Haberler

BURSA KENT KONSEYİ BAŞKANI MEHMET SEMİH PALA´DAN AÇIKLAMA

Font Boyutu

27.5.2011

BURSA KENT KONSEYİ BAŞKANI MEHMET SEMİH PALA
ÇARŞININ KAPILARININ AÇILMASI HAKKINDA
VALİLİK ve BELEDİYEYE YAZI GÖNDERDİ…


Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala’nın gönderdiği yazı metni şöyle :

Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi esnafıyla geçtiğimiz ay yapılan toplantıda “Çarşının Kapılarının Açık Tutulması” düşüncesi oy birliği ile kabul edilmiş bulunmaktadır.

Yapılan toplantıda;
1-) Bursa’nın “Turizm Kenti” olma yolunda hızla yol aldığı bir süreçte halkın ve kentimize gelenlerin çarşılarımıza belli bir saatten sonra giremediği ve gezemediği şartlarının devam etmesinin doğru olmadığı ve çarşıyı gezme hakkının önündeki engellerin ve kapıların kaldırılması gerektiği ortaya konulmuştur.

2-) 1980 li yıllarda anarşi nedeniyle Çakırhamam – Gökdere arasındaki tarihi çarşı ana aksı üzerinde bulunan Bakırcılar Çarşısı, Kapalı Çarşı ve Uzun Çarşıya konulan kapıların halkın geçişlerine yasak getirdiği, Bursalıların ve Bursaya gelen turistlerin akşam saatlerinde çarşıya girişlerine ve bu yolları kullanmasına engel olduğu ortaya konulmuştur.

3-) Bursa’nın turizm hamlesinde çarşılar yenilenirken, Cumhuriyet Caddesi taşıt trafiğine kapatılıp tramvay hattı ile yaya kullanımına açılıyor iken çarşıların kapılarının hala daha Bursalıların geçişlerine kapalı tutulmasının anlaşılamadığı ortaya konulmuştur.

4-) Alışveriş merkezlerinin saat 23.00’a kadar hizmet vermesine rağmen çarşının kapılarının çok erken saatlerde kapanmasının çarşı esnafını olumsuz etkilediği ve dengelerin alışveriş merkezleri lehine geliştiği ortaya konulmuştur.

Ortaya konulan görüşler çerçevesinde Çakırhamam Gökdere arasında bulunan Tarihi Çarşı Aksı üzerindeki Bakırcılar Çarşısı, Kapalı Çarşı ve Uzun Çarşıda bulunan halkın geçişini engelleyen kapıların kaldırılması gerekmektedir.

Ortaya konulan görüş ve düşünceleri gereği için bilgilerinize sunarım.

Saygılarımızla.Mehmet Semih PALA
İnşaat Mühendisi
Bursa Kent Konseyi Başkanı
 

Tarih: 27.05.2011 | Okunma sayısı:8550

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir