğunu anlatan Pala, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen ve yönetilen, bir yılda 500 bin kişi hareketinin oluştuğu Merinos AKKM’yi daha çok uluslar arası alana açabilmenin gayreti içerisinde olduklarını söyledi. Pala, bu yönde yapılan tüm çalışmalara destek verdiklerini ifade etti.

Toplantıya katılan kurum temsilcilerine Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Merinos AKKM’nin tanıtıldığı broşürlerden oluşan set hediye edildi. Daha sonra ise Merinos AKKM Genel Koordinatörü Mehmet Semih Pala tarafından İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu İcra Kurulu Üyesi Dr. Özen Dallı ve diğer konuklara kongre merkezi gezdirildi. Böylesi devasa bir tesisi işleten Bursa Büyükşehir Belediyesi yetkililerini tebrik eden Dallı, Merinos AKKM’nin Atatürk’ten bu yana nelerin yapıldığını, memleketin nasıl kalkındığını çok net gösterdiğini söyledi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 13.07.2011 | Okunma sayısı:5619

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu