Haberler

‘BURSA FOTOĞRAF GÜNLERİ’ BAŞLIYOR

Font Boyutu

12 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

‘BURSA FOTOĞRAF GÜNLERİ’ BAŞLIYOR
- BURSA, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE BUFSAD TARAFINDAN ORGANİZE EDİLEN BÜYÜK FOTOĞRAF BULUŞMASINA HAZIRLANIYOR.
- BU YIL 19.’SU GERÇEKLEŞTİRİLECEK OLAN ‘BURSA FOTOĞRAF GÜNLERİ’, 18 – 31 EKİM TARİHLERİ ARASINDA FOTOĞRAFA GÖNÜL VERENLERİ BİR ARAYA GETİRECEK.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa Fotoğraf Sanatçıları Derneği (BUFSAD) işbirliği ile düzenlenen ‘19. Bursa Fotoğraf Günleri’, 18 – 31 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nca düzenlenen ‘19. Bursa Fotoğraf Günleri’, fotoğrafa gönül veren sanatçılarla sanatseverleri bir araya getirecek.
İlk olarak 1989 yılında Bursa Festivali ve Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nın ardından 3. periyodik etkinlik olarak kent kültür takviminde yerini alan ‘Bursa Fotoğraf Günleri’ 2008 yılından itibaren 2 yılda bir organize ediliyor.

“Vizör’e bakmak”
Bu yıl “Vizör’e bakmak” başlığı altında düzenlenen ‘19. Bursa Fotoğraf Günleri’nin ana teması, “Şiir, Şehir ve İnsan” olarak belirlendi. Etkinlik kapsamında Altıparmak ve Atatürk Caddeleri ile Kapalıçarşı birer galeri olarak değerlendirilecek olup bu sayede Bursa yine bir ilke imza atmış olacak. Altıparmak Caddesi’nde 1991 yılında Bursa’daki bir sergi açılışından ayrıldıktan sonra geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren usta sanatçı Sami Güner’in “Bursa Fotoğrafları” izlenime sunulacak olup Atatürk Caddesi’nde de Bursa Kent Müzesi arşivinden derlenen “Bursa’da Milli Bayramlar” konulu fotoğraf sergisi görülebilecek. Kapalıçarşı’nın konuğu ise yine fotoğrafın bir başka dev ismi Ara Güler olacak.
Etkinlik süresince Tayyare Kültür Merkezi Sami Güner Sanat Galerisi’nde Ersin Alok ve Selim Güneş, Cemal Nadir Güler Sanat Galerisi’nde Erdal Yazıcı ve Enes Özdil, Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi’nde ise Sıtkı Fırat’ın eserleri sergilenecek.
Merinos’taki Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nin sergi salonları da 20 – 31 Ekim tarihleri arasında ‘19. Bursa Fotoğraf Günleri’ sergilerini ağırlayacak. Bursa Kent Konseyi Fotoğraf İmece Topluluğu Çalışma Grubu’nun karma fotoğraf sergisi Müzeyyen Senar sergi salonunda, BUFSAD’ın karma fotoğraf Sergisi de Zeki Müren sergi salonunda beğeniye sunulacak. Aynı zamanda Yıldırım Gürses sergi salonunda açılacak ‘Kardeş Kentlerden…’ başlıklı fotoğraf sergisi de Almanya’dan Kulmbach ve Darmstadt, KKTC’den Lefkoşa, Kırım’dan Bahçesaray, Kore’den Gyeongsangbukdo, Bulgaristan’dan Plevne ve Türkiye’den Denizli fotoğraflarını bir araya getirecek.
Fotoğraf Günleri’nde ‘Bursa Fotomaraton’u
19. Bursa Fotoğraf Günleri kapsamında 22 ile 24 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan Fotomaraton, “Şiir, Şehir ve İnsan” teması çerçevesinde gerçekleştirilecek. Ozan Sağdıç, Merih Akoğul ve Güven Aktaş gibi tanınan isimlerin yer alacağı yarışma jürisinin değerlendirmesi sonucunda dereceye giren eserlerin sahiplerine ödül verilecek.

Atölye çalışmaları, söyleşiler, gösteriler
‘19. Bursa Fotoğraf Günleri’nin en önemli başlıklarından birini ise atölye çalışmaları oluşturuyor. Zübeyde Hanım Kız Meslek, Necatibey Meslek, Yıldırım Ticaret Meslek ve Feriha Uyar Kız Meslek liselerinde düzenlenecek atölye çalışmaları; Nihat Küçük, Alper Birsel, Güven Aktaş, Semih Ural ve Yüce Doruk’un eğitmenliğinde hayata geçirilecek. Ayrıca organizasyon süresince sergilerin yanı sıra hemen her akşam sanatçıların katılımı ile söyleşiler ve fotoğraf gösterileri de yapılacak.
‘19. Bursa Fotoğraf Günleri’nin programları Tayyare Kültür Merkezi ve BUFSAD merkezinden temin edilebilir.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 12.10.2010 | Okunma sayısı:9264

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir