Haberler

BURSA KENT KONSEYİ CEP TELEFONU VE BAZ İSTASYONUNA DİKKAT ÇEKTİ

Font Boyutu

19 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

BURSA KENT KONSEYİ CEP TELEFONU VE BAZ İSTASYONUNA DİKKAT ÇEKTİ
- BURSA KENT KONSEYİ BURSA ÇALIŞMA GRUBU TARAFINDAN DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİYLE ‘CEP TELEFONLARI, BAZ İSTASYONLARI VE TOPLUMSAL KAYGILAR’ KONULU TOPLANTI DÜZENLENDİ.

BURSA – Bursa Kent Konseyi tarafından düzenlenen ‘Cep telefonları, baz istasyonları ve toplumsal kaygılar’ konulu toplantıda konuşan Doğuş Üniversitesi’nden Prof. Dr. Levent Sevgi, cep telefonuyla 5 dakikadan fazla konuşmanın zararlı olabileceğini belirtti.

Cep telefonu kullanımının hızlı bir artış göstermesine paralel olarak baz istasyonlarının da artış göstermesiyle gündeme gelen sağlık kaygılarına dikkat çekmek amacıyla Bursa Kent Konseyi Bursa Çalışma Grubu tarafından Doğuş Üniversitesi işbirliğiyle ‘Cep telefonları, baz istasyonları ve toplumsal kaygılar’ konulu toplantı düzenlendi. Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Enes Keskin ve Bursa Çalışma Grubu Temsilcisi İsmail Hakkı Kavurmacı’nın da katılığı toplantı öncesinde konuşan Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, farklı etkinlikler yapmaya devam ettiklerini söyledi. Türkiye’nin en güçlü kent konseyi konumundaki Bursa Kent Konseyi’nin her an etkinlik düzenlediğini belirten Başkan Pala, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destek ve katkılarıyla bir model olduklarını ifade etti.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan Doğuş Üniversitesi’nden Prof. Dr. Levent Sevgi, konunun 15 yıldır tartışıldığını, henüz bilinen şeylerin, bilinmeyenlerin yanında çok az kaldığını söyledi. Cep telefonları ve baz istasyonları hakkında henüz net, kesin ve bilimsel bir bilgi olmadığını hatırlatan Sevgi, “Bilgi yoksa şüphe ve risk olmalıdır. Şüphe ve riskte varsa insanın korkması gerekir. Korku varsa da temkinli davranmak en iyisidir. Ancak bunu paranoya mertebesine de getirmemek gerekir” dedi.

“Cep telefonuyla konuşmalar 5 dakikayı geçmemeli”
Bilimin net cevaplar verdiği alanlarda somut öneriler verilebileceğini anlatan Sevgi, “Cep telefonları ve baz istasyonları elektromanyetik kirliliktir. Bir bardak su içerseniz ferahlarsınız, ama 20 bardak su içerseniz ölebilirsiniz. Telefonla da ne kadar az konuşursanız, yarın olumsuz bir şey çıktığında o kadar kendinizi koruma altına almış olursunuz. Cep telefonunu kulağa dayayarak 5 dakika boyunca konuşmak kafa sıcaklığını 0.1 derece artırır. 10 dakikada 0.25, 20 dakikada ise 2 derece ve üstünde kafa sıcaklığı artar. Telefonla 5 dakika konuşanın 20 dakika konuşana göre riski her zaman daha azdır. Dolayısıyla konuşmalar 5 dakikayı geçmemelidir” diye konuştu.

“Her evde 3-4 tane baz istasyonu”
Doğduğundan itibaren hayatında cep telefonu bulunan yeni neslin daha fazla risk altında olduğunu kaydeden Sevgi, insanların kulaklık kullanarak konuşmak veya konuşmak yerine mesajlaşarak koruyucu önlemler alması gerektiğini vurguladı. Baz istasyonu konusuna da değinen Sevgi, cep telefonu kullanıcı sayısı artıkça yeni baz istasyonlarının da kurulması gerekeceğini söyledi. Sürekli tartışma konusu olan ‘Baz istasyonlarının kent dışına çıkarılmasının’ mevcut sistemle mümkün olmadığını da ifade eden Sevgi, yeni nesil sistemlerle her evde 3-4 tane baz istasyonu bulunacağını ancak elektromanyetik seviyenin de düşeceğini belirtti. Okul, hastane ve cami gibi yerlere baz istasyonu kurulması gerektiğini de söyleyen Sevgi, “Bunu 10 yıldır savunuyorum. Bir okulun tepesine kurduğunuz zaman baz istasyonu okulun dibini değil, çevresini aydınlatacaktır. Okulun olduğu bir bölgedeki binaya kurulursa okula yansıması daha fazla olur. Camilerinin yüksek tepelerine de kurulmasıyla elektromanyetik etkiler de azalmış olur” şeklinde konuştu.

Hızlı bir şekilde insan hayatında yerini alan cep telefonları hakkında rakamsal bilgiler de veren Sevgi, şöyle konuştu;
“2010 yılı sonu itibariyle dünyada 4 milyar insan, Türkiye’de 65 milyon insan cep telefonu kullanıyor. Türkiye’de son 3 yılda 45 milyon cep telefonu cihazı değiştirilmiş. Geçen sene 16 milyona Telekom Kurumu tarafından IMEI numarası verilmiş. Bunların parasal karşılığı da 2 milyar Avro’dur. Yani 2 milyar Avro’yu dışarıda cep telefonu üreten firmalara vermişiz. Bütün bilişim cihazlarının Türkiye pazarındaki yeri ise 35 milyar dolar civarındadır. 2010 yılındaki 185 milyar dolarlık toplam ithalatımızın 35 milyar dolarını bu cihazlara vermişiz. Bir IPhone 4’ün fiyatı bin 800 ile 2 bin 600 TL civarında değişiyor. Bir kilo buğdayın kilosu ise 50-60 kuruş civarındadır. Yani bir IPhone 4 telefon için 4 ton buğday satmanız gerekiyor. Bu da teknolojinin önemini gösteriyor”.

Konuşmanın ardından Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Enes Keskin ve Bursa Çalışma Grubu Temsilcisi İsmail Hakkı Kavurmacı tarafından Prof. Dr. Levent Sevgi’ye plaket takdim edildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 19.05.2011 | Okunma sayısı:4948

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu