Haberler

BURSA KENT KONSEYİ'NDE BÜYÜK BULUŞMA

Font Boyutu

Bursa Kent Konseyi’nin Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlediği “Bursa Konuşuyor” toplantılarının ilki çok büyük bir katılımla Tayyare Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, ‘Yaşanabilir bir Bursa’ konulu “Bursa Konuşuyor” toplantılarının açılışında yaptığı konuşmada, Kent Konseyi’nin yeni konsepti ile ilkelerinden ödün vermeden Bursa’ya ve Bursalılara hizmet edeceğini söyledi. Pala, Bursa Kent Konseyi’nin yasada belirlendiği gibi kent yaşamında, kent vizyonunu ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmek üzere çalışma hedefiyle yola çıktığını söyledi. Konuşma ve tartışma platformu özelliği ile Bursa Kent Konseyi’nin kentin sorunlarının medeni bir ortamda ele alınacağını yerel demokrasi isteyenlerin buluşma noktası olacağını belirtti. Pala, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin de destekleriyle çalışmalarına katkı sağladığını belirterek, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’nin katılımcı yönetim anlayışından aldığımız güçle Bursa’nın sorunları Bursa Kent Konseyi’nde tartışılacak. İşte başkanımız stadyum ve Uludağ konularında herkesin fikrini söylemesini istiyor. Bu anlayıştan kazanan Bursa olacak” diye konuştu.

 

“Bursa konusunda siyaset olmaz”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de yerelde yeni dönemin Bursa için güzel açılımlara sebep olmasını diledi. Medeniyetlere ev sahipliği yapan Bursa’nın yerelde farklı bir yönetim anlayışı ile Türkiye’ye örnek olacağını söyleyen Başkan Altepe, “Hoyratça tahrip ettiğimiz bu şehrin daha yaşanabilir olması, tarihi mirası gün yüzüne çıkması ve yeşiline yeniden kavuşması için çalışıyoruz. Bursa’nın bize verdiği güzelliklerine hizmet ederek karşılık vermek istiyoruz. Bundan dolayı katılımcılığa önem veriyoruz. ‘Ben yaptım oldu’ anlayışı içinde olmayacağız. Bursa konusunda siyaset olmaz. Bursa ve kentlilik bilincinin gelişmesi konusunda hepimize çok iş düşüyor. Bugüne kadar hizmet eden başta eski belediye başkanlarımız olmak üzere herkesin fikrini dinliyoruz. Bu şehrin kıt imkanları ile en güzel projeleri gerçekleştirmeye çalışıyoruz” dedi. Uludağ ve Stadyum başta olmak üzere gündemdeki konularla ilgili Bursa Kent Konseyi’nin görüşlerini beklediklerini dile getiren Başkan Altepe, “İstiyoruz ki, kentin sorunları için kafa yorulsun. Arkamızda böyle bir güçlü grubu görelim. Burada yapılan çalışmalar bize güç katacak. Bursa Kent Konseyi’ne katkı koyan herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Saker’den Altepe’ye teşekkür

Bursa Kent Konseyi’nin kuruluşunda büyük emeği olan Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erdem Saker ise Başkan Altepe’ye katılımcı yönetim anlayışından dolayı teşekkür etti. Bursa Kent Konseyi’nin yasadan önce Türkiye’de kurulan 2. Kent Konseyi olduğuna dikkati çeken Saker, “Yaşanabilir bir Bursa’da yaşayıp, yaşamak istemediğimizi kendimize sormamız lazım. Kenti yönetenler de kentin menfaati doğrultusundaki konularda kararlı olmalı. Halk da bu konuda cesaretli olup yöneticileri desteklemeli. Ben bu noktada Bursa Kent Konseyi’nin yararlı işlere imza atacağına yürekten inanıyorum. Önemli olan kararlı olmak, doğruları doğru yerde kullanmak” şeklinde konuştu.

Bursa Kent Konseyi üyelerinin yanı sıra toplantıya üniversite, dernekler, siyasi partilerin temsilcileri, akademik odalar ve muhtarların yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan yaklaşık 600 kişi katıldı. Toplantıda, çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri de Bursa ile ilgili konularda görüşlerini dile getirdi.

Tarih: 02.10.2009 | Okunma sayısı:4579

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir