Haberler

‘Bursa Festivali’nde 55. yıla ‘Senfoniküba’ ile merhaba

Font Boyutu

16 MAYIS 2016

BASIN BÜLTENİ

‘Bursa Festivali’nde 55. yıla ‘Senfoniküba’ ile merhaba
- Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından bu yıl 55.’si düzenlenen ve Türkiye’nin en uzun soluklu kültürel etkinliği olma özelliği taşıyan ‘Uluslararası Bursa Festivali’, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve dünyaca ünlü Klazz Brothers Cuba Percussion grubunun bir araya geldiği ‘Senfoniküba’ konseriyle başladı.

BURSA – Türkiye’nin en uzun soluklu kültürel etkinliği olma özelliği taşıyan ’55. Uluslararası Bursa Festivali’, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve dünyaca ünlü Klazz Brothers Cuba Percussion grubunun aynı sahneyi paylaştığı muhteşem ‘Senfoniküba’ konseriyle başladı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından bu yıl 55.’si düzenlenen ‘Uluslararası Bursa Festivali’, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve dünyaca ünlü Klazz Brothers grubunu, ‘Senfoniküba’ konserinde buluşturdu.
Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Osmangazi Salonu’nda gerçekleştirilen konser ve açılış programı öncesinde, festival kapsamında hazırlanan ‘Roma & Bursa Sergisi’, Merinos AKKM Osmangazi Salonu fuayesinde izlenime sunuldu. Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) ortaklığı ile T.C. Roma Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği Galeri Salonu’nda 26 Nisan’da sergilenen ve Romalı sanatseverlerin büyük beğenisini kazanan sergi, bu kez ‘55. Uluslararası Bursa Festivali’ açılışında Bursalı sanatseverlerin beğenisine sunuldu. 24 Bursalı sanatçının eserlerinin yer aldığı karma sergi, 25 Mayıs Çarşamba gününe kadar görülebilecek.
Festivalin açılış konserinde ise Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO) ile Klazz Brothers Cuba Percussion grubu muhteşem bir müzik ziyafetine imza attı. Küba ritimleri ve Latin ezgileriyle harmanlanan konserde, hem klasik müzikseverler hem de Latin müzik tutkunları, tadına doyulmaz bir müzik ziyafetine şahit oldu. Keyifli konseri beğeniyle izleyen sanatseverler, usta sanatçıları coşkulu alkışlarla ödüllendirdi.

“Bursa Festivali, geleneksel bir değerdir”
‘55. Uluslararası Bursa Festivali’nin açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, festivalin Bursa’daki önemine değindi. ‘Uluslararası Bursa Festivali’nin 1962 yılından bu yana düzenlenen geleneksel bir değer olduğunu söyleyen Başkan Altepe, “Kültür ve sanatın merkezi Bursa’da gerçekleştirilen bu önemli festival, şehrimizin 55 yıllık geleneğidir. Bursa’ya değer ve renk katan, dünya çapında isimleri Bursa’ya taşıyan, dünya müziklerinin en iyilerinin verildiği köklü ve geleneksel hale gelen uzun soluklu bir festivaldir. Bursa Festivali, bu yıl da yine birbirinden özel sanatçıları sanatseverlerle buluşturacak. Bursa, tarihle ve doğayla olduğu kadar kültür ve sanatla da iç içedir. Büyükşehir Belediyesi olarak kültür ve sanatı, şehrimizin her anlamda gelişmesinin kalkınması bakımından taçlandıran değerler olarak görüyoruz. Bursa artık dünya mirası, evrensel değerdir. Bursa, UNESCO gündemine birçok konuyu getirmiş, dünyaya öncü olmuştur. Tüm sanatseverleri de bu geleneksel coşkumuza ortak olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

‘Festivale Katkı Ödülü’ Halit Cura’nın
Bursa Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu da konuşmasında, Bursa’nın kültürel yaşamının kalkınmasında önemli rol üstlenen festivale emek veren Büyükşehir Belediyesi ve BKSTV çalışanlarını tebrik etti. Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik ise dünyaca ünlü sanatçıları ve farklı kültürleri Bursalılarla buluşturmak amacıyla festivalin 55. yılında yine sanatla dolu güzel bir program düzenleneceğini söyledi. Yılbirlik, festivali her zaman destekleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye ve Bursalılara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, Bursa Festivali’nin bugüne gelişinde önemli role sahip olan BKSTV Kurucu Üyesi Halit Cura’ya, ‘Bursa Festivali’ne Katkı Ödülü’ verildi. Merhum Halit Cura’nın ödülünü, kızı Almanya Bursa Fahri Konsolosu Sibel Cura Ölçüoğlu aldı. Programda ayrıca, festivale destek veren sponsor firmaların temsilcilerine de plaketleri verildi. Bursalı sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği festivalin açılış konserini, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile sanatseverler ilgiyle izledi.

‘55. Uluslararası Bursa Festivali Programı’
17 Mayıs – Imany
20 Mayıs – İstanbul Devlet Opera ve Balesi, ‘Dansın Rengi’
22 Mayıs – İzmir Devlet Opera ve Balesi, ‘Çakırcalı Efe’
24 Mayıs – Incognito
25 Mayıs – Monica Bulanda
29 Mayıs – Müziğin ustalarıyla ‘Gazino Show’ (Neşe Karaböcek, Seçil Heper, Seyyal Taner, Semiha Yankı, Ersan Erdura, Nur Yoldaş, Ercan Turgut, Tülay Özer, Bilgen Bengü, Funda)
30 Mayıs – Fuat Saka & Niyazi Koyuncu & Karmate
31 Mayıs – Aşkın Nur Yengi & Harun Kolçak
1 Haziran – Candan Erçetin
2 Haziran – The Dire Straits, Experience
4 Haziran – İlhan İrem
7 – 12 Temmuz – 30. Uluslararası Bursa Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 

Tarih: 16.05.2016 | Okunma sayısı:5393

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu