Haberler

BURSA KENT KONSEYİ'NDE BÜYÜK BULUŞMA

Font Boyutu

Tarih ve kültür başkenti Bursa’yı dünya markası bir kent kimliğiyle buluşturmak için başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere kent adına yapılan tüm proje ve yatırımlara katılımcı yönetim anlayışı ile katkı sağlamak amacıyla oluşturulan Bursa Kent Konseyi’nin 1. Bursa Buluşması Merinos Parkı’nda gerçekleştirildi.
Bursa Kent Konseyi’nin yürütme kurulunun ve yenilenen yapısı ile hedeflerinin tanıtıldığı toplantı, valilik, Büyükşehir Belediyesi, kamu kurum ve kuruluşları, mahalle muhtarları, siyasi parti, üniversite, kamu kurumu niteliğindeki meslek kurumları, sendika, vakıf, dernek, basın mensuplarını ve kente gönül verenleri bir araya getirdi. Yaklaşık bin kişinin katıldığı buluşmada Bursa üzerine sohbetler yapılırken, kentin problemleri de farklı gruplar tarafından ele alındı.

“Bursa Kent Konseyi bir demokrasi değeridir”
Bursa Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyelerinin konukları kapıda karşıladığı toplantının açılış konuşmasını yapan Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Tahsin Bulut, Erdem Saker'in çabalarıyla ilk kez faaliyetine başlayan Bursa Kent Konseyi’nin, Türkiye'de 2. kent konseyi olarak kurulduğunu hatırlattı.
Bulut, "İşleyişi ve içeriği ile Türkiye'deki konseylere örnek olacak bir projenin içindeyiz. Yönetim yerine yönetişimin ikame edildiği, gizli ajandaların olmadığı, şeffaf tam bir demokrasi değeridir, Bursa Kent Konseyi. Kentsel gelişime akılcı bir şekilde katkı sağlayacak olan konsey, kentleşme sürecinde katılımcı mekanizmaların gücüyle Bursa'da kentin önceliklerinin doğru belirlenmesi, kent rantının belirli kesimlere değil yerel halkın tümüne eşit dağılması ve yerel yönetimin daha iyi olmasına destek sağlama gibi hedeflere sahiptir. Kent Konseyi, kente ve kentliye sahip çıkma ideali ile çalışmalarını sürdürecektir" diye konuştu.

“Bursa Kent Konseyi Türkiye’ye örnek olacak”
Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala, yaptığı konuşmada, kent için önemli bir adım olan konseyin Bursa’nın kültürel yaşamına da yeni bir soluk getireceğini ifade etti. Başkan Pala, “Bursa Kent Konseyi’nin Türkiye’ye örnek olarak geliştirilmesinden yanayız. Yeni formatı ile Bursa’ya katkılar sağlayacak olan Bursa Kent Konseyi, yasadan aldığı güçle bağımsız olarak çalışmalarını sürdürecek önemli bir kurumdur. Bursa’nın sorunlarının medeni bir atmosferde tartışılacağı kurumumuza desteğinizi bekliyoruz” diye konuştu.
Pala, Kent Konseyi’ne her türlü imkanı sağlayan Başkan Altepe’ye teşekkür ederken, yasanın verdiği Kent Konseyi’nin kuruluşu ile ilgili görevi hemen yerine getirerek Kent Konseyi’nin kurulmasını sağladığı için de Başkan Altepe’yi kutladı.

“Hiçbirimizin aklı hepimizin aklından üstün değildir”
Kent Konseyi 1. Bursa Buluşması’na katılan AK Parti Bursa Milletvekili Sedat Kızılcıklı, yaptığı konuşmada, “Hiçbirimizin aklı hepimiz aklından üstün değildir. 14 yıl önce kurulan ve bu yıl yenilenerek faaliyete başlayan Kent Konseyi ile demokrasi kültürünü olgunlaştırırsak geleceğimize katkı sağlayacağına inanıyorum. Bu sayede Bursa kazanacak, demokrasi kazanacak” şeklinde konuştu.
Milletvekili Ali Kul, Bursa’da yaşamanın bir ayrıcalık olduğunu belirterek, Bursa ile ilgili her konuyu Kent Konseyi’nde paylaşarak, gelecek nesillere övünülecek bir Bursa bırakmak için güzel çalışmalara imza atılacağına inandığını söyledi.

“Bursa’yı hoyratça kullandık”
Milletvekili Mehmet Emin Tutan, Kent Konseyi ile lafta değil icraatlarla yerelden genele katkı koyulacağının kaydederek, “Bursa’yı hoyratça kullandık. Son yıllarda kentimizi kendi ellerimizle katlettik. Ancak konsey sayesinde bu zararın telafi edileceğine inanıyorum. Başka Bursa yok” dedi.
Milletvekili Canan Candemir Çelik de Bursa’nın ilklere imza attığını belirterek, katılımcı demokrasi örneğinin şehre hayırlı olacağını ifade etti. Milletvekili Mehmet Ocakden ise konuşmasında, “Bursa’yı hep birlikte kendi kültürel değerlerimize uymayacak şekilde absürt bir görünüme büründürdük. Kent Konseyi’nde paylaşılacak yeni düşünceler, Bursa’nın önünü açacaktır” ifadesine yer verdi.

Kent Konseyi Bursa Buluşması’nda Milletvekili Hayrettin Çakmak ile Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, Keles Belediye Başkanı Mustafa Bektaş ve Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan da hazır bulundu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yurt dışındaki temasları nedeniyle katılamadığı toplantıda Büyükşehir eski Belediye Başkanı Erdem Saker, Bursa Kent Konseyi’nin ilk hayata geçirildiği dönemi anlattı.
Saker, “Bursa Kent Konseyi, Türkiye’de Urla’dan sonra 2. olarak oluşturuldu ve ????????????????????????’?’???????????????????????? ?             daha sonra bunu İzmir ve Antalya takip etti. Konseyin önemli bir maddesi var. Bu maddeye göre, Kent Konseyi’ndeki bir konunun Büyükşehir Belediye Meclisi’nce tartışılması kararı alınırsa, Büyükşehir Belediye Başkanı da konuyu dikkate almak durumundadır” dedi. Saker, Bursa Kent Konseyi’ni bugünkü duruma getirenleri de tebrik etti.

Tarih: 20.08.2009 | Okunma sayısı:5244

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir