Haberler

BURSA KENT KONSEYİ ÇOCUKLARIN YANINDA

Font Boyutu

 
4 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

BURSA KENT KONSEYİ ÇOCUKLARIN YANINDA
- BURSA KENT KONSEYİ BAŞKANI MEHMET SEMİH PALA, ‘DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ’ NEDENİYLE ÇOCUK MECLİSİ ÜYELERİYLE BİR ARAYA GELDİ.
- BURSA KENT KONSEYİ ÇOCUK MECLİSİ, ÇOCUKLARA ÇOCUK HAKLARINI TANITMAK İÇİN ÇALIŞMALAR YAPACAK.

BURSA –
Bursa Kent Konseyi Çocuk Meclisi üyeleri, ‘Dünya Çocuk Günü’nü Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde kutladı.

Çocuk Meclisi’nin sevincine ortak olan Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, gelecek nesilleri oluşturacak çocukların her türlü ayrımdan uzak sağlıklı birer birey olarak gelişimlerini tamamlamalarına önem verdiklerini söyledi.
Her yıl Ekim ayının ilk pazartesi gününün ‘Dünya Çocuk Günü’ olduğunu belirten Pala, konuşmasında, “Dünya Çocuk Günü evrenseldir. Çocuklara önem veren Birleşmiş Milletler Örgütü’ne üye tüm ülkeler aynı günde bu günü kutlayarak kitlesel iletişim organları aracılığıyla bugünün önemini vurgulamaktadır” dedi.
Dünyada çocuklar ile ilgili çalışmaların 1923 yılında 40 ülkenin katılımıyla yapıldığını hatırlatan Pala, “Cenevre kentinde bir araya gelen ülkeler Uluslararası Çocukları Koruma Birliği’nin oluşturmuştur. Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nın kurulmasından sonra bu birlik, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) adını almıştır. 1954 yılında da Ekim ayının ilk Pazartesi günü Dünya Çocuk Günü olarak kabul edilmiştir. İnsanlığın mutluluğu, dünyamızın güzelleşmesi, çocukların korunmasına ve iyi yetişmesine bağlıdır. Barış içinde yaşamak, güzellikleri paylaşmak, ancak eğitimle olur” diye konuştu.

Çocuklar haklarını öğrenecek
Dünya Çocuk Günü’nün çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçladığını da ifade eden Pala, çocukların iyi yetiştirilmesinin ulusların ortak sorunu olduğunu dile getirerek, Birleşmiş Milletler tarafından 1959 yılında daha iyi bir yaşam ve mutlu bir çocukluk için ‘Çocuk Hakları Bildirisi’nin yayınlandığını söyledi.
Bursa Kent Konseyi Çocuk Meclisi’nin çocukların kent yönetimindeki rolünün güçlendirilmesi, sürdürülebilir kalkınma konularında eğitilmeleri ve kent yönetimine aktif katılımda bulunmaları amacıyla çalışmalar yürüttüğünü kaydeden Pala, bu faaliyetleri kapsamında ‘İngilizce’, ‘Matematik’, ‘Türkçe’, ‘Satranç’, ‘Tiyatro’, ‘Resim’, ‘Müzik’, ‘Hızlı Okuma’ ve ‘Hafıza Teknikleri’ konularında gönüllü eğitimcilerin katkılarıyla çocuklara yönelik eğitimlerin gerçekleştirileceğini belirtti. Pala buna ek olarak, Bursa Kent Konseyi Çocuk Meclisi’nin Çocuk Hakları İl Çocuk Komitesi tarafından okullarda vereceği çocuk hakları eğitimlerine katılacağını anlattı.

Pala’ya destek teşekkürü
Bursa Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Mustafa Onur Tarlabölen de Pala’ya kendilerine verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Çocukların özgürce yaşama haklarının bulunduğunu belirten Tarlabölen, çocukların haklarını bilmeleri gerektiğini vurgulayarak, “Bugün Dünya Çocuklar Günü. Böyle bir günde çocukların da herkes gibi birer birey olduklarını ve çeşitli haklara sahip olduklarını bilmeleri gerekir. Çocuktan çocuğa eğitimin sürdürülmesine yönelik çalışmalar yürüterek konunun daha anlaşılır bir biçimde ele alınmasını sağlayacak, hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm çocuklara haklarını anlatan seminerler düzenleyeceğiz” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 04.10.2010 | Okunma sayısı:4350

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir