Haberler

Bursa havacılığı dünya vitrininde

Font Boyutu

 20 NİSAN 2016

BASIN BÜLTENİ

BURSA HAVACILIĞI DÜNYA VİTRİNİNDE
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN YÖNLENDİRMESİ İLE YERLİ UÇAK ÜRETİMİ KONUSUNDA BÜYÜK BİR ADIM ATAN B PLAS TARAFINDAN SATIN ALINAN ALMAN AQUILA MARKALI UÇAKLAR BU KEZ TÜRK BAYRAĞI İŞLENEN KANATLARIYLA HAVACILIK VE UZAY SANAYİ FUARI’NDA BOY GÖSTERDİ.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’NIN İLK KEZ ZİYARETÇİ OLARAK DEĞİL KATILIMCI OLARAK YER ALDIĞI ALMANYA’DAKİ AERO FRİEDRİCHSHAFEN 2016 HAVACILIK VE UZAY SANAYİ FUARI’NDA ARTIK BİR BURSA MARKASI OLAN AQUILA’NIN STANDINI GEZİP, B PLAS CEO’SU MEHMET CELAL GÖKÇEN’DEN FUAR HAKKINDA BİLGİ ALDI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, YERLİ TRAMVAY VE METRO VAGONU ÜRETİMİNİN ARDINDAN BURSA’NIN HAVACILIK SEKTÖRÜNDE DE SÖZ SAHİBİ OLMASI İÇİN VERDİKLERİ MÜCADELENİN MEYVELERİNİ TOPLAMAYA BAŞLADIKLARINI BELİRTEREK, ARTIK YERLİ HAVA ARAÇLARININ DA DÜNYA VİTRİNİNDE OLACAĞINI KAYDETTİ.
- ALMANYA´NIN MÜNİH KENTİNDE DÜZENLENEN DÜNYANIN EN BÜYÜK İNŞAAT VE MAKİNE FUARI BAUMA´YI DA GEZEN BAŞKAN ALTEPE, DÜNYA KALİTESİNDE ÜRETİM YAPAN BURSALI SANAYİCİLERİN STANTLARINI DA GEZEREK, YERLİ ÜRETİME MORAL DESTEĞİ VERDİ.

ALMANYA - Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yönlendirmesi ile yerli uçak üretimi konusunda büyük bir adım atan B Plas tarafından satın alınan Alman AQUILA markalı uçaklar bu kez Türk Bayrağı işlenen kanatlarıyla Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda boy gösterdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın ilk kez ziyaretçi olarak değil katılımcı olarak yer aldığı Almanya’daki Aero Friedrichshafen 2016 Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda artık bir Bursa markası olan AQUILA’nın standını gezip, B Plas CEO’su Mehmet Celal Gökçen’den fuar hakkında bilgi aldı.

Türk sanayiinin en önemli lokomotifi olan Bursa’da sanayi sektörünün katma değeri yüksek ileri teknoloji ve tasarıma dayalı ürünlere yönelmesi noktasında öncülük eden ve bu çalışmalarının meyvesini yerli tramvay üretimi ile alan Büyükşehir Belediyesi’nin gayretleriyle Bursa artık havacılıkta da söz sahibi oluyor. Bursa sanayiinin öncü kuruluşlarından Gökçen Ailesi’ne bağlı B Plas’ın havacılık sektöründe aktif rol alması amacıyla uzun süredir temaslarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin kararlılığı sonuç vermiş ve B Plas, Alman uçak firması AQUILA’yı satın almıştı. Bursa sanayi böylelikle havacılık sektöründeki ilk kararlı adımını atarken, bugüne kadar dünyanın farklı kentlerinde düzenlenen havacılık fuarlarına ziyaretçi olarak katılan Bursa, şimdi ise katılımcı olarak yer aldığı fuarlarda kendi uçaklarını sergileyemeye başladı. Almanya’daki Aero Friedrichshafen 2016 Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda stant açan B Plas, böylelikle kanadına Türk Bayrağı işlenmiş yeni uçaklarını da dünya vitrinine çıkarmış oldu.

Bursa havacılıkta da söz sahibi
Sektörün en önemli fuarlarından olan ve 36 ülkeden 606 firmanın yer aldığı Aero Friedrichshafen 2016 Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda B Plas’ın standını ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, B Plas CEO’su Mehmet Celal Gökçen’den fuar ve uçak üretimi konusundaki çalışmaları hakkında bilgi aldı. Kanadına Türk Bayrağı işlenmiş uçağı da yakından inceleyen Başkan Altepe, yerli üretim konusunda kararlılığı meyvelerini toplamaya başladıklarını hatırlattı. Yerli tramvay ve metro vagonu üretimi, arıtma tesislerindeki çamurun yakılarak elektrik enerji üreten tesislerin yerli olarak üretilmesinin ardından havacılık sektöründe de Bursa’nın öne çıkması yolundaki hedeflerine ulaştıklarını ifade eden Başkan Altepe, “En önemli hedeflerimizden biri de havacılık sektörü idi. Bilim Teknoloji Merkezi bünyesinde havacılık ve uzay bölümünü kurduk. Türkiye’de havacılıkla ilgili çalışma yapan tüm kurumları gezip, çalışmaları yerinde gördük. Sonra yurt dışındaki çalışmaları mercek altında aldık. En son geçen yıl bu fuara ziyaretçi olarak gelip, firmaları gezmiştik. Bu yıl ise artık Bursa markalı uçaklarımızı sergiliyoruz. Kısa zamanda önemli bir mesafe kat ettik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetimizin gösterdiği 2023 hedeflerine giden yolda Bursa olarak lokomotif kent olmayı amaçlıyoruz. Bu uğurda önemli bir katkı sağlayan B Plas ve Gökçen Ailesi’ni de havacılık sektöründeki çalışmaları nedeniyle tebrik ediyorum” diye konuştu.
Başkan Altepe, bu arada standa gelen Gökçen Holding Onursal Başkanı Memduh Gökçen ile de sohbet etti.

Yerli üretime moral desteği
Almanya´nın Münih kentinde düzenlenen dünyanın en büyük inşaat ve makine Fuarı BAUMA´ya da Türk firmalar damgasını vurdu. Çin ve İtalya´dan sonra Türkiye 146 firma ile fuarın gözdesi olurken, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu fuarda da Bursalı sanayicileri yalnız bırakmadı. Bursalı firmaların stantlarını tek tek ziyaret eden Başkan Altepe, E-Mak Yönetim Kurulu Başkanı Nezir Gencer ile yeni teknoloji projeleri üzerine sohbet etti. Dünya çapında üretim yapan firmaların Bursa’nın gururu olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “İthalatımızın azalması ve ihracatımızın artması için yerli üretimin mutlaka desteklenmesi gerekiyor. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi olarak yerli üretim desteklenmesi, sanayicimizin ileri teknoloji ve katma değeri yüksek üretimlere yönlendirilmesi noktasında gayret gösteriyoruz. Ben kaliteli üretimleriyle dünya piyasalarında boy gösteren tüm firmalarımızı kutluyorum” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 20.04.2016 | Okunma sayısı:3813

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu