Haberler

Bursa Kent Konseyi 135 akülü aracı engellilere teslim etti

Font Boyutu

30 ARALIK 2014

BASIN BÜLTENİ

BURSA KENT KONSEYİ 135 AKÜLÜ ARACI ENGELLİLERE TESLİM ETTİ
- BURSA KENT KONSEYİ (BKK) ENGELLİLER MECLİSİ TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN ‘PLASTİK KAPAKLAR ENGELLİ ARACINA DÖNÜŞÜYOR’ PROJESİ KAPSAMINDA BUGÜNE KADAR TOPLAM 135 AKÜLÜ ARAÇ İHTİYAÇ SAHİBİ ENGELLİ VATANDAŞLARA TESLİM EDİLDİ.

BURSA - Bursa Kent Konseyi (BKK) Engelliler Meclisi tarafından yürütülen ‘Plastik Kapaklar Engelli Aracına Dönüşüyor’ projesi kapsamında bugüne kadar toplam 135 akülü araç ihtiyaç sahibi engellilere dağıtıldı.

Engelli vatandaşların hayattan kopmayarak engelsiz bir şekilde yaşamlarını sürdürmelerini amaçlayan BKK Engelliler Meclisi, 100 adet akülü sandalye hedefiyle başlattığı ‘Plastik Kapaklar Engelli Aracına Dönüşüyor’ projesi tüm hızıyla devam ediyor. Proje kapsamında daha önceden dağıtılan 115 akülü sandalyenin ardından 20 araç daha ihtiyaç sahiplerine törenle teslim edildi. BKK ofislerinde düzenlenen törene, BKK Başkanı Semih Pala, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Neşet Çakmaklı, BKK Genel Sekreteri Enes Battal Keskin, Engelliler Şube Müdürü Ümit Korkmaz, Yerel Gündem Şube Müdürü Neslişah Kuşku, belediye yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kent konseyi gönüllüleri ve engelli yakınları katıldı.

BKK Semih Pala, beraberce işler yapabilmek ve insanların birbirine destek olmasını sağlamak için proje başlattıklarını hatırlattı. Bünyelerinde bulunan 4 meclis arasında Engelliler Meclisi’nin çok aktif olduğunu söyleyen Pala, tüm meclislerin, 30 çalışma grubunun ve katılımcıların yılda 1500 etkinlik yaptığını belirtti. Büyükşehir Belediyesi’nin de destekleriyle Türkiye’nin en büyük ve en güçlü kent konseyi haline geldiklerini ifade eden Pala, “BKK Engelliler Meclisi organizasyonuyla, SOMER ve Emniyetli Geri Dönüşüm firmasının katkılarıyla engelli kardeşlerimize akülü araç temini noktasında Türkiye’de tek yasal projeyi yürütüyoruz. Belediyenin şube müdürleri ve ilgili yöneticilerden oluşan kurul, tespit edilen kriterlere uygun ihtiyaç sahiplerine araçları teslim ediyor. İlk etapta belirlenen 100 akülü araç hedefini aştık. Şuana kadar plastik kapakla alınan 101 akülü araç ve 14 tane bağışlanan aracı engellilere teslim ettik. Şimdi de 20 adet akülü sandalyeyi veriyoruz. Böylelikle toplam 135 akülü aracı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmış olduk” dedi.
Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere belediyelerin gizlice birçok engelliye akülü sandalye bağışladığını anlatan Pala, BKK’nin ise insanlar arasındaki dayanışmayı artırmak amacıyla hayırlı işi açıktan yaptığına dikkat çekti. Bursa Kent Konseyi’nin Türkiye’de eşi emsali olmayan işler yaptığını söyleyen Pala, kent konseyinin proje geliştirip sistem ürettiğini kaydetti. Pala, Yeşim Tekstil çalışanlarına ve Ümmet Coşkun’a da projeye verdikleri katkılardan ötürü teşekkür etti.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Neşet Çakmaklı ise, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin çok sayıda sosyal proje yürüttüğünü kaydetti. Engellilere daha çabuk ulaşabilmek, sıkıntılarını öğrenmek ve çözüm üretebilmek için Engelliler Şube Müdürlüğü’nü kurulduklarını aktaran Çakmaklı, “Yaptığımız yardımları sadece biz ve karşı taraf biliyor. Herhangi bir şekilde dışarıya yansıtmıyoruz. Kent Konseyi’nin yaptığı çalışma ise örnek teşkil etmesi için yansıtılması gerekiyor. BKK Başkanı Semih Pala’ya ve katılımcılarına yaptığı örnek çalışmalardan ötürü teşekkür ediyorum. Engelliler tahsis ettiğimiz iki adet otobüste bilgisayar kursu veriyoruz. Verilen sertifikalarla iş bulma imkanı oluyor” diye konuştu.
BKK Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez ise, ihtiyaç sahibi 20 engelli bireye daha akülü aracı dağıtmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Proje katkı sunan tüm vatandaşlara ve kurumlara teşekkür eden Sönmez, projenin başında 100 akülü sandalyeyi hedeflediklerini, ancak bu rakamı kısa zamanda geçtiklerini dile getirdi. Plastik kapak toplamaya devam edeceklerini hatırlatan Sönmez, daha fazla ihtiyaç sahibi engelliye ulaşmak istediklerini belirtti. 
Konuşmaların ardından 20 akülü sandalye yeni sahiplerine teslim edildi. Dilara Temel, Yasemin Korkmaz, Mülayim Tamtürk, Mevlüde Karagüzel, Aysel Işık, Hüseyin Dönmez, Sena Dağ, Birkay Onaç, Rabia Aslan, Metin Aslan, Fatma Kabadayı, Gülşah Kuzu, Leyla İzci, Recep Aydemir, Binnur Arı, Mehmet Abdülkadir Demirkan, Şükran Yoldaş, Gökay Salimoğlu, Semra Demirci, Yasemin Zümbül ve Yaren İlhan akülü araçların sahibi oldu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 

Tarih: 30.12.2014 | Okunma sayısı:1663

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir