Haberler

BURSA KENT KONSEYİ BURSA’NIN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYOR

Font Boyutu

7 KASIM 2010

BASIN BÜLTENİ

BURSA KENT KONSEYİ BURSA’NIN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYOR
- BURSA KENT KONSEYİ ÇEKİRGE ÇALIŞMA GRUBU TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN SEMİNERDE, PROF. DR. MEFAİL HIZLI, “TARİHTE ULUCAMİ VE SOMUNCU BABA” KONUSUNDA ÇALIŞMALARINI PAYLAŞTI.

BURSA – Bursa Kent Konseyi Çekirge Çalışma Grubu tarafından düzenlenen ‘Tarihte Ulucami ve Somuncu Baba’ konulu seminerde, İslam Dünyası’nın 5. makamı olan Ulucami ve ilk hatibi Somuncu Baba’nın yaşamı ile ilgili detaylar ele alındı.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, seminerin açılışında yaptığı konuşmada, kent konseylerinin milletin sesi olduğunu söyledi. Pala, “Bursa’da yaşamanın sorumluluğunu taşıyan insanlar olarak tarihiyle, doğasıyla, tüm güzellikleriyle Bursa’nın değerini bilmeliyiz. Geçmişte olduğu gibi bundan sonra da diğer kentlere ve dünyaya örnek olmak için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
Pala, Bursa Kent Konseyi’nin Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve gönüllülerin faaliyetleriyle çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Evliyalar şehri Bursa
AK Parti Bursa Milletvekili Ali Kul’un da izlediği seminerde ‘Tarihte Ulucami ve Somuncu Baba’ konusunda araştırmalarını paylaşan Prof. Dr. Mefail Hızlı, Bursa’nın değerleriyle ruhani bir şehir olduğunu söyledi. Bursa’da doğup, büyümüş olmanın ayrıcalık olduğunu düşünen Hızlı, “Evliyaların tercih ettiği bir şehirde yaşıyoruz. Bu şehirde yaşamak bu kentin değerlerini de bilmeyi gerektirir diye düşünüyorum. Vazgeçilmez bir şehirdir, Bursa” dedi.
İslam Dünyası’nın 5. makamı olan Ulucami’nin çok özellikli bir mekan olduğunu belirten Hızlı, “Bursa’nın yetiştirdiği en büyük sufi olan Somuncu Baba’nın hutbeye çıktığı Ulucami, Niğbolu Savaşı’ndan galibiyetle dönen Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılmıştır. Yıldırım Bayezid, Niğbolu’ya giderken savaşı kazanması halinde 20 tane cami yaptırmayı adar. Döndüğünde de damadı Emir Sultan ile konuşur. Emir Sultan’dan aldığı fikirle 20 kubbeli, 20 mescide karşılık gelen Ulucami’yi yaptırmaya karar verir. Ulucami’nin mimarının ise kim olduğu net olarak bilinmiyor” diye konuştu.

Somuncu Baba Bursa’yı terkeder
Ulucami’ye ‘büyük, yüce, ulu’ anlamlarına gelen “Cami-i Kebir” dendiğini de hatırlatan Hızlı, Somuncu Baba’nın da yine Emir Sultan’ın yönlendirmesiyle Ulucami’de hutbe verdiğini söyledi. Hızlı, “Camiler, İslam tarihinde Cuma günü açılır. Yıldırım Bayezid, damadı Emir Sultan’a, Ulucami’nin açılışının ardından ilk namazı kıldırmasını teklif eder. Emir Sultan ise “Hünkar, bu ruhaniyetli şehirde benden daha büyük alimler var” diyerek, Somuncu Baba’yı işaret eder. Somuncu Baba, evinde ekmek yapan ve bu ekmekleri sırtında taşıyıp sahaflar çarşısının olduğu yere kadar getirip satan bir müderristir. Somuncu Baba, ilk hutbeyi vermesinin ardından vatandaşların ilgisine boğulur. Yapısı gereği ilgiden sıkılan Somuncu Baba, iki öğrencisini de yanına alarak Bursa’yı terkeder” şeklinde konuştu.

“Değerlerimize sahip çıkalım”
Konuşmasında bereket arayanların gönüllerinin de bereketli olması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Mefail Hızlı’ya, seminerin ardından Bursa Kent Konseyi Çekirge Çalışma Grubu Temsilcisi Necati Şahin çiçek, AK Parti Bursa Milletvekili Ali Kul da plaket takdim etti. Seminerde çok duygulandığını ifade eden Kul, “Dünyanın en müstesna şehirlerinden biri olan Bursa’da yaşıyoruz, ancak kentin değerini bilmiyoruz. Değerlerimize sahip çıkalım” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 07.11.2010 | Okunma sayısı:6326

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir