Haberler

BURSA KENT KONSEYİ’NDEN STK’LARA KAPASİTE GELİŞTİRME DESTEĞİ

Font Boyutu

 

9 Mayıs 2010

BASIN BÜLTENİ

BURSA KENT KONSEYİ’NDEN STK’LARA KAPASİTE GELİŞTİRME DESTEĞİ
- BURSA KENT KONSEYİ, TÜM SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ KAPASİTELERİNİ GELİŞTİRME VE DAHA ETKİN FAALİYETLERDE BULUNMALARI İÇİN KAPASİTE GELİŞTİRME EĞİTİMİ DÜZENLENDİ.
- BURSA KENT KONSEYİ BAŞKANI MEHMET SEMİH PALA, CUMHURİYET TARİHİNDE KENT KONSEYLERİNDEKİ GİBİ GENİŞ BİR ÖRGÜTLENME AĞININ HİÇBİR KURUMDA BULUNMADIĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa’da herkese ve herkesime söz hakkı vererek sivil toplum kuruluşlarının çatı örgütlenmesi olarak kısa sürede yeni bir ‘Bursa markası’ olma yolunda önemli bir yol alan Bursa Kent Konseyi, kentteki tüm sivil toplum kuruluşlarının daha etkin konuma gelebilmesi için ‘Sivil Toplum Kapasite Geliştirme Eğitim Programı’ düzenlendi.

Bursa Kent Konseyi’nin, İl Dernekler Müdürlüğü ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi işbirliğiyle düzenlediği eğitim programına, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri yoğun ilgi gösterdi. Eğitim programının açılışında yaptığı konuşmada kent konseylerinin önemine vurgu yapan Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Yerel Gündem 21 geleneğinden gelen ve günümüz şartlarına uyarlanan kent konseylerinin yerel demokrasi platformu haline geldiğini söyledi.

“Gücümüzün bilincinde olmalıyız”
Bursa Kent Konseyi’nin de Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle kısa sürede kurumsallaşmasını tamamlandığını hatırlatan Pala, Türkiye’ye örnek olacak çalışmalarının geçtiğimiz haftalarda ziyarete gelen Birleşmiş Milletler Konseyi temsilcisi tarafından da dünyada örnek gösterildiğini belirtti. Kent konseyleri bünyesinde valilik, kaymakamlık, muhtarlık, dernekler, sendikalar, meslek örgütleri, akademik odalar gibi tüm kent dinamiklerinin yer aldığını ifade eden Pala, “Cumhuriyet tarihinde böylesine bir örgütlenme hiçbir kurumda olmadı. Bu nedenle Kent konseyi olarak gücümüzün bilincinde olmalıyız” dedi.

“Sorumluluğumuzun farkındayız”
Kent yaşamını yakından ilgilendiren pek çok konunun yasal olarak kent konseylerinin sorumluluğunda olduğunun altını çizen Pala, “Kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmek gibi önemli konular bizim sorumluluğumuzda. Biz de sorumluluğumuzun bilincinde olarak toplumsal denge çizgimizi her zaman koruyacağız” diye konuştu.
Eğitim programına katılan İl Dernekler Müdürü Osman Dikmen de sivil toplum kuruluşlarına daha etkin faaliyetlerde bulunmaları için gereken desteği vereceklerini vurguladı.
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 09.05.2010 | Okunma sayısı:4180

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir