Haberler

BURSA FOTOĞRAFLARLA SÜSLENECEK

Font Boyutu

 28 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

BURSA FOTOĞRAFLARLA SÜSLENECEK
- 40’A YAKIN ÜLKENİN PROFESYONEL FOTOĞRAF SANATÇISINI BURSA’DA BULUŞTURACAK OLAN ULUSLARARASI FOTOĞRAF FESTİVALİ HAKKINDA BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE’YE BİLGİ VERİLDİ.

BURSA –
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) ortaklığında düzenlenecek olan Bursa’nın ilk uluslararası Fotoğraf Festivali (Fotofest) hakkında Başkan Recep Altepe’ye bilgi verildi.

Acemler’deki Başkanlık makamında gerçekleştirilen toplantıya, Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Enes Battal Keskin, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi ve Bursa Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Dr. Ceyhun İrgil, Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) Başkanı Utku Kaynar, Fotofest Sanat Yönetmeni ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Merih Akoğul ve Bursa Kent Konseyi İletişim ve Organizasyon Ofisi Sorumlusu Murat Başlar katıldı.

“Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi uluslararası festivale ev sahipliği yapacak”
15-23 Ekim 2011 tarihlerinde düzenlenecek olan Fotofest hakkında bilgi veren BUFSAD Başkanı Utku Kaynar, Bursa’da, halkı fotoğrafla buluşturmak, Bursa’yı Avrupa ve Ortadoğu’nun fotoğraf başkenti yapmak istediklerini söyledi. Festival kapsamında 40’a yakın ülkeden gelecek olan profesyonel fotoğraf sanatçıları tarafından 24 sergi ve 80 fotoğraf gösterisi yapılacağını dile getiren Kaynar, “30’un üzerinde atölye çalışması ve fotoğraf kursları düzenlenecektir. Bursa’daki okulların ve kamu kurumlarının duvarlarını süslemek için 3 binin üzerinde fotoğraf kullanılacaktır. Bursa Fotofest, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi, Cumhuriyet Caddesi ve Merinos AKKM’de yer alan sergi alanlarında gerçekleştirilecektir. Uluslararası ve ulusal fotoğraf yarışmaları için gelen fotoğraflar Bursa Kent Konseyi’nin “Griye Veda Renklere Merhaba” projesi bünyesinde okullara ve kamu kurumlarına bağışlanacaktır. Sonuç olarak Fotofest aracılığıyla Bursa’nın ulusal ve uluslararası alanda bilinirliği ve tanınırlığı sağlanmış olacaktır” dedi.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Bursa Kent Konseyi çalışmaları arasında yer alan ve Dr. Ceyhun İrgil tarafından Belediye Meclisi’ne önergesi verilen Fotoğraf Festivali’ni (Fotofest) Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle düzenlemek istediklerini söyledi. Bursa Kent Konseyi’nin sanata değer verdiğini ve sanat faaliyetlerine destek olacağını belirten Başkan Pala, 40’a yakın ülkeden profesyonel fotoğraf sanatçısının festivale katılacağını, fotoğrafçıların Bursa’da yapacağı çalışmaların da gelecek nesillere aktarılacağını ifade etti.

Bursa Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Dr. Ceyhun İrgil ise, yurtdışında katıldığı ve takip ettiği fotoğraf festivalleri hakkında katılanlara bilgi verdi. Bursa’nın yurtdışında yeteri kadar tanıtılamadığını kaydeden İrgil, Bursa’nın Fotofest’i başarıyla tamamlaması halinde uluslararası arenadaki tanıtımına büyük katkı sağlayacağını anlattı.

“Fotofest Bursa’nın turizmine büyük katkı sağlayacak”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Toplumun üzüntü, sevinç gibi derinliklerine girerek fotoğraflamanın çok önemli olduğunu, poz verilmeden çekilen fotoğrafların gerçekleri yansıttığını ifade etti. İnsanların, fotoğraf sanatı için ülkeleri gezdiğine dikkat çeken Başkan Altepe, Bursa’da düzenlenecek olan uluslararası Fotoğraf Festivali’nin kentin turizmine de büyük katkı sunacağını vurguladı. Bursa’nın Uludağ’ı, sahilleri ve tarihiyle bir turizm kenti olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Bursa’ya günü birlik gelen turistlerin yanı sıra 2 – 3 gün kalacak turistleri de çekmemiz gerekiyor. Bunun için Bursa’nın günlerce vakit geçirilebilecek nadide bir kent olduğunu iyi anlatmalıyız. Bursa’nın daha çok reklama ihtiyacı var. Turizmde çok daha iyi bir noktaya gelmek için hep birlikte kentimizi dünyaya en iyi şekilde pazarlamalıyız” diye konuştu.

Fotoğraf Festivali’ne (Fotofest) katkı sağlayacak ülkeler şunlardır;
“Kanada, ABD, Meksika, Venezuela, Brezilya, Fas, Portekiz, İspanya, Fransa, İngiltere, İskoçya, Hollanda, Almanya, İtalya, Slovakya, Sırbistan, Yunanistan, Türkiye, Ukrayna, Rusya, Ermenistan, Suriye, Irak, İran, Lübnan, İsrail, Suudi Arabistan, Mısır, Cezayir, Afganistan, Hindistan, Nepal, Çin, Bangladeş, Tayland, Güney Kore, Japonya, Kazakistan”

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 28.07.2011 | Okunma sayısı:6020

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir