Haberler

Bursa FotoFest heyecanı sürüyor

Font Boyutu

05 EKİM 2013

BASIN BÜLTENİ

Bursa FotoFest heyecanı sürüyor
- BKK Başkanı Semih Pala; “Bursa FotoFest, ulusal ve uluslararası federasyonların kurallarına uyan, standartlarına göre çalışan bir organizasyondur”
- Pala; “Jüri tarafından birinci seçilen Vietnamlı fotoğrafçının eseri, yurtdışından ve yurtiçinden yapılan itirazlar üzerine kurallara uymadığı anlaşıldı. Fotoğrafın birinciliği iptal edildi”

BURSA – Bursa Kent Konseyi (BKK) Başkanı Semih Pala, Bursa FotoFest kapsamındaki ‘Hayatın Renkleri’ yarışmasında birinci seçilen fotoğrafın, yurtdışından ve yurtiçinden yapılan itirazlar üzerine kurallara uymadığının anlaşıldığını belirterek, fotoğrafın birinciliğinin iptal edildiğini açıkladı.

Bursa’yı ve Bursalıları fotoğraf sanatının en güzel kareleriyle buluşturacak olan ‘3. Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali’ (FotoFest) bugün saat 16.00’da başlıyor. Line TV ana haber bültenine konuk olan Bursa Kent Konseyi (BKK) Başkanı Semih Pala, Bursa’da kültür ve sanat alanında önemli işler yapıldığını, BKK gönüllüleriyle beraber yapılan Bursa FotoFest’in de bunlardan olduğunu kaydetti. Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Dr. Ceyhun İrgil’in bir teklifiyle başlayan, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin destek verdiği ve meclisin de oybirliğiyle kabul ettiği fotoğraf festivali serüvenin 3 yıldır sürdüğünü belirten Pala, BKK organizasyonuyla, Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle, Bufsad ve gönüllülerin istekli çalışmasıyla dünya çapında iş yapıldığını ifade etti. Pala, “Festival kapsamında Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Fuar Alanı’nda dünyanın en büyük fotoğraf sergisi açılıyor. 222 fotoğraf sanatçısının 86 sergisi ve 2 bine yakın seçilmiş fotoğrafı bir ay boyunca açık olacak. Festivale 5 kıtadaki 58 farklı ülkeden 2 bin 300 kişi 10 bin fotoğrafla katılıyor. Merinos AKKM’de 35 ayrı salon programı yapılacak. Tüm vatandaşlarımızı dünyanın ikinci büyük fotoğraf festivaline destek olmaya, salon programlarına katılmaya, sergiyi gezmeye davet ediyoruz” dedi.

“Gerekli teknik açıklamalar sanatçılar tarafından yapılacak”
Festival süresince konukların şehir ekonomisine de katkı koyacağına dikkat çeken Pala, amatörlerin profesyonel çalışmasıyla şehrin uluslararası alanda da tanıtıldığını söyledi. Festival kapsamında yapılan ‘Hayatın Renkleri’ yarışmasında birinci seçilen fotoğrafın kurallara uymadığının tespit edildiğini de açıklayan Pala, “Bursa FotoFest, ulusal ve uluslararası federasyonların kurallarına uyan, standartlarına göre çalışan bir organizasyondur. Jüri tarafından birinci seçilen Vietnamlı fotoğrafçının eseri, yurtdışından ve yurtiçinden yapılan itirazlar üzerine kurallara uymadığı anlaşıldı. Fotoğrafın birinciliği iptal edildi. Kararı internet ortamında da açıkladık. Gerekli teknik açıklamalar sanatçılar tarafından ilerleyen günlerde yapılacaktır. İkinci, üçüncü ve mansiyon ödüllerinde ise değişiklik yok” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 05.10.2013 | Okunma sayısı:1642

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir