Anasayfa   /    Geri   /    Site İçi Arama   /    Site Haritası  /    English  

Anasayfa > Haberler

BURSA KIZ LİSESİ’NİN TARİHİ ÖLÜMSÜZLEŞTİ

Sitenizde Yayınlayın...

 
25 MAYIS 2012


BASIN BÜLTENİ

BURSA KIZ LİSESİ’NİN TARİHİ ÖLÜMSÜZLEŞTİ
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN KENT BELGELİĞİNE KAZANDIRILAN BURSA KIZ LİSESİ (BURSA KIZ MUALLİM MEKTEBİ) KİTABI, OKUL YÖNETİCİLERİ, EĞİTMENLERİ VE MEZUNLARININ GURURU OLDU.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, “KENTİN DEĞERLERİ CANLANDIKÇA, BURSA BİR TURİZM KENTİ VE MÜZE KENT OLMA YOLUNDA İLERLİYOR” DEDİ.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve kentin köklü eğitim kurumlarından olan Bursa Kız Lisesi’nin tarihinden bugüne kadar tüm yönleriyle ele alınarak Bursa belgeliğine kazandırılan Bursa Kız Muallim Mektebi kitabı, okul yöneticileri, öğretmenleri ve mezunlarına duygusal anlar yaşattı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Mahkeme Hamamı bünyesindeki Candarlı İbrahimpaşa Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Bursa Kız Lisesi kitabı tanıtım toplantısında, kentin kültürel değerlerini gün yüzüne çıkaran çalışmalarının aralıksız devam ettiğini söyledi.
Bursa’nın birçok zenginliğin adresi olduğunu belirten Başkan Altepe, “Kentler, kültürlerin ve medeniyetlerin yatağıdır. Bir tarih başkenti olan Bursa, birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir kenttir. Bizler de bu güzel şehrin değerlerini öne çıkaran çalışmalara devam ediyoruz. Hem Cumhuriyet dönemi, hem Osmanlı dönemi eserlerini, surları ayağa kaldırıyoruz. Buralar daha sonra da işlevlendirilerek yaşanabilir kültür ve sanat alanları, sosyal merkezler haline getiriliyor. Kentin değerleri canlandıkça Bursa da bir turizm kenti ve müze kent olma yolunda ilerliyor” diye konuştu.

“Köklü eğitim kurumlarımızın tarihini kitaplaştırıyoruz”
Başkan Altepe, Bursa’nın spor yaşamından el sanatlarına, tarihi mahallelerinden köylerine kadar pek çok tarihi ve kültürel eserlerin değerlendirilerek kente kazandırıldığını söyledi. Kentin önemli okullarının tarihiyle yaşatılması gerektiğine de dikkati çeken Başkan Altepe, “Köklü eğitim kurumlarımızın tarihini, çalışmalarını, değerlerini de kitaplaştırıyoruz. Bursa tarihinde önemli yeri olan, güçlü ve renkli bir mazisi bulunan Bursa Kız Lisesi adına da Bursa Araştırmaları Merkezi çalışmalarıyla bir eser hazırladık. 1854 yılında eğitim faaliyetlerine başlayan ve 1914 yılından bu yana da Bursa Kız Muallim Mektebi olarak hizmet vermiş olan okul, 1949’dan sonra da Bursa Kız Lisesi olarak sürdürmüş, bugüne dek binlerce mezun vermiş. Bu okul birçok bilim insanı, öğretmenler, sanatçılar, iş kadınları yetiştirmiş, Türkiye’ye her alanda önemli kişiler kazandırmış ve birçok ilke de imza atmıştır” dedi.
Bursa Kız Lisesi’nin Bursa’nın sosyal ve sanatsal hayatına katkı sağladığını dile getiren Başkan Altepe, “Öğrencilerinin vizyon sahibi olarak yetişmesine olanak sunan ve Bursa’nın gelişmesinde önemli katkıları olan Bursa Kız Lisesi’nin kent ve Türkiye tarihine adını yazdıran sportif başarılarından, 1960’lı yıllarda kurulan Türkiye’nin tek kız bando takımına kadar, Kız Lisesi’nin tarihine dair tüm birikimleri bu kitapta bulabileceksiniz. Çok değerli bir eseri daha Bursa’ya kazandırmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

“Okulu daha yakından tanıdım”
Bursa Kız Lisesi Müdürü Yücel Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin Bursa ve Türkiye’nin yanı sıra yurtdışında da tarihi mirası ayağa kaldırması çalışmalarını bildiğini belirterek, “Bu eğitim kurumunun tarihini bilmek ve burada yetişenleri tanımak çok önemli. Ben 2 yıldır bu okuldayım ve bu eser sayesinde görev yaptığım okulu daha yakından tanımış oldum. Eğitim camiasına çok değerli bir eser kazandırıldı. Değerli katkılarından dolayı teşekkür Başkan Altepe’ye teşekkür ediyorum” dedi.
Öztürk, konuşmasının ardından Bursa’nın değerlerine değer katan Başkan Altepe’ye teşekkür plaketi verdi.

“Bu okulun kültürüne sahip çıkalım”
Bursa Kız Lisesi eski Müdürü Sadettin Pircioğlu, okuldaki görevi boyunca söylediği bir sözü hatırlatarak, “Bursa Kız Lisesi’nin her yeri hatıralarla dolu. Benim her zaman öğrencilerime söylediğim bir söz vardı. “Bursa Kız Liseli olmak bir ayrıcalıktır. Kız Lisesi’nin çatısında kiremit olmak bile çok önemlidir” derdim. Meslek hayatım boyunca çok yerde görev yaptım ancak hiçbir görevim, burada yaşadığım duyguyu bana yaşatmadı. Şu anda Bursa Kız Lisesi ile fiziksel bir bağım olmamasına rağmen, bu okulun çatısında bir dönem bir kiremit olduğum için şükrediyorum” diyerek yaşadığı mutluluğu paylaştı.
Bursa Kız Lisesi bandosunun başarılarını da hatırlatan Pircioğlu, “Hafızasını yitiren, kültürüne sahip çıkan okullar sağlıklı yaşayamazlar. Bursa Kız Lisesi’ne bir şekilde emek verenlerdenseniz, göreviniz her ne olursa olsun bu okulun kültürüne sahip çıkalım” dedi.

Hatıralar canlandı
Eşi Bursa Kız Lisesi’nden mezun olan Büyükşehir eski Başkanı Erdem Saker ile Mudanya Belediye Başkanı ve Bursa Kız Lisesi eski Müdürü Hasan Aktürk de Bursa Kız Lisesi’nin tarihi boyunca önemli başarılara damgasını vurmuş bir okul olduğunu kaydederek, Başkan Altepe’ye teşekkür ettiler.
Bursa Kız Lisesi’ne 30 yıl emek veren Zafer Ağaoğlu da Bursa Kız Lisesi kitabının okula armağan edilmesinden dolayı duyduğu gururu anlattı. Bursa Kız Lisesi mezunları ve öğretmenleri de kitaba emeği geçenlere teşekkür ederek, önemli bir hatıraya imza atıldığını belirttiler. Duygularını kelimelerle ifade eden mezunlar, Bursa Kız Lisesi’nin adının uzun yıllar yaşatılması gerektiğini söylediler. Okulun 2001 yılı mezunu Fatma İmamoğlu ise Bursa Kız Lisesi’nin yenilenen kütüphanesine yeni ve çağdaş kitaplar kazandırılması konusunda Bursalılardan destek istedi.
Bursa Kız Lisesi kitabının tanıtım toplantısına, okulun yöneticileri, öğretmenleri, eski mezunları, emekli öğretmenleri ve Bursa Kız Lisesi Derneği üyeleri de katıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ


10354_Kz_Lisesi_201205251252.doc
Tüm Ekleri İndir

Haber Yayın Tarihi: 25 Mayıs 2012 Saat 16:09

Okunma Sayısı: 7580

 
< Önceki HaberSonraki Haber >

Diğer Haberler

Bursa Büyükşehir Belediyesi Haber Arşivi

 Sosyal Medya
 E-Bülten Üyeliği
sinema
Bursa Mobil Eğitim Projesi
hal fiyatları
yayınlarımız
merinos akkm
Anasayfa  /    Geri   /   Site İçi Arama   /   Site Haritası   /    İletişim  /   Sık Kullanılanlara Ekle      

Bursa Büyükşehir Belediyesi Zafer Mah. Ankara yolu Caddesi. No: 1 P.K.16270 Osmangazi/BURSA
Tel : 444 16 00
E-Posta: alo153@bursa.bel.tr
Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Şb.Md. © Tüm Hakları Saklıdır.
www.bursa.bel.tr Haber Ajanslarının resmi abonesidir.
Site Kullanım Şartları