Haberler

'BURSA KENT KONSEYİ'NDEN ÖRNEK SOSYAL SORUMLULUK ÇALIŞMASI

Font Boyutu

 Bursa Kent Konseyi kadın ve çocuk meclisleri tarafından Özel Hayat Hastanesi işbirliğiyle düzenlenen ‘Grip ve Sağlık’ konulu seminerde, Hayat Hastanesi Başhekimi Ahmet Özkul, vatandaşları domuz gribinden korunmak için yapılması gerekenler hakkında bilgilendirdi.

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen seminere konsey üyesi çocuklar ve kadınlarla çok sayıda vatandaş katıldı. Bursa Kent Konseyi’nin vatandaşları sağlıkla ilgili bilgilendirmesinin önemli olduğunu söyleyen Özkul, ateşli ve bulaşıcı bir hastalık olan gripten korunma konusunda kent içindeki otobüsler ve kalabalık mekanlar gibi toplu kullanım alanlarına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Gribin ‘damlacık’ ve ’damlacık çekirdekleri’ denilen hapşırma ve öksürme ile çok çabuk yayıldığını ifade eden Özkul, “Toplumumuzda çok yaygın olan kucaklaşma ve öpüşme alışkanlığımız var. Bunu artık mümkün olduğunca yapmamaya dikkat etmeli, hatta tokalaşmayı bile ortadan kaldırmalıyız” dedi.

Stres de grip sebebi
Hapşırma ve öksürme sırasında ağzın mendille veya dirsekle kapatılması gerektiğini sözlerine ekleyen Özkul, “Gripten korunmak için vücut direncini düşürmemeye ve üşütmemeye dikkat edilmelidir. Vücut direncini düşürdüğünden stres ve sıkıntıya da engel olunmalıdır. Aynı zamanda beslenmeye de özen gösterilmeli, C vitamini içeren sebze ve meyveler tüketilmelidir. Özellikle nar ve Trabzon hurması gibi C vitamini zengin gıdalara ağırlık verilmelidir” diye konuştu.

Etkinliğe katılarak Özkul’a merak ettikleri konularla ilgili sorular da soran vatandaşlar, grip hakkında bilinmeyenlerin anlatıldığı semineri düzenleyen Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kent Konseyi’ne teşekkür ettiler.

Tarih: 12.12.2009 | Okunma sayısı:3817

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir