Haberler

BURSA KENT KONSEYİ’NDEN KADINLARA DESTEK

Font Boyutu

 
17 HAZİRAN 2011

BASIN BÜLTENİ

BURSA KENT KONSEYİ’NDEN KADINLARA DESTEK
- BURSA KENT KONSEYİ KADIN MECLİSİ İLE DORUK HASTANESİ’NİN ORTAKLAŞA DÜZENLEDİĞİ KONFERANSTA, KADINLARA ÜROJİNEKOLOJİ KONUSU HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ.

BURSA – Bursa Kent Konseyi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Kadın Meclisi, kadınlara yönelik bilgilendirme toplantıları sürdürüyor. Doruk Hastanesi işbirliğiyle düzenlenen konferansta kadınlara ürojinekoloji hakkında bilgi verildi.

Tayyare Kültür Merkezi’nde (TKM) gerçekleştirilen konferansa, Kadın Meclisi üyeleriyle beraber çok sayıda vatandaş katıldı. Konferansın açılışında konuşan Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Kadriye Sarıbıyık, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bursa’da yaşayan kadınların kendi sıkıntılarına sahip çıkmaları gerektiğini söyleyen Başkan Sarıbıyık, bu yüzden karar alma süreçlerine katılımı sağlamak amacıyla bir araya geldiklerini belirtti. Sarıbıyık, Kadın Meclisi’nin birçok farklı kurumu temsil eden kadınların bir araya geldiği demokratik bir yapı olduğunu vurguladı. Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin hukuk, sağlık, eğitim, istihdam ve siyaset alanlarında faaliyet gösteren çalışma grupları bulunduğunu anlatan Sarıbıyık, “Sağlıklı yaşam insan hayatının en temel hakkıdır. Bu düşüncelerimiz sebebiyle Kadın Meclisi ve Doruk Hastanesi ortaklığında düzenlemiş olduğumuz Kadın Hastalıkları ve Ürojinekoloji konulu konferansımızın tüm kadınlara faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Doruk Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Erdoğan Aslan, ‘ürojinekoloji, ürojinekolog ve ürojinekoloji’ kapsamına giren hastalıklar hakkında bilgi verdi. Dr. Aslan, “Ürojinekoloji, kadınlardaki idrar kaçırma, rahim ve mesane sarkmaları gibi pelvis tabanının anatomik ve fonksiyonel bozukluklarını inceleyen, tanı ve tedavisini uygulayan, kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığının bir üst ihtisas alanıdır. Fakat ülkemizde ürojinekoloji bir üst ihtisas olarak bir kimlik kazanamadığı için henüz bu unvanı tabelasında taşıyan bir doktora rastlamanız mümkün değildir. Ancak Türk Ürojinekoloji ve Pelvik Rekonstrüktif Cerrahi Derneği tarafından bu konudaki çalışmalar bakanlık boyutunda devam etmektedir” diye konuştu.

İdrar kaçırmanın birçok farklı tipi bulunduğunu ve bu tiplere göre farklı tedavi yöntemleri uygulandığını, tipleri bilmeden tedavileri uygulamanın doğru olmadığını ifade eden Dr. Aslan, toplantının son bölümünde kadınların sorularını cevapladı.

Konferansın sonunda Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Kadriye Sarıbıyık ve yürütme kurulu üyeleri, konuşmacı Doç. Dr. Erdoğan Aslan’a teşekkür belgesi takdim etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 17.06.2011 | Okunma sayısı:5485

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir