Haberler

BURSA KENT KONSEYİ’NDEN ANASİAD’A ZİYARET

Font Boyutu

 21 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

BURSA KENT KONSEYİ’NDEN ANASİAD’A ZİYARET
- BURSA KENT KONSEYİ BAŞKANI MEHMET SEMİH PALA, ANASİAD GENEL BAŞKANI EYÜP KUTLUCAN’I MAKAMINDA ZİYARET EDEREK “SİGORTA BORÇLUSU KAVRAMININ ORTADAN KALDIRILMASI”NI SAĞLAYACAK ÇÖZÜM ÖNERİSİNİ ANLATTI.

BURSA – Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Anadolu Sanayici ve İş Adamları Derneği (ANASİAD) Genel Başkanı Eyüp Kutlucan’ı ziyaret ederek, sanayicilerin üzerindeki sigorta borcunun kaldırılmasına katkı sağlayacak olan çözüm önerisini anlattı.

ANASİAD Genel Merkezi’nde gerçekleşen ziyarette Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, ANASİAD Genel Başkanı Eyüp Kutlucan, ANASİAD Genel Başkan Yardımcısı Taner Eke, ANASİAD Bursa Şube Başkanı Erol Dağlıoğlu ve Bursa Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Cemil Tekin hazır bulundu.

İş dünyasının sigorta konusunda çektiği sıkıntıların çözümü için geliştirilen öneri hakkında bilgi veren Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Türkiye’nin en aktif kent konseyi olarak yasanın kendilerine verdiği görevi sonuna kadar yerine getirdiklerini söyledi. Kent konseylerinin görev alanı içerisindeki konularla ilgilendiklerini belirten Başkan Pala, “Bursa’nın konularıyla, katılımcı derneklerimizin konularıyla ilgileniyoruz. Bunlardan bir tanesi de iş dünyasının önündeki sigorta ve vergi sistemiyle ilgili zorluklardır. ‘Vergi ve sigorta borçlusu üreten sistem’ ile mücadeleyi başlattık. Geçtiğimiz günlerde Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi İstihdam ve Kariyer Çalışma Grubu’nun bir toplantısı oldu. Çalışmalarımızı da bu toplantıyla başlatmış olduk” dedi.

Çalışmaların içerisine somut örnekleri koyarak sisteme duyarlı ve sonuç alıcı yaklaştıklarını gösterdiklerini ifade eden Başkan Pala, “Öncelikle sigorta borçlusu kavramını rahatlıkla ortadan kaldırabiliriz. Bunu yapabilecek çok net bir çözüm vardır. Acilen sonuca giderek iş dünyasının üstündeki sıkıntıların giderilmesi gerekir. Bu yüzden çalışmaların başlatılmasını istiyoruz. Bunların detaylarıyla ilgili konular oturulup konuşulur. Öncelikle istihdam alanı açan iş dünyasının önündeki engellerin kaldırılmasını ustalık dönemi iktidarından, Başbakanımızdan ve hükümetimizden istiyoruz. Bu noktada Bursa Kent Konseyi olarak üstümüze düşen her türlü çalışmayı yapacağız” diye konuştu.

ANASİAD Genel Başkanı Eyüp Kutlucan ise, Bursa Kent Konseyi”nin ortaya koyduğu çözüm önerisinin çok doğru ve tartışılamaz olduğunu dile getirdi. Bu konuda her zaman destek olabileceklerini anlatan Kutlucan, “Ancak bunların olabilmesi için de yatırımın önündeki engellerin ortadan kaldırılması gerekir. Yatırım olduktan sonra istihdam olacaktır. Yatırım için gerekli olan ruhsatı alabilmek için 5 sene uğraşıyorsunuz. Amerika ve AB ülkelerinde ise beyan esastır. ‘Projeni getir ve git başla’ diyor. Biz de ise 79 klasör evrak, 371 imza gerekiyor. 5 senede adamları ancak buluyorsun. Bu süre zarfında da ortaklardan birisi ölüyor ve şirket batıp gidiyor. Türkiye’de de beyan esas olmalıdır. Bırak işimi yapayım. Ben bürokrasiyle uğraşmayayım. Bu kadar çok uğraşacaksam da bürokrasi benim arkamdan gelsin” dedi.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala’nın yatırımların önündeki engellerin kaldırılması için de çözüm önerisi getirmesini temenni ettiğini söyleyen Kutlucan, “Çok güzel bir çalışma ortaya çıkmış. Bu öneri bizlerin kırtasiye masraflarını da azaltacaktır. Yüreğinize sağlık. Bursa’dan başlatılan bu çalışma umarım tüm Türkiye’ye yayılır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın da Bursalı olması bir şanstır. Umarım bu döneme bunları yetiştiririz. Hiçbir sanayici ve iş adamı çılgın değildir. Kimse bu kadar bürokrasiyle uğraşmaya meraklı değildir. Uğraşmamızın nedeni de mecburiyettendir. Mecburiyetler kalkarsa çok rahatlarız” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 21.07.2011 | Okunma sayısı:5503

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu