Haberler

BURSA İÇİN BÜYÜKŞEHİR-ÜNİVERSİTE EL ELE

Font Boyutu

 Bursa Büyükşehir Belediyesi, ‘marka kent’ olma yolundaki çalışmalarına bilimsel destek sağlanması amacıyla Uludağ Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzaladı.

Kentin sorunlarının çözümü, sosyal kültürel hayatın geliştirilmesi ve vatandaşların yaşam standartlarının iyileştirilmesini amaçlayan protokol, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mete Cengiz arasında imzalandı. Rektörlük birasında düzenlenen imza törenine Üniversite Senatosu üyeleri ve öğretim üyeleri de katıldı. Protokol kapsamında, Büyükşehir Belediyesi görev, yetki ve sorumluluk alanına giren konulardaki akademik araştırmaların seçimi, hazırlanması ve tamamlanan akademik araştırmaların uygun görülenlerinin yayımlanması ile ilgili usul ve esaslar belirlendi.

 

“Kenti, bilimsel verilerle geleceğe taşıyacağız”

Başkan Recep Altepe, Bursa’nın iki güzide kurumu arasında önemli bir işbirliği sağlandığını belirterek, dünyanın en hızlı büyüyen kenti olan Bursa’nın her alanda cazibe merkezi haline gelmesi için bu protokolün çok önemli olduğunu kaydetti. Yerel yönetimlere verilen yetkilerin günden güne artırılmasının kaynakların yerinde ve etkin kullanılması açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Başkan Altepe, “Bu bağlamda üniversitemiz Bursa için büyük şans. Bursa’nın, sosyal kültürel alanda kalkınması, yaşayan canlı bir tarih şehri olması için atılacak çok adım var. Akademisyenlerimiz birikimleriyle Bursa’yı geleceğe taşıyacağız” dedi.

 

“Bursa’ya bir müzeler kompleksi kazandırmak istiyoruz”

Bursa’yı ilgilendiren her akademik çalışmanın Büyükşehir Belediyesi tarafından destekleneceğinin altını çizen Başkan Altepe, birçok medeniyetin izlerini taşıyan tarih başkenti Bursa’ya bir müzeler kompleksi kazandırmak istediklerini bunun için de bilimsel verilere ihtiyaçları olduğunu hatırlattı. Medeniyetlerin kaybolmaya yüz tutan tüm izlerinin ortaya çıkarılması gerektiğini vurgulayan Başkan Altepe, “Kent tarihi müzesi, bilim ve teknoloji müzesi, tarım müzesi, hamam müzesi gibi en az 6 müzenin bulunacağı bir kompleks oluşturmak istiyoruz. Bu dünyanın hiçbir yerinde yok. Bugüne kadar üniversitemizin gücü yeterince kullanılamadı. Artık bu gücü en iyi şekilde kullanmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

 

“10 yıl sonrası şimdiden planlanmalı”

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mete Cengiz ise bu protokolle kentle buluşma açısından önemli bir fırsatı yakaladıklarının altını çizdi. Cengiz, yapılan araştırmaların kent nüfusunun 10 yıl sonra 5 milyona ulaşacağını gösterdiğine dikkati çekerek, gelecekte yaşanması muhtemel şehirleşme sorunlarına şimdiden çözüm üretilmesi gerektiğini ifade etti. Bu konuda akademik çalışmaları başlatmanın önemini dile getiren Rektör Prof. Dr. Cengiz, “Eğer bu araştırmaları yapmazsak, sonra ortaya çarpık, çirkin, görmekten sıkıldığımız bir yapılaşma ortaya çıkıyor” dedi.

Bursaray’ın üniversiteye kadar gelmesinin gerek öğrenciler, gerekse her gün Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gelen vatandaşlar için önemli bir çalışma olduğunu dile getiren Prof. Dr. Cengiz, Büyükşehir Belediyesi tarafından Görükle bölgesine yapılacak yüzme havuzu için şimdiden Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Bursa’nın geleceğine akademik anlamda ışık tutacak işbirliği protokolü, Başkan Altepe ve Rektör Prof. Dr. Cengiz arasında imzalandı.

Tarih: 25.12.2009 | Okunma sayısı:3845

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir