Haberler

Bursa Kent Konseyi’ne Amerikalı akademisyen konuk

Font Boyutu

24 KASIM 2013

BASIN BÜLTENİ

Bursa Kent Konseyi’ne Amerikalı akademisyen konuk
- ABD Louisiana Eyaleti’nde bulunan Southern Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Dekanı Prof. Dr. Barbara Carpenter ve Türkiye Temsilcisi Doç. Dr. Osman Kandara, Bursa Kent Konseyi’ni ziyaret etti.

BURSA – ABD Southern Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Dekanı Prof. Dr. Barbara Carpenter ve Southern Üniversitesi Türkiye temsilcisi Doç. Dr. Osman Kandara, Bursa Kent Konseyi (BKK) Başkanı Semih Pala’yı ziyaret ederek kent konseylerinin yapısı hakkında bilgi aldı.

ABD Louisiana eyaletinin başkenti BatonRouge’da bulunan devlet üniversitelerinden Southern Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Dekanı Prof. Dr. Barbara Carpenter ve Southern Üniversitesi Türkiye temsilcisi Doç. Dr. Osman Kandara, BKK Başkanı Semih Pala’yı ziyaret etti. Ziyarette, BKK Başkan Yardımcısı M. Necati Şahin, Yerel Gündem Şube Müdürü Neslişah Kuşku, Kültür Sanat Çalışma Grubu Temsilcisi Gülay Ünal ve çalışma grubu üyeleri hazır bulundu.

Kent konseylerinin demokrasi kültürü açısından önemli olduğunu söyleyen Semih Pala, 4 Meclis, 30 çalışma grubu ve yüzlerce gönüllüyle beraber Bursa’ya ve şehre faydalı işler yaptıklarını belirtti. Ayda ortalama 120 faaliyet yaptıklarını hatırlatan Pala, “Türkiye’nin en güçlü ve en aktif kent konseyi durumundayız. Yerel, ulusal ve uluslararası çalışmalara imza atıyoruz. Bursa Kent Konseyi seçimle işbaşına gelen yürütme kurulu tarafından yönetiliyor. Çalışmaları ise tamamen gönüllülük esasıyla yapılıyor. Kent konseylerinin herhangi bir bütçesi yok. Bu noktada yerel yönetimler devreye giriyor ve kanuni zorunluluk olarak kent konseylerine destek oluyorlar. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin sosyal çalışmalara yatkın olması sayesinde Türkiye’nin en iyi kent konseyi konumuna geldik. Bir çatı kuruluşu olarak kamu ve sivil toplum kuruluşlarını buluşturuyor, vatandaşlara söz hakkı veriyoruz” dedi.
Bursa’da 2 devlet, 1 de vakıf üniversitesi bulunduğunu ifade eden Pala, Gençlik Meclisi’nin üniversitelerin öğrencileri ve yöneticileriyle iletişim halinde olduğunu ve ortak çalışmalar yaptığını dile getirdi. Pala, Gençlik Meclisi üyelerinin diğer ülkelerdeki gençlerle iletişim kurup karşılıklı gidip gelerek projeler yürüttüğünü de hatırlattı.
Prof. Dr. Barbara Carpenter ise, Türkiye’ye ikinci kez geldiğini ve çok beğendiğini söyledi. Farklı şehirlere uğrayarak görüşmeler yaptıklarını, Bursa’yı ise hayran kaldığını belirten Carpenter, misafirperverliklerden dolayı Bursalılara teşekkür etti.
Ziyaretin sonunda BKK Başkanı Semih Pala, Prof. Barbara Carpenter’e plaket ve kent konseyinin anlatan kitap seti hediye etti. Kültür Sanat Çalışma Grubu üyeleri ise Carpenter ve Osman Kandara’ya günün anısına İznik çinisi ve filografi çivi sanatı yapımı tablo hediye etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 

Tarih: 24.11.2013 | Okunma sayısı:1745

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir